Porozmawiajmy o Osieckiej – 6. spotkanie DKKŻycie kochanie trwa tyle co taniec, fandango, bolero, be-bop, manna, hosanna, różaniec i szaniec, i jazda, i basta, i stop.

Każdy z nas na pewno zna słowa słynnej piosenki Agnieszki Osieckiej „Niech żyje bal”, którą w mistrzowski sposób, do dzisiejszego dnia, wykonuje Maryla Rodowicz. Każdemu z nas nie jest obce porównanie życia do tańca i tak też o swoim życiu opowiada nam Agnieszka Osiecka w wywiadzie z samą sobą – w książce „Rozmowy w tańcu”. Z tej autobiograficznej spowiedzi dowiadujemy się jak postrzegała siebie, ludzi i życie nasza słynna tekściarka, nad czym dumała wieczorami, czego żałowała, kogo spotkała na swojej drodze (a były to osoby wybitne), jak bardzo wszystko rozważała, jak bardzo lubiła topić smutki i radości w alkoholu.

Oczywiście jest to opowieść subiektywna – przecież rozmawia sama ze sobą i zawsze może ominąć trudny lub krępujący temat, tym niemniej odsłania przed czytelnikami najbardziej wstydliwe tajemnice oraz dwoistość swojej natury, która nie umie pozostać w stabilności i bezruchu, co najdobitniej przedstawia nam „Piosenka o dwóch miastach”:

Spotkanie z Hatifem JanabimPo wakacyjnej przerwie, z nowymi siłami i pomysłami, powraca Przestrzeń Słowa! 14 września 2021 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11) w Sosnowcu odbyło się spotkanie z Hatifem Janabim, pochodzącym z Iraku niezwykłym poetą, tłumaczem i eseistą. Prowadzenie – Bartłomiej Majzel.

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Jesień... dni coraz krótsze, a wieczory coraz dłuższe, dlatego serdecznie zapraszamy do Filii nr 5 - Walcownia (ul. M. Maliny 39) po lektury na długie jesienne wieczory, które idealnie się sprawdzą pod kocykiem i z kubkiem gorącej herbaty.

Pani Jesień, która zawitała do biblioteki chciała również zaprosić do zabawy dzieciaki, te które potrafią czytać same oraz te które robią to z pomocą rodziców. Do kolorowej sukienki Jesieni przyczepiły się listki, które skrywają litery alfabetu, a cała zabawa polega na tym, aby wylosować jeden listek, gdzie literka na odwrocie będzie pierwszą literą tytułu książki, którą dziecko będzie mogło wybrać. Liczymy na aktywny udział i dobrą zabawę przy lekturze. Akcja potrwa do końca października. Serdecznie zapraszamy!

W ramach "Kawiarenki srebrnego włosa" w każdy poniedziałek bibliotekę odwiedzają również mieszkańcy DPS-u. Podczas ostatniego spotkania spędziliśmy czas przy pysznej kawie, rozmawiając i relaksując się przy kolorowaniu mandali, które teraz można podziwiać na wystawie w naszej filii. Jeżeli ktoś miałby ochotę zmierzyć się z tą sztuką i sam
stworzyć kolorowe dzieło, to Walcownia czeka z otwartymi "ramionami".

 

 

Konferencja fotoZa nami konferencja naukowa „Strefy KON/TAKTU – Strefy KON/FLIKTU jako narzędzie rozpoznawania współczesnej rzeczywistości kulturowej”, podczas której z różnych perspektyw przyjrzeliśmy się tematowi pogranicza – w wymiarze lokalnym i globalnym, artystycznym i naukowym. Przed Teatrem Zagłębia jeszcze nikt nie zajął się tym tematem w sposób łączący ze sobą świat nauki i sztuki. Partnerem konferencji była Zagłębiowska Mediateka.

3Mamy przyjemność poinformować, że Filia nr 17 Pogoń właśnie wzbogaciła się o 446 nowych pozycji wydawniczych. Z radością oddajemy do dyspozycji Czytelników książki nie tylko z zakresu literatury beletrystycznej i dziecięcej, ale także szeroki wybór literatury popularnonaukowej. Projekt ten udało się zrealizować w ramach ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. A wszystko to... z miłości do książek. Dziękujemy!

 

 

 

 

 

 

 

Seanse w OgrodzieSeanse w Ogrodzie, nowy filmowy projekt Zagłębiowskiej Mediateki w Sosnowcu, zakończył swój pierwszy sezon pokazów w plenerze 3 września 2021. Podczas finałowego seansu widzowie zobaczyli uznany przez krytyków i nagradzany film Małgorzaty Szumowskiej „Body/Ciało”, doskonale podsumowujący wszystkie dotychczasowe pokazy, które odbywały się w co drugi piątek, przez cały okres wiosenno-letni 2021. Kino Małgorzaty Szumowskiej to idealny przykład nowoczesnego polskiego kina – odważnego, aktualnego i autorskiego – a takie właśnie filmy znalazły się w repertuarze Seansów w Ogrodzie.

AKCJA FOTOGALERIA"Akcja-ilustracja, czyli kreatywne lato z biblioteką" niestety już za nami. Dzieci wróciły do przedszkoli i szkół, a my - by nieco osłodzić im wrześniowe trudy - przygotowaliśmy małe upominki, dzięki którym może choć na chwilkę powrócą myślami do błogich wakacyjnych chwil. Przed Wami e-book, przedstawiający efekty pracy uczestników warsztatów "Chodnikowe arcydzieła" - ZOBACZ. Ale to nie wszystko - na naszym YouTubie znajdziecie wideotutorial Antka Andrysiaka, który zwyciężył w konkursie„Zrób to sam… i pokaż jak to robisz” - ZOBACZ. Fajne?

Giełda Winyli - wrzesień 2021W niedzielę 5 września 2021 Zagłębiowską Mediatekę już po raz dwunasty zalało morze muzyki! Na Zagłębiowskiej Giełdzie Winyli nie zabrakło różnego rodzaju winyli, płyt CD oraz kaset magnetofonowych. Różnorodność gatunków muzycznych zgromadzona na stoiskach wystawców zadowoliła - mamy nadzieję - wszystkich odwiedzających nas melomanów. Można było oglądać, rozmawiać, szperać, wymieniać i kupować!

Narodowe Czytanie 2021Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu miała po raz kolejny zaszcyt zaprosić Czytelników do udziału w tegorocznej edycji ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, która odbyła się w sobotę 4 września 2021 w Ogrodzie Zagłębiowskiej Mediateki, Bibliotece Młodzieżowej i Filiach nr 3, 4, 7, 10, 11 i 15. Podczas jubileuszowej edycji, uczestnicy wspólnie odczytali fragmenty „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Wśród gości nie zabrakło m.in.: Posła Mateusza Bochenka, Senator Joanny Sekuły, Prezydenta Sosnowca - Arkadiusza Chęcińskiego, Przewodniczącej Rady Miejskiej Ewy Szoty, Radnego Bartosza Górskiego, poetów, aktorów - Beaty Deutschman, Przemysława Kani, Dariusza Niebudka, członków DKK, sympatyków Biblioteki, pracowników Zagłębiowskiej Mediateki.

Patronat honorowy - Prezydent Miasta Sosnowca - Arkadiusz Chęciński.

Sierpień w KindloteceWraz z końcem wakacji zakończyły się zajęcia w Wakacyjnej Kindlotece. Jeśli ktoś chciał w nich uczestniczyć, a nie mógł, to nic straconego. Mamy już gotowy harmonogram zajęć na wrzesień w ramach Amazon Kindloteki STEM (zobacz harmonogram).

 

witaj1Czas wakacji dobiegł końca, więc trzeba się przestawić na tryb "NAUKA". Dlatego Filia nr 5 - Walcownia (ul. M. Maliny 39) serdecznie zaprasza dzieci po ich pierwsze książeczki, którę pomogą w stawianiu pierwszych kroków w poznawaniu liter, słów i zdań. Mamy w swoim księgozbiorze elementarze oraz serię "Czytam sam" z trzema poziomami trudności, a dla starszych - lektury szkolne oraz wiele innych ciekawych pozycji. Zapraszamy!