dkk„I skojarzą się róże czerwone z białymi, ale niziutko, niziutko przy ziemi. I gałęzie przeplotą, i listeczki przyplączą, ale się już nie rozejdą, ale się już nie rozłączą. I zostaną zawsze, razem, wiernie, ale będą kryły głęboko wbite piersią w pierś wzajemne ciernie” (Kazimiera Iłłakowiczówna „Róże”)

DKKHiszpania końca XVIII wieku. Dwóch akademików – bibliotekarz i admirał – wyrusza z Madrytu do Paryża z tajną misją. Ich cel: zdobyć egzemplarz słynnej francuskiej Encyklopedii. To dzieło, dla wielu wyklęte i heretyckie, potępione przez Kościół, zawiera wiedzę zarezerwowaną dla nielicznych i podważa dotychczasowy porządek świata. Awanturnicza eskapada pełna pojedynków, intryg i spisków zmienia się w walkę światła z ciemnością – rozumu z zabobonną religią.

dkkTak! Dyskusyjny Klub Książki „Każdy Kocha Dyskusje” istnieje już 10 lat! Dlatego warto dokonać małych podsumowań.

Niepokój przychodzi o zmierzchuMarieke Lucas Rijneveld (urodzony 20 kwietnia 1991 roku) – holenderski pisarz, w wieku 29 lat został laureatem (razem ze swoją tłumaczką Michele Hutchinson) nagrody International Booker Prize (2020) za powieść „Niepokój przychodzi o zmierzchu”. Rijneveld to najmłodsza osoba oraz pierwsza osoba z Holandii, która otrzymała tę nagrodę. Autor pochodzi z wiejskiej rodziny należącej do Holenderskiego Kościoła Reformowanego. W 1994 roku jego rodzinę spotkała tragedia – dwunastoletni brat Marieke Lucas wpadł pod autobus i zginął. To wydarzenie stało się osią ww. powieści.

leadNa ostatnim – w 2023 roku – spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki „Każdy Kocha Dyskusje” tematem rozmowy stał się reportaż Małgorzaty Węglarz „Starzy ludzie nie istnieją”. Ta międzypokoleniowa opowieść o nas samych wzbudziła wiele emocji wśród klubowiczów – bo przecież nikt z nas tak łatwo nie chce poddać się starości – chcemy być aktywni fizycznie i umysłowo jak najdłużej się da – nie chcemy się starzeć. Na spotkaniu wyświetlona została też prezentacja multimedialna, traktująca o różnorodnych formach aktywności osób w wieku senioralnym, przedstawiająca bardzo wiele możliwości realizacji siebie bez względu na metrykę. Prezentacja obaliła kult piękna i młodości pokazując faile photoshopowe, udowodniła, że media społecznościowe nie są obce seniorom – profile na Instagramie i Facebooku (Helena Norowicz, Daphne Selfe, Baddie Winkle, Ireneusz Korzeniewski, Wojciech Węcławowicz, DJ Wiki, DJ Janeczka), poznaliśmy stronę internetową Eli Hübner (fajna_baba_nie_rdzewieje), oraz grupę społecznościową AgeFree „Wolni od metryki”, silver ifluencerów, przekonaliśmy się, że tylko od seniora zależy czy chce być aktywny, czy też nie, w sieci można znaleźć też oferty pracy (Flexi.pl) oraz bezpłatnych webinariów (platforma Akademia 55+, Akademia Seniora SOVO). Wniosek nasuwa się sam „Seniorze – do dzieła! Nie daj się zaszufladkować! Pokaż na co Cię stać!

DKKKacper Pobłocki – doktor habilitowany, antropolog społeczny i historyczny, absolwent Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Budapeszcie, University College w Utrechcie oraz stypendysta Uniwersytetu Miejskiego w Nowym Jorku w swojej książce „Chamstwo” ukazuje czytelnikom całkiem nowy obraz pańszczyźnianego świata. Bez skrępowania i zbędnej obłudy mówi o biciu, torturach i karach śmierci – więcej – usiłuje nam udowodnić, że tak na dobrą sprawę niewolnictwo w wydaniu „light” w dalszym ciągu trwa, ponieważ: