9sjt slider fb9. edycja Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej trwa! Projekt ten od ośmiu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem i dużą frekwencją wśród mieszkańców regionu. Impreza organizowana przez Zagłębiowską Mediatekę ma na celu przyciągnięcie miłośników teatru i literatury, niezależnie od wieku i miejsca zamieszkania. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Zapraszamy do zwiedzania naszej wirtualnej galerii dokumentującej przebieg imprezy.

Witaj w... Filii nr 20„Witaj w bibliotece” - tym hasłem przywitaliśmy klasę II a ze Szkoły Podstawowej nr 27. Dzieci zwiedziły wszystkie pomieszczenia biblioteki. Wyjaśniono im różnicę między biblioteką a księgarnią. Uczniowie zapoznali się z zasadami korzystania z wypożyczalni i czytelni oraz z układem książek na półkach. Nauczyli się również jak należy szanować książki.

Wrześniowe świętowanie w Filii nr 7We wrześniu obchodzimy kilka świąt związanych z książką - już 6 września świętujemy Dzień Czytania Książek, kolejnym świętem było Narodowe Czytanie 2023, a następnie Światowy Dzień Umiejętności Czytania oraz Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. 13 września natomiast obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Wszystkie święta były okazją do spotkań z przedszkolakami z Przedszkola nr 54 oraz Przedszkola Bajkowo i Sportowo. Na zajęciach w grupie Biedronek dzieci poznały różne dyscypliny olimpijskie i uznały piłkę za najbardziej uniwersalny sportowy sprzęt. Jakim chłopcem był Hans Christian Andersen - jego historię natomiast poznały Jeżyki podczas wizyty w Bibliosferze oraz dzieciaki z Przedszkola Bajkowo i Sportowo.  Z okazji Dnia Przedszkolaka dzieci otrzymały pamiątkowe Medale Dzielnego Przedszkolaka.

Najmłodsi w Filii nr 6Wrzesień w Filii nr 6 to spotkania z najmłodszymi uczestnikami naszej bibliotecznej działalności. Odwiedziny w Przedszkolu Anglojęzycznym Oxford, spotkania z maluchami z Przedszkola Miejskiego nr 20 i Przedszkola Pajacyk. Wspólne czytanie, prace plastyczne i szperanie na bibliotecznych półkach sprawiają, że najmłodsi przyprowadzają swoich opiekunów do biblioteki i stają się naszymi czytelnikami :)

Wykład Anny Makarskiej Za nami pierwszy w nowym sezonie Zagłębiowski Czwartek! Anna Makarska, historyczka z Pałacu Schoena - Muzeum w Sosnowcu, przedstawiła sylwetki kilku mniej znanych mieszkańców Sosnowca pochodzenia żydowskiego, którzy odegrali znaczącą rolę w rozwoju miasta. Kolejne spotkanie już 12 października 2023, zapraszamy!

Zwiedzamy światWrzesień rozpoczął nowy cykl spotkań podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej TPD w Bibliosferze. Nowy projekt to cykl spotkań pod hasłem "Zwiedzamy świat". Na pierwszy ogień poszedł Meksyk. Okazało się, że piramida Cholula w stanie Puebla jest największą piramidą na świecie, a stolica Meksyku - Ciudad de México, jest drugim miastem na świecie pod względem liczby muzeów. Gości najbardziej zafascynowały kolory, które niczym wprost przeniesione z natury, artyści i rzemieślnicy wykorzystują w swoich dziełach. Początki Mexico City sięgają czasów Azteków, którzy na wyspie pośrodku jeziora Texcoco zbudowali swoją stolicę Tenochtitlán. Ze względu na podłoże, miasto Meksyk zapada się w niektórych miejscach nawet do 12 cm rocznie. Dla porównania włoska Wenecja obniża się około 2 mm rocznie. I to właśnie Wenecja będzie kolejnym celem podróży.

DKK wrzesieńNa wrześniowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki „Każdy Kocha Dyskusje” razem z klubowiczami omawialiśmy autobiograficzną książkę Beaty Kozidrak „Beata. Gorąca krew”. Niestety tym razem bardzo się zawiedliśmy. Pod względem literackim to prawdziwy kicz – na siłę przeplatający przeszłość z teraźniejszością słowami kluczami, które mają również za zadanie określać cechy, upodobania oraz ważne wydarzenia w życiu artystki.

100 lat z Szymborską 19 września 2023 Zagłębiowska Mediateka oraz Fundacja Nie Będziesz Szła Sama miały zaszczyt zaprosić do Auli Zagłębiowskiej Mediateki, na wyjątkowe spotkanie z twórczością Wisławy Szymborskiej, inaugurujące II edycję Spotkań OKOŁOliterackich. Wydarzenie miało charakter prezentacji twórczości noblistki, której wiersze odczytane zostały przez cenioną anglistkę Agnieszkę Głowacką, wieloletnią dyrektorkę szkoły językowej oraz byłego sekretarza poetki oraz prezesa Fundacji Wisławy Szymborskiej, Michała Rusinka.

Świeżutkie nowości w Filii nr 5Filia nr 5 - Walcownia (ul. M. Maliny 39) bardzo serdecznie zaprasza po pachnące nowości, które zostały zakupione dzięki Wam i Waszemu głosowaniu na Budżet Obywatelski. Teraz nasz księgozbiór powiększył się o 66 tytułów z serii DUŻE LITERY, a także o nowe powieści obyczajowe, kryminalne, książki popularnonaukowe i - uwaga - nie zapomnieliśmy również o naszych młodych Czytelnikach, dla których mamy sporo kolorowych bajek z pięknymi obrazkami, powieści z ciekawymi przygodami i wiele więcej... Biblioteczna gablota również zachęca do wypożyczania lektur z serii "Pisało życie". Na zbliżające się długie jesienne wieczory - w sam raz. Zapraszamy!

IMG 20230915 180623Pierwsze po wakacjach  spotkanie „Kreatywnego Seniora” już za nami.  Tym razem Panie uczestniczące w warsztatach wykonały jesienne wianki. Do ich wykonania posłużyły iglaste gałązki, szyszki oraz materiałowe dynie. Każda z uczestniczek wykonała niepowtarzalny i oryginalny wianek, ozdabiając go według własnego uznania.  Dzięki temu powstały piękne jesienne dekoracje. Następne spotkanie „Kreatywnego Seniora” odbędzie się w październiku. Szczegóły już wkrótce.

 

 

 

 

 

 

 

 

20230913 172013Kolejna Zagórska Senioriada już za nami. Tym razem mieliśmy spotkanie wyjazdowe. Wybraliśmy się do Maczek, aby zwiedzić zabytki, które się tam znajdują, poznać historię dzielnicy oraz podziwiać walory przyrodnicze. W naszym spacerze wziął udział Pan Józef Naziemiec, który bardzo interesująco opowiedział nam o dzielnicy, pokazał historyczne miejsca i obiekty. Bardzo dziękujemy Panu Józefowi za ciekawą lekcję historii i miłe popołudnie, Przystankowi Otwartej Kultury Maczki za udostępnienie miejsca na odpoczynek po spacerze i wszystkim którzy wzięli udział w naszym spacerze po Maczkach.

 

 

 

 

 

 

 

DSCN1519W czwartkowe popołudnie w Filii nr 1 Środula, odbył się finisaż wystawy malarstwa Alicji Gruchały. Zaproszeni goście mieli okazję wysłuchać krótkiej prelekcji o sztuce, którą w odniesieniu do twórczości bohaterki wieczoru wygłosiła dr Monika Horyśniak z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego. Dla kilku osób, wieczór był również okazją, do sentymentalnych spotkań po latach... Wszystkim tym, którzy do tej pory nie zdążyli odwiedzić naszej galerii, przypominamy, że obrazy Pani Alicji można oglądać do końca września, w godzinach otwarcia naszej placówki!