Lato slider www glownySerdecznie zapraszamy do oglądania naszego pamiątkowego albumu ze zdjęciami, dokumentującymi nasze wspólne poczynania w ramach akcji letniej "Jestem EKO z Biblioteką - lato 2024". Zajęcia świetlicowe, wycieczki, warsztaty, spotkania, imprezy plenerowe, pokazy filmowe, konkursy, wystawa - oj dzieje się! Zobaczcie sami :)

Artystycznie i sensualnie w Filii nr 15W naszej filii odbyły się kolejne warsztaty z cyklu Mały Artysta, na których dzieci "zmierzyły" się ze smokami oraz Rysowanie przy kawie, gdzie uczestnicy uczą się rysunku poprzez studium martwej natury. W ramach Zagórskiej Senioriady odbyło się spotkanie "Aromatyczny masaż dłoni. Codzienny relaks i pielęgnacja" prowadzone przez edukatora aromaterapii - Ewę Bul @ naturalnaprzewodniczka

Jim Morrison3 lipca 2024, w rocznicę śmierci Jima Morrisona, charyzmatycznego wokalisty zespołu The Doors, w Auli Zagłębiowskiej Mediateki odbył się specjalny pokaz filmu Olivera Stone'a poprzedzony prelekcją na temat twórczości Morrisona. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa, którą w Pasażu Mediateki można oglądać jeszcze do 7 września 2024, do czego gorąco zachęcamy.

Wystawa akwareli Filia nr 2 – Rudna IV serdecznie zaprasza do oglądania wystawy akwareli autorstwa Lucyny Kaczmarskiej „Świat malują mi akwarele”. Lucyna Kaczmarska – farmaceutka, która całe życie kocha i uczy się kochać jeszcze mocniej naturę. Od zawsze wydawało jej się, że powinna mieszkać w Kazimierzu Dolnym. Nie zastanawiając się długo, przyciągnęła kroplę Kazimierza do siebie, chwytając za pędzel. Wystawę można oglądać w Filii nr 2 - Rudna IV, ul. Gospodarcza 32 w Sosnowcu w terminie 3 lipca – 7 września 2024 r w godzinach otwarcia placówki.

Początek lata w Filii nr 1"Bardzo lubię czerwiec, A najbardziej za to, Że to właśnie w czerwcu, Zaczyna się lato (...)". Te piękne słowa obrazują wszystko, co w czerwcu działo się w naszej bibliotece i w okolicznych przedszkolach, do których jak zwykle dotarła niezawodna Pani Iwonka! No bo o czym można rozmawiać w czerwcu? Oczywiście o lecie, wakacjach, odwiedzaniu ciekawych miejsc i co bardzo ważne O BEZPIECZEŃSTWIE! Okazuje się, że wiedza przedszkolaków jest imponująca i wszystkim szykują się super wakacje! Do zobaczenia we wrześniu!

Jak sobie pomócW czerwcu w Filii nr 17 odbyło się spotkanie otwarte poświęcone szeroko rozumianemu tematowi zdrowia. Edukacja zdrowotna jest ważna i potrzebna. Jednym ze sposobów dostarczenia społeczności lokalnej - rzetelnej i aktualnej wiedzy na temat zdrowia i zdrowego stylu życia - jest promowanie zdrowych nawyków żywieniowych oraz naturalnych metod terapii wielu chorób. Odbywa się to poprzez spotkania z doświadczonymi ludźmi. Właśnie taka możliwość pojawiła się dla czytelników filii, którzy skorzystali ze spotkania i czerpali wiedzę z prelekcji mgr Aleksandry Molendowskiej. Mieli także możliwość dokonania bezpłatnej analizy składu ciała.

Czerwiec w Filii nr 6Czerwiec w Filii nr 6 - Niwka to przede wszystkim spotkania z dziećmi i młodzieżą. Na zaproszenie Szkoły Podstawowej nr 29 nasza placówka miała przyjemność wziąć udział w festynie rodzinnym pod hasłem „W oczekiwaniu na lato”. Przedszkole Miejskie nr 20 przygotowało niezwykły spektakl „Zaczarowanym pociągiem w świat bajek”, które miałyśmy przyjemność obejrzeć. Oczywiście nie mogło obejść się bez spotkań z naszymi zaprzyjaźnionymi przedszkolakami, dla których przygotowałyśmy atrakcyjne zajęcia. Natomiast uczniowie kl VIIA Szkoły Podstawowej nr 29 wzięli udział w lekcji bibliotecznej przybliżającej im zasady korzystania z e-katalogu i zapoznali się z bogatą ofertą kulturalną MBP w Sosnowcu. Na koniec pozostaje nam tylko życzyć wszystkim udanego wypoczynku i zaprosić na wakacyjne zajęcia w Filii nr 6.

Czerwcowe atrakcjeW czerwcu gościła w naszej placówce klasa Ia na zajęciach poświęconych bezpiecznym wakacjom. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy - co zabrać ze sobą na wakacyjne podróże, jak bezpiecznie spędzać wypoczynek w górach, nad morzem czy u babci na wsi, a także co zrobić w sytuacjach zagrożenia czy zagubienia się w tłumie. Grupa była u nas po raz pierwszy, dlatego nie mogło zabraknąć zwiedzania bibliotecznych labiryntów z książkami oraz upominków w formie kolorowanki. Odwiedziłyśmy zaprzyjaźnione Przedszkola Miejskie nr 38 oraz nr 59 by zabawnymi bajkami umilić maluchom pobyt w Przedszkolu. Nasi czytelnicy - mali i duzi - mogli podziwiać kolorowe i starannie wykonane prace klasy Ic  ze Szkoły Podstawowej nr 9, którzy przygotowali wystawkę „Nasze kochane dinozaury”.

Czerwiec w Filii nr 10W czerwcu Filia nr 10 w Kazimierzu przyłączyła się do Międzynarodowej Akcji Czytanie na Polanie. Razem z PAL Kazimierz i Szkołą Podstawową nr 32 w Sosnowcu zorganizowaliśmy akcję plenerowego czytania w parku im. Jacka Kuronia. Co prawda pogoda zmusiła nas do schronienia się w ogrodowej altanie, ale nie przeszkodziło nam to w świetnej zabawie. Dzieci z klas pierwszej i trzeciej obejrzały teatrzyk kamishibai o tematyce ekologicznej pod tytułem „Dlaczego zwierzaki mieszkają w bloku Maćka". Uczniowie tworzyli ilustracje zainspirowane teatralną opowieścią, rozwiązywali eko rebusy, oglądali przyrodnicze książki oraz czytali przyniesione przez siebie fragmenty ulubionych lektur. Zabawiliśmy się także w dopasowywanie rekwizytów do bajek, postaci i książkowych historii. Było sporo śmiechu, zdrowej rywalizacji i wrażeń. Mamy nadzieję, że za rok, kolejny raz weźmiemy udział w tej wyjątkowej akcji promującej czytelnictwo.

Magdalena Bigaj Pracownia Współtwórcza i Zagłębiowska Mediateka 24 maja 2024 zainaugurowały cykl czterech spotkań pod wspólną nazwą "Czytać, pisać, uważać - literatura w dobie ekranów", realizowanych dzięki dofinansowaniu z Funduszu Promocji Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pierwszą gościnią była Magdalena Bigaj - autorka książki "Wychowanie przy ekranie. Jak przygotować dziecko do życia w sieci?", a także założycielka i prezeska Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa, medioznawczyni, badaczka i działaczka społeczna. W czasie rozmowy przekonywała o konieczności wprowadzenia higieny cyfrowej i profilaktyki e-uzależnień. W burzliwej dyskusji z publicznością dominowała natomiast tematyka wpływu nowych technologii na społeczeństwo.

Literacki Spacer Sensoryczny19 czerwca 2024 po raz pierwszy w historii zabraliśmy naszych czytelników na Literacki Spacer Sensoryczny po budynku Mediateki! Wydarzenie było pokłosiem warsztatów prowadzonych u nas przez Annę Cieplak w ramach projektu realizowanego przez Pracownię Współtwórczą. Swoje teksty przeczytali debiutanci: Ruta Brodzik, Aleksandra Dudek, Roch J. Marsiewicz, Szymon PL, Agnieszka Makola-Szczepańska i Weronika Górska. Dołączyła do nich grupa już uznanych pisarzy i pisarek, byli z nami: Zbigniew Rokita, Wojciech Brzoska, Sylwia Jaworska, Paweł Lekszycki, Małgorzata Wandasiewicz i Marzena Orczyk. W słuchaniu tekstów pomagały różnorakie sensoryczne bodźce, które nie raz i nie dwa zaskoczyły Spacerowiczów :-)

Czerwiec w BibliosferzeCzerwcowe zajęcia w Bibliosferze zdominował tata. Po Dniu Mamy i Dniu Dziecka, przyszedł czas na kolejne święto. Z opowieści przedszkolaków wynika, że coraz więcej tatusiów gotuje i robi zakupy. Jeżyki z Przedszkola nr 54 opowiadały o tym, jak tatusiowie spędzają czas wolny z dziećmi i jak pomagają mamie w domu. Przedszkolaki z Przedszkola Bajkowo i Sportowo zastanawiały się, co tata może zrobić tylko dla siebie i jak jeszcze inaczej może spędzić czas z rodziną. Wielu tatusiów okazało się świetnymi majsterkowiczami i mechanikami. Dzieci przygotowały dla swoich tatusiów kolorowe rysunki zamiast tradycyjnych laurek. Ale to nie wszystko...