Czytaj więcej...

Jeff VanderMeer to autor, który nie boi się ekscentrycznych pomysłów. Jego najnowsza powieść - "Zrodzony" - to właśnie taka fantastyczna eksploracja dziwności we wszystkich możliwych formach. Jej akcja rozgrywa się w świecie, który być może kiedyś przypominał nasz, ale obecnie to post apokaliptyczne pustkowie pełne biotechnologicznych odpadów i organizmów z DNA zmodyfikowanym przez tajemniczą, nieistniejącą już Firmę. Podzielone na wrogie frakcje niedobitki ludzkości walczą ze sobą o skrawki terytorium, resztki zasobów i pozostałości zaawansowanych technologii. Co gorsza, w ruinach nienazwanego miasta, w którym toczą się główne wydarzenia powieści, grasuje gigantyczny, latający niedźwiedź, zwany Mordem.

Czytaj więcej...

Czy każdego w Ameryce czeka american dream? Jak mogą potoczyć się losy ludzi w nowym miejscu i jakie niespodziewane historie mogą zmienić ich życie na zawsze? Dorota Malesa w swojej amerykańskiej podróży pt. "AMERYKA.PL" pokazuje nam właśnie takie historie - historie Polaków żyjących na amerykańskiej ziemi. Autorka przemierzyła tysiące kilometrów, by spotkać bohaterów swojej książki i poznać ich losy. Każdy z nich – w pogoni za marzeniami – musiał wziąć los we własne ręce i znaleźć swoje nowe miejsce na Ziemi.

Czytaj więcej...

Nad ranem 30 października 1969 roku na mokradłach niedaleko miasteczka Berkley Cove zostaje znalezione ciało młodego chłopaka. Wszystko wskazuje na to, że jest to nieszczęśliwy wypadek, jednak miejscowy szeryf podejrzewa, że było inaczej. Rozpoczyna śledztwo, które jest pełne niedomówień. O zbrodnię zostaje oskarżona młoda dziewczyna Kya Clark. Od lat w miasteczku krążą o niej różne historie. Miejscowi nazywają ją Dziewczyną z Bagien. Kya, samotna i opuszczona przez wszystkich, najpierw przez matkę, potem przez siostrę i braci, po kilku latach również przez ojca tyrana, całe swoje życie mieszka na mokradłach. "Gdzie śpiewają raki" autorstwa Delii Owens to powieść opowiedziana oczami Kya - najpierw małej dziewczynki, potem nastolatki, a później młodej kobiety.

Czytaj więcej...

Nowy rok, nowa ja... Dzisiaj mam dla Was książkę, którą możemy potraktować jako poradnik, ale niezbyt dosłownie. "Czasem święta, czasem ladacznica" autorstwa dwóch psychologów – Jacka Masłowskiego i Joanny Drosio-Czaplińskiej, skupia się przede wszystkim na kobietach, na ich potrzebach albo braku tych potrzeb, na wyborach takich a nie innych mężczyzn, na tym, jak postrzegane są przez społeczeństwo, a jak postrzegają same siebie. Pomimo poruszania czasem ciężkich tematów, takich jak nieśmiertelny już mit Matki-Polki czy rola rodziny w ciągle zmieniającym się społeczeństwie, to książka, którą czyta się szybko i lekko.

Czytaj więcej...Każdy z nas zachowuje w pamięci wspomnienia z przeszłości, pielęgnując te najcenniejsze, a spychając do podświadomości traumy i lęki. To sposób na radzenie sobie z życiem, które nie zawsze jest nieustannym pasmem sukcesów. Zbiór opowiadań "Mikrotyki" autorstwa wokalisty i muzyka Pawła Sołtysa, znanego również jako Pablopavo, to strzępki takich właśnie wspomnień. Migawki obrazów, wyrwanych z kontekstu historii, które splatają ze sobą przeszłość i teraźniejszość, ludzi i miejsca. Sołtys staje się swoistego rodzaju miejskim gawędziarzem, opowiada o mieszkańcach różnych dzielnic Warszawy, którzy lepiej lub gorzej radzą sobie z otaczającą rzeczywistością.

Czytaj więcej...

„Encyklopedia Wczesnej Ziemi”, debiutancki komiks Isabel Greenberg, to bezpretensjonalny hołd dla sztuki opowiadania historii. Wszyscy bohaterowie, których spotykamy w kadrach Greenberg, snują jakieś opowieści. Większość dla czystej przyjemności przekazywania satysfakcjonującej historii, inni, żeby głosić swoją wielkość i osiągnięcia, a jeszcze inni – żeby przeżyć czy oszukać swoich wrogów. Autorka nie ma wątpliwości, że opowieść ma ogromną moc – przekraczania granic, rozwijania empatii, a nawet zmiany świata. W „Encyklopedii Wczesnej Ziemi” Isabel Greenberg remiksuje i reinterpretuje szereg znanych mitów (greckich, nordyckich, chrześcijańskich, bliskowschodnich) w taki sposób, że jednocześnie rozpoznajemy pewne oczywiste elementy, ale kierunek, w którym podążają kolejne historie, prawie zawsze przynosi jakąś niespodziankę.