leadNa ostatnim – w 2023 roku – spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki „Każdy Kocha Dyskusje” tematem rozmowy stał się reportaż Małgorzaty Węglarz „Starzy ludzie nie istnieją”. Ta międzypokoleniowa opowieść o nas samych wzbudziła wiele emocji wśród klubowiczów – bo przecież nikt z nas tak łatwo nie chce poddać się starości – chcemy być aktywni fizycznie i umysłowo jak najdłużej się da – nie chcemy się starzeć. Na spotkaniu wyświetlona została też prezentacja multimedialna, traktująca o różnorodnych formach aktywności osób w wieku senioralnym, przedstawiająca bardzo wiele możliwości realizacji siebie bez względu na metrykę. Prezentacja obaliła kult piękna i młodości pokazując faile photoshopowe, udowodniła, że media społecznościowe nie są obce seniorom – profile na Instagramie i Facebooku (Helena Norowicz, Daphne Selfe, Baddie Winkle, Ireneusz Korzeniewski, Wojciech Węcławowicz, DJ Wiki, DJ Janeczka), poznaliśmy stronę internetową Eli Hübner (fajna_baba_nie_rdzewieje), oraz grupę społecznościową AgeFree „Wolni od metryki”, silver ifluencerów, przekonaliśmy się, że tylko od seniora zależy czy chce być aktywny, czy też nie, w sieci można znaleźć też oferty pracy (Flexi.pl) oraz bezpłatnych webinariów (platforma Akademia 55+, Akademia Seniora SOVO). Wniosek nasuwa się sam „Seniorze – do dzieła! Nie daj się zaszufladkować! Pokaż na co Cię stać!


Małgorzata Węglarz – absolwentka literaturoznawstwa amerykańskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim, wielbicielka twórczości Edgara Allana Poe, którego życiorys i dorobek literacki stały się dla niej inspiracją w tworzeniu własnych thrillerów. Jako autorka reportaży podejmuje wątki trudne i niepopularne, chętnie sięga po tematy tabu i drąży je do bólu. W 2021 roku ukazał się jej reportaż „Wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim umrzesz. Tajemnice branży pogrzebowej”, a w 2022 reportaż o starości – „Starzy ludzie nie istnieją”.


„Starzy ludzie nie istnieją?! Jak to? – przecież społeczeństwa się starzeją. Pełno wokoło nas tych, co urodzili się wcześniej. A jednak świat ich nie chce zauważać, wtłacza w utarte koleiny i spycha na margines życia. Nie istnieją, bo nie pasują do obrazka: wszechwładnego dziś kultu młodości. No chyba, że mając na karku osiemdziesiątkę, pokonują ultra maratony. Albo – niestraszne im Internety – stają się silver influencerami. Tylko wtedy się ich dostrzega. A zwykli starsi ludzie. Co z nimi? Część sama usuwa się w cień, bo w pewnym wieku przecież… nie wypada, nie przystoi. Część przeciwnie, wciąż czują się młodzi i chcieliby zapomnieć o PESEL-u. Dla nich też starość nie istnieje. Nie chcą jej, jest niemile widziana. Trudno im w nią uwierzyć, gdy dotyczy ich samych.


Jak wygląda starość w Polsce? Wiele się zmienia i babcia czy dziadek nie chcą już być postrzegani tylko jako idealni opiekunowie dla wnuków. Wciąż są czynni zawodowo, realizują swoje pasje, podróżują i są bardzo zajęci. Mimo to nadal w podejściu do starszego pokolenia pokutują u nas stereotypy. O nich właśnie, o wykluczeniu wiekowym, o obalaniu mitów, o lękach i pragnieniach starszych ludzi – o tych schorowanych i bezradnych, i o dziarskich, aktywnych seniorach – pisze Małgorzata Węglarz. I nie jest to lukrowana rzeczywistość. Trudno się żyje z demencją, niełatwo w czterech ścianach samotności. Co więcej, sprawa nie jest prosta nawet dla tych, którzy mimo upływu lat chcą w pełni uczestniczyć w życiu towarzyskim. Autorka pokazuje wielowymiarowość procesu starzenia i różne odcienie ostatnich dekad życia. Rozmawia z samymi seniorami, z psychologiem, geriatrą i opiekunem w domu spokojnej starości, a także z założycielką facebookowego portalu AgeFree „Wolni od metryki”.

DKK dyskusyjny klub książki plakat