Budynek Zagłębiowskiej MediatekiZagłębiowska Mediateka jest główną siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Gustawa Daniłowskiego w Sosnowcu. W gmachu o powierzchni 6200 m², na 4 kondygnacjach, zostały pomieszczone wszystkie dotychczasowe działy dawnej Biblioteki Głównej oraz zbiory liczące bez mała 200 000 woluminów książek i jednostek specjalnych w: wypożyczalni, czytelni, informatorium i nowych agendach: Multimediach, Zagłębianach, Świecie Nauki i Fantazji, Labiryncie Książek, Oranżerii Kulturalnej.

Ponadto, ta całkowicie zreorganizowana, bardzo nowoczesna instytucja kultury dysponuje wielofunkcyjną Aulą z profesjonalną garderobą dla artystów oraz widownią na niemal 200 osób, Salą Edukacyjną (na 30 osób) i Kawiarnią.

Dzięki wyposażeniu agend w nowoczesny sprzęt multimedialny (Kamera+ okulary VR do konsoli Play Station, stół interaktywny, podłoga interaktywna, robot edukacyjny PHOTON, XBOX, Zestaw klocków K’NEX) znacznie poszerzono zakres usług (udostępniono zbiory cyfrowe, filmowe, gry komputerowe, multimedialne kursy językowe, płyty winylowe, a także gry planszowe i interaktywne). Młodzi czytelnicy mogą skorzystać także ze stanowisk z bezpłatnym dostępem do Internetu. Równie bogate zbiory posiadają multimedia dla dorosłych, który oprócz bogatej kolekcji audiobooków, e-booków na platformie Legimi posiada także zbiór filmów, płyt CD i DVD z muzyką, płyt winylowych oraz książek o tematyce muzycznej, teatralnej i filmowej. Użytkownikom udostępniono 10 stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu oraz stanowisko do odsłuchiwania płyt winylowych.

Ponadto, dzięki środkom pozyskanym z amerykańskiej Fundacji Timkena Zagłębiowska Mediateka wzbogaciła się o sprzęt, dzięki któremu usługi biblioteczne i informacyjne zostały dostosowane do potrzeb i możliwości osób z dysfunkcją wzroku. Od marca 2019 roku każdy czytelnik Książnicy może bezpłatnie skorzystać z nowoczesnego pokoju pracy indywidualnej, wyposażonego w profesjonalny, specjalistyczny sprzęt dla osób niewidomych i niedowidzących.

Wypożyczalnia wzbogaciła się o zbiór książek obcojęzycznych pozyskanych z wielu międzynarodowych instytucji, bibliotek i osób prywatnych.

Za sprawą modernizacji Zagłębiowska Mediateka zyskała 3 przestrzenie wystawiennicze, które umożliwiają funkcjonowanie trzech wystaw równocześnie: artystycznych, amatorskich, edukacyjnych. Organizacji kameralnych spotkań sprzyja przestrzeń Oranżerii Kulturalnej. W nowej Sali Edukacyjnej organizowane są szkolenia, wykłady oraz zajęcia edukacyjne z młodzieżą.

Nową szatę oraz nowoczesne wyposażenie techniczne zyskała wielofunkcyjna Aula, w której odbywają się spotkania autorskie, koncerty, przeglądy teatralne i muzyczne, a także cotygodniowe pokazy filmowe.

Zainstalowana na zewnątrz budynku pierwsza w Polsce wirtualna książka pełni głównie funkcje informacyjne i promocyjne. Ogromne ledowe ekrany wyświetlają informacje o organizowanych w sosnowieckiej Książnicy imprezach kulturalnych, ważne komunikaty oraz fotorelacje z imprez. Czytelnicy cenią sobie także zalety dostępnego przez całą dobę książkomatu (2. w Polsce tego rodzaju rozwiązanie) oraz wrzutni na zwracane książki.

Dodatkową atrakcją, zwłaszcza dla młodych osób, jest rampa dla skateboarderów oraz zewnętrzne audiobooki. Ciekawie zaprojektowany wewnętrzny Ogród wraz z oazą zieleni, ławkami i tarasem stanowi wymarzone miejsce na plenerowe pokazy filmów, rodzinne pikniki, miejsce spotkań i wypoczynku.

Dzięki kompleksowej modernizacji obiektu możliwe stało się połączenie agend udostępniania zbiorów z działami wewnętrznymi Biblioteki, co znacznie usprawniło komunikację oraz współpracę pomiędzy tymi agendami. Realizacja projektu zapewniła mieszkańcom miasta i całego regionu śląsko-zagłębiowskiego nie tylko dostęp do bogatych zbiorów książek, czasopism i multimediów, ale też znacznie ułatwiła korzystanie z szerokiego wachlarza imprez kulturalnych i edukacyjnych, będących znakomitą promocją nie tylko sosnowieckiej biblioteki, ale także miasta i regionu.