Bajkowy spektakl w PM nr 2012 czerwca 2024, w zaprzyjaźnionym Przedszkolu Miejskim nr 20, odbył się niezwykły spektakl „Zaczarowanym pociągiem w świat bajek”. Dlaczego niezwykły? Gdyż aktorami byli Rodzice, Nauczyciele, oraz Personel Przedszkola. Duże wrażenie zrobiły dzieci występujące na scenie, które brawurowo wykonały największe bajkowe hity muzyczne. Filia nr 6 - Niwka serdecznie dziękuje za zaproszenie i gratuluje wszystkim tak znakomitych występów.

Zagłębiowski Czwartek Za nami ostatni w tym sezonie Zagłębiowski Czwartek. Tym razem, nieco przewrotnie, rozmawialiśmy o Śląsku. Naszym gościem był dr Dariusz Zalega, autor książek "Śląsk zbuntowany" i "Chachary. Ludowa historia Górnego Śląskiego". Rozmowę z nim moderowała Klaudia Pluta. A Zagłębiowskie Czwartki wracają już we wrześniu!

dkk„I skojarzą się róże czerwone z białymi, ale niziutko, niziutko przy ziemi. I gałęzie przeplotą, i listeczki przyplączą, ale się już nie rozejdą, ale się już nie rozłączą. I zostaną zawsze, razem, wiernie, ale będą kryły głęboko wbite piersią w pierś wzajemne ciernie” (Kazimiera Iłłakowiczówna „Róże”)

IMG 20240605 160454

3 x D, czyli : Doceń – nie oceniaj! Dostrzeż – nie uciekaj wzrokiem. Nie bądź obojętny! Daj przykład – nie krytykuj, nie wyśmiewaj!

Pod takim hasłem w Filii nr 15 Mec odbywa się wystawa prac plastycznych uczniów Zespołu Szkół Specjalnych przy Ośrodku Terapii Nerwic dla Dzieci i Młodzieży w Orzeszu i oddziału Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny im. Jana Pawła II w Sosnowcu. Można na niej podziwiać piękne prace wykonane przez uczniów. Są to obrazy, łapacze snów, ceramika. Podczas inauguracji wystawy odbyła się także prelekcja oraz zbiórka wody mineralnej niegazowanej dla uczniów szkoły. Wystawę można oglądać w Oazie Kultury do 15 czerwca 2024r. Spotkanie zostało organizowane w ramach Zagórskiej Senioriady.

 

 

 

 

 

 

IMG 20240611 103243Relacja Filii nr 20 - Stary Sosnowiec: Wakacje to okres, w którym znajdujemy czas na zabawę, relaks i drobne szaleństwa. Nie mamy obowiązków związanych ze szkołą i nauką, więc możemy bez ograniczeń planować najróżniejsze przygody, w których będziemy brać udział. Nikt nie siedzi w domu, kiedy za oknem mamy słoneczną, piękną, zachęcającą do wyjścia pogodę. Jednak wszyscy musimy pamiętać, że dobra zabawa nie zwalnia nas z obowiązku dbania o bezpieczeństwo swoje i innych. Jak powinniśmy postępować, aby wakacje zawsze kojarzyły nam się z samymi przyjemnościami? Wystarczy wykazać się zdrowym rozsądkiem i pamiętać o kluczowych zasadach bezpieczeństwa, które przypomnieliśmy sobie wraz z dziećmi z Przedszkola nr 47. Wakacyjne miesiące to również czas kiedy warto zadbać o siebie. Pomocą w wyborze literatury, która podpowie jak dbać o zdrowie jest nasza akcja czytelnicza „Dobre zdrowie jest lepsze niż największe bogactwo”. Nie zapomnieliśmy również o zbliżającym się Dniu Taty. Z okazji tego święta, przedszkolaki wykonały piękne laurki.

 

 

 

 

 

 

 

lektury05Okazuje się, że lektury naprawdę mogą być COOL. Roczny projekt edukacyjno-artystyczny Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu, Filii nr 7 -  "LEKTURY SĄ COOL" - dobiegł końca. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 29 przez cały rok szkolny projektowali, wymyślali i pstrykali zdjęcia. Począwszy od października 2023, podzieleni na grupy, wybierali raz w miesiącu lekturę, którą krótko omawiali i planowali scenkę rodzajową zgodnie z treścią książki, by następnie w określonej choreografii sfotografować się. Najlepsze zdjęcia z całego roku stworzyły wystawę, która będzie dostępna w Bibliosferze do 31 lipca 2024 r. (w godzinach otwarcia placówki). Wernisaż wystawy zgromadził bohaterów zdjęć, rodziców i nauczycieli. Stworzone ze zdjęć kolaże bardzo się wszystkim podobały. Po zakończeniu wystawy plakaty powędrują do szkoły, gdzie zaplanowano odtworzenie wystawy już we wrześniu.

 

 

 

 

 

 

 

IMG 20240607 163444W miniony piątek mieliśmy przyjemność uczestniczyć w festynie rodzinnym, organizowanym przez Sportową Szkołę Podstawową nr 17 w Sosnowcu.  W godzinach popołudniowych boisko przy szkole zapełniło się stoiskami z różnego rodzaju atrakcjami, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych uczestników.  Spośród wielu atrakcji każdy mógł wybrać coś dla siebie, były słodkości, kiermasze oraz różnego rodzaju występy. Na stoisku naszej biblioteki dzieciaki mogły wykonać kolorowe wiatraczki, zrobić sobie zmywalny tatuaż oraz wziąć udział w quizie przyrodniczym z nagrodami. Dziękujemy SSP nr 17 za zaproszenie oraz całą dotychczasową i przyszłą współpracę!

 

 

 

 

 

 

 

W oczekiwaniu na lato7 czerwca 2024 w Szkole Podstawowej nr 29 w Sosnowcu odbył się festyn rodzinny pod hasłem „W oczekiwaniu na lato” . Filia nr 6 - Niwka była jednym z licznie zaproszonych gości i przygotowała dla dzieci zagadki literackie, quizy, krzyżówki oraz rebusy. Serdecznie dziękujemy Dyrekcji SP nr 29 za zaproszenie i możliwość wspólnego świętowania.

Podsiadło spotkanieZagłębiowska Mediateka miała przyjemność zaprosić na spotkanie z Anną Podsiadło, promujące jej najnowszą książkę „Mister Perfect”. Spotkanie odbyło się w poniedziałek 10 czerwca 2024 w Kawiarni Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11 w Sosnowcu. Spotkanie poprowadziła Klaudia Pluta. Na spotkaniu można było zakupić egzemplarz powieści. Dziękujemy wszystkim za obecność!

Dzień DzieckaW naszej Filii nr 15 - Mec także obchodziliśmy Dzień Dziecka. W tym dniu nasza Oaza Kultury zamieniła się w bajkową krainę, a dzieci, które nas odwiedziły, miały mnóstwo atrakcji. Były: planszówki, zagadkowe koło, puzzlowy zawrót głowy, tor przeszkód, zajęcia plastyczne, bookcrossing oraz tatuaże (na które skusili się także dorośli) :) Zabawy i uśmiechów było wiele, ale przecież o to chodziło, aby wszyscy dobrze się bawili :)

Rodzina-Sport-Zabawa4 czerwca 2024 w Szkole Podstawowej nr 9 w Sosnowcu odbył się festyn rodzinny pod hasłem „Rodzina- Sport- Zabawa”. Dla całych rodzin przygotowano wiele atrakcji, w tym loterii fantowych, kiermaszy, pokazów pierwszej pomocy i stoisk z pysznym jedzeniem. Filia nr 14 w Zagórzu była jednym z zaproszonych gości. Mieliśmy okazję promować naszą placówkę poprzez zabawę i zajęcia plastyczne dla najmłodszych. Zainteresowani mieli możliwość wykonania kolorowej kartki okolicznościowej, rozwiązywać rebusy czy różnorodne zagadki. Dla wszystkich odwiedzających nasze stoisko i chętnych do wzięcia udziału w zabawie czekały nagrody i słodkie upominki. Serdecznie dziękujemy dyrekcji i pracownikom Szkoły Podstawowej nr 9 w Sosnowcu za zaproszenie i dobrą zabawę.

Dzień Dziecka w Kazimierzu Ale Cyrk! Pod takim tytułem Przystanek Otwartej Kultury w Kazimierzu, PAL Kazimierz, Przedszkole Miejskie nr 7 wraz z Miejską Biblioteką Publiczną w Sosnowcu - Filią nr 10, Filią nr 11 oraz Filią nr 3, zorganizowali tematyczną imprezę plenerową z okazji Dnia Dziecka. 29 maja 2024 w parku im. Jacka Kuronia rozmieszczono łącznie dziesięć stanowisk, przy których dzieci mogły się pobawić – pomalować twarz, spróbować swoich sił w żonglowaniu i magicznych sztuczkach, chodzeniu na szczudłach, grach i konkursach. Była też  dmuchana zjeżdżalnia, popcorn i wata cukrowa. Największą atrakcją okazał się profesjonalny pokaz żonglerski. Biblioteka przygotowała zabawę czytelniczą i karuzelę z nagrodami oraz przedstawienie kukiełkowe „Czerwony Kapturek”. Na szczęście pogoda dopisała i dzieciaki bawiły się wspaniale!