1

Jesień... dni coraz krótsze, a wieczory coraz dłuższe, dlatego serdecznie zapraszamy do Filii nr 5 - Walcownia (ul. M. Maliny 39) po lektury na długie jesienne wieczory, które idealnie się sprawdzą pod kocykiem i z kubkiem gorącej herbaty.

Pani Jesień, która zawitała do biblioteki chciała również zaprosić do zabawy dzieciaki, te które potrafią czytać same oraz te które robią to z pomocą rodziców. Do kolorowej sukienki Jesieni przyczepiły się listki, które skrywają litery alfabetu, a cała zabawa polega na tym, aby wylosować jeden listek, gdzie literka na odwrocie będzie pierwszą literą tytułu książki, którą dziecko będzie mogło wybrać. Liczymy na aktywny udział i dobrą zabawę przy lekturze. Akcja potrwa do końca października. Serdecznie zapraszamy!

W ramach "Kawiarenki srebrnego włosa" w każdy poniedziałek bibliotekę odwiedzają również mieszkańcy DPS-u. Podczas ostatniego spotkania spędziliśmy czas przy pysznej kawie, rozmawiając i relaksując się przy kolorowaniu mandali, które teraz można podziwiać na wystawie w naszej filii. Jeżeli ktoś miałby ochotę zmierzyć się z tą sztuką i sam
stworzyć kolorowe dzieło, to Walcownia czeka z otwartymi "ramionami".

 

 

3Mamy przyjemność poinformować, że Filia nr 17 Pogoń właśnie wzbogaciła się o 446 nowych pozycji wydawniczych. Z radością oddajemy do dyspozycji Czytelników książki nie tylko z zakresu literatury beletrystycznej i dziecięcej, ale także szeroki wybór literatury popularnonaukowej. Projekt ten udało się zrealizować w ramach ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. A wszystko to... z miłości do książek. Dziękujemy!

 

 

 

 

 

 

 

witaj1Czas wakacji dobiegł końca, więc trzeba się przestawić na tryb "NAUKA". Dlatego Filia nr 5 - Walcownia (ul. M. Maliny 39) serdecznie zaprasza dzieci po ich pierwsze książeczki, którę pomogą w stawianiu pierwszych kroków w poznawaniu liter, słów i zdań. Mamy w swoim księgozbiorze elementarze oraz serię "Czytam sam" z trzema poziomami trudności, a dla starszych - lektury szkolne oraz wiele innych ciekawych pozycji. Zapraszamy!

wrzesień 2021 013 Filia nr 4 - Sielec serdecznie zaprasza czytelników do wypożyczania książek - niespodzianek, których hasło przewodnie brzmi "Wrzesień w podróży". Przez cały miesiąc można się zapomnieć w książkach podróżniczych i używając wyobraźni odlecieć w różne zakątki świata. A może po wciągającej lekturze zaplanować podróż życia? Wybieramy tylko miejsce na mapie i w drogę!

 

 

 

 

 

 

 

Dzień Miłośników Książek9 sierpnia 2021, z okazji Światowego Dnia Miłośników Książek, Filię nr 1 - Środula odwiedziły Panie z Ogniska Pracy Pozaszkolnej. Zapoznały się z ofertą naszych placówek, zostały oprowadzone po naszej Filii i Galerii, a niektóre z nich nawet zapisały się do biblioteki i wypożyczyły już pierwsze - i miejmy nadzieję, że nie ostatnie - książkowe pozycje.

Wystawa Podróże na Środuli11 sierpnia 2021 w Filii nr 1 odbył się wernisaż wystawy "Podróże", prezentuuącej prace podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej z siedzibą przy ul. Jodłowej 1 w Sosnowcu. Po uroczystym otwarciu wystawy i krótkiej prezentacji sylwetek artystów, liczna grupa uczestników wraz z opiekunami opowiedziała nam o swoich pracach i inspiracjach. Bogatsi o tę wiedzę obejrzeliśmy wspólnie ich prace.

Wernisaż wystawy w Fili nr 29 sierpnia 2021 w Filii nr 2 odbył się wernisaż wystawy prac podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej w Sosnowcu. Tytułem i tematem przewodnim wystawy są podróże. Kto z nas ich nie lubi? Szczególnie w okresie wakacyjnym planujemy bliższe lub dalsze wyjazdy, czekamy na nie, a po powrocie już tęsknimy za następnymi. Podróże wciągają i uzależniają. Ryszard Kapuściński pisał o podróżach: „Istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej”. Podróż możemy rozumieć dosłownie, ale i metaforycznie – jako podróż w głąb siebie, poszukiwanie piękna wewnętrznego. Twórcy wystawy poprzez swoje prace pragną zarażać innych tymi podróżami, zachęcać do ich odbywania i dogłębnego przeżywania. W swoje podróże zabierają nas za pośrednictwem sztuki, dzięki pracom wykonanym różnymi technikami. To wyjątkowe prace tworzone przez wyjątkowych ludzi.

Wernisaż wystawy Podróże Artysta jest zawsze podróżnikiem. Przemierza on krainę swojej wyobraźni od tematu po ostateczną formę, która również wyrusza w drogę, by dotrzeć do odbiorcy. Twórczość zatem jest jedną wielką podróżą, w którą artysta zabiera również nas, niczym kompanów wyprawy, za pomocą swoich obrazów, rzeźb czy rysunków. Dla nas, jako odbiorców, jest to wędrówka przez treść dzieła i jego walory artystyczne, ale też możliwość wniknięćia w duszę artysty. On nam na to pozwala. To bardzo intymne doznanie. Patrzymy i poznajemy, doznajemy, wyobrażamy sobie, czujemy. Każda podróż przynosi nam nowe doświadczenia, które nas rozwijają i kształtują. Sztuka ma tę moc! Zapraszamy Państwa do zwiedzania naszej wystawy i wnikania w strukturę tej drogi.

Budżet Obywatelski w F14Filia nr 14 w Zagórzu otrzymała książki zakupione w ramach Budżetu Obywatelskiego. Za 4.700 zł zostały zakupione 243 książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Księgozbiór wzbogacił się o poszukiwaną przez Czytelników beletrystykę oraz książki popularnonaukowe. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu!

 

 

 

 

 

Budżet Obywatelski w F5Drodzy Czytelnicy Filii nr 5 - to dzięki Wam i Waszemu aktywnemu udziałowi w głosowaniu na Budżet Obywatelski 2020 nasza biblioteka wzbogaciła się aż o 164 nowe, pachnące książki. Bardzo serdecznie dziękujemy i zapraszamy po nowe tytuły na te długie, letnie dni, które się właśnie zaczynają.

Budżet Obywatelski w F7Dzięki głosom Czytelników Filii nr 7 BIBLIOSFERY przy ul. Kalinowej, oddanym w Budżecie Obywatelskim w 2020 r. zakupiono aż 159 książek. Wzbogaciły one zbiory naszej placówki. Zapraszamy do Bibliosfery po nowe i ciekawe tytuły, które uprzyjemnią wakacyjny wypoczynek!

Budżet Obywatelski F6Drodzy Czytelnicy Filii nr 6 - Niwka - te stosy pięknych, nowych i pachnących książek to Wasza zasługa! W ubiegłorocznym Budżecie Obywatelskim wzięliście aktywny udział w głosowaniu na nasz wniosek i oto skutek - 251 książek, które właśnie do nas dotarły. Serdecznie Wam dziękujemy i mamy nadzieję, że w tegorocznym Budżecie Obywatelskim, również będziemy mogli na Was liczyć.

A tymczasem - zapraszamy po książki!