received 1080422289371822W przeddzień 95. urodzin Kubusia Puchatka Filię nr 2 odwiedziły dzieci z grupy Biedronek Przedszkola Nr 29. Przedszkolaki zapoznały się z historią powstania książki o misiu o bardzo małym rozumku, a także z osobą autora i jego syna, który wraz ze swoim pluszowym misiem stali się pierwowzorami bohaterów książek. Dzieci obejrzały zarówno klasyczne, dawne wydania Kubusia Puchatka, jak i nowe, oparte na animacjach Disneya, poznając w ten sposób wszystkich bohaterów Stumilowego Lasu. Oprócz małego co nieco, na naszych gości czekały również portrety Jubilata do pokolorowania. Zajęciom przyglądał się pluszowy Kubuś Puchatek, któremu dzieci przyniosły laurki.

 

 

 

 

 

 

 

Mistrz Głośnego Czytania - laureaciW dniach 5 i 6 października 2021 Filia nr 14 przy udziale SP nr 9 w Sosnowcu zorganizowała konkurs zatytułowany „Mistrz Głośnego Czytania”. Uczestnicy byli podzieleni na grupy wiekowe według klas. Zgłosiło się wielu kandydatów, dzieci były bardzo dobrze przygotowane, a poziom bardzo wyrównany. Udało się nam wybrać zwycięzców i wręczyć kilka wyróżnień. Oto laureaci:

Jesienne zajęcia w Filii nr 6Uczniowie klasy IIA Szkoły Podstawowej nr 21, po bardzo długiej przerwie spowodowanej pandemią, zawitali w progi Filii nr 6 i wzięli udział w zajęciach literacko-plastycznych poświęconych jednej z najpiękniejszych pór roku – jesieni. Dzieci zainspirowane wysłuchanym tekstem literackim wykonały jeże obsypane jesiennymi darami natury – pestkami dyni, słonecznika, soczewicą.

Październik na WalcowniMamy początek października, a w Filii nr 5 - Walcownia (ul. Maliny 39) odbyło się kilka bardzo ciekawych spotkań. Placówkę odwiedziła grupa "Motylki" z Przedszkola nr 14, która stworzyła jesienne jeże. Podczas trwania kolejnej edycji Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej, w warsztatach literacko-plastycznych wzięła udział klasa III a ze Szkoły Podstawowej nr 20, która stworzyła scenografię do książki Holly Webb z serii "Zaopiekuj się mną" pt.: "Dom dla Moli". W każdy wtorek swój czas w bibliotece spędzają mieszkańcy DPS-u, którzy relaksują się przy kawie z kredkami i mandalami do kolorowania.

Festyn rodzinny w Tajemniczym OgrodzieW sobotę 9 października 2021, w godz. 11.00-13.00 w Bibliotece Tajemniczy Ogród przy ul. Gen. S. Grota Roweckiego 23 w Sosnowcu odbył się jesienny festyn zorganizowany z okazji VIII edycji sosnowieckiego Budżetu Obywatelskiego.

T. Benisiewicz i M. Bieniek w Filii nr 156 października 2021 w Filii nr 15 - Mec odbyły się dwa interesujące wydarzenia kulturalne. Pierwszym był wernisaż wystawy "Gasimy światło" Tomasza Benisiewicza. Artysta pochodzący z Katowic swój cykl obrazów poświęcił zmianom jakie zachodzą w krajobrazie Górnego Śląska. Ekspozycję można oglądać do 30 października 2021 w godzinach otwarcia biblioteki. Drugim niezwykle ciekawym gościem był podróżnik Mieczysław Bieniek Hajer, który z wielką pasją opowiadał o swoich niesamowitych wyprawach. Nasz prelegent zabrał nas w inspirującą podróż po Azji i Ameryce Południowej, okraszoną wspaniałymi zdjęciami.

Prace plastyczne dzieci - wystawka na ŚroduliSerdecznie zapraszamy do Galerii nr 1 w Filii nr 1 - Środula, w której podziwiać można pokonkursowe prace najmłodszych bywalców biblioteki. Podobizny zwierzaków wykonały W GRUPACH, dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 51. Zapraszamy serdecznie w godzinach otwarcia placówki.

Spotkanie klubu Zaczytany Kazimierz w Filii nr 10Wrześniowe spotkanie klubu czytelniczego "Zaczytany Kazimierz", poświęciliśmy dyskusji wokół książki „Strupki” Pauliny Jóźwik. Literacki debiut młodej pisarki okazał się trafnym wyborem. Uczestnicy docenili zarówno warsztat literacki, jak i samą fabułę książki. „Strupki” to napisana przystępnym językiem, emocjonalna i refleksyjna opowieść od odkrywaniu siebie poprzez sięganie do rodzinnej przeszłości. Tytułowe strupki, to niezagojone rany z przeszłości, które wpływają na relacje międzyludzkie.

Zajęcia z przedszkolakami w Filii nr 2Po długiej przerwie powróciły do nas przedszkolaki z grupy  „Biedronki” z Przedszkola Miejskiego nr 29. Dla przypomnienia zapoznały się z zasadami korzystania z biblioteki, dowiedziały się jak należy szanować książki, czym różni się biblioteka od księgarni. Podczas spotkania świętowaliśmy również Dzień Chłopaka. Zorganizowaliśmy Turniej Super Chłopaka. Chłopcy byli poddawani licznym próbom: odwagi, powagi, wytrzymałości, wiedzy i kultury. Na zakończenie spotkania na wszystkich czekał słodki poczęstunek. Ale to nie wszystko...

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania Kolejny Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania za nami. Tym razem bibliotekarki MBP w Sosnowcu czytały dzieciom „Pięciopsiaczki” Wandy Chotomskiej. Szkoła Podstawowa nr 23 Szkoła Radości zaprosiła w tym roku do głośnego czytania dr Edytę Antoniak-Kiedos, redaktor naczelną „Guliwera” oraz przedstawicielki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu – Klaudię Plutę z Zagłębiowskiej Mediataki i Małgorzatę Żądło-Kazimirów z Filii nr 14 w Zagórzu. Historia psich pięcioraczków porwała nie tylko dzieciaki, ale i same czytające.

Jesienne zajęcia dla przedszkolakówDzisiaj gościliśmy w Filii nr 20 - Stary Sosnowiec grupę "Żabki" z Przedszkola "Słoneczko". Dzieci wykonały kolorowe jesienne liście oraz wysłuchały wesołych opowiadań o tematyce jesiennej, dzięki którym przekonały się, że ta pora roku - nawet jak pada deszcz - wcale nie musi być smutna i nieciekawa.

Kolekcja książek i albumów o sztuce i artystach w Filii nr 4Z okazji Międzynarodowego Dnia Artystów (25 października) w październiku w Filii nr 4 - Sielec czytamy i polecamy książki o sztuce i artystach. Wśród wielu tytułów można wypożyczyć w naszej filii powieści, biografie, albumy i historyjki pełne ciekawostek. Dzięki książkom możemy spędzić kilka chwil, godzin, dni w świecie przepełnionym duchem sztuki. Dla miłośników pędzla i kredek mamy książki uczące profesjonalnych metod tworzenia obrazów, dla najmłodszych książeczki pełne pomysłów na zabawy plastyczne. Zapraszamy i przypominamy o trwającym konkursie plastycznym - KLIK.