Niepokój przychodzi o zmierzchuMarieke Lucas Rijneveld (urodzony 20 kwietnia 1991 roku) – holenderski pisarz, w wieku 29 lat został laureatem (razem ze swoją tłumaczką Michele Hutchinson) nagrody International Booker Prize (2020) za powieść „Niepokój przychodzi o zmierzchu”. Rijneveld to najmłodsza osoba oraz pierwsza osoba z Holandii, która otrzymała tę nagrodę. Autor pochodzi z wiejskiej rodziny należącej do Holenderskiego Kościoła Reformowanego. W 1994 roku jego rodzinę spotkała tragedia – dwunastoletni brat Marieke Lucas wpadł pod autobus i zginął. To wydarzenie stało się osią ww. powieści.

W wywiadach Rijneveld zaznacza, że po rozpoczęciu pisania opowiadań wszystkie historie wracały do śmierci brata, dlatego uznał za konieczność opowiedzenie tej historii czytelnikom. Jako początek swojej twórczości pisarskiej autor uważa wypożyczenie 1. części Harry’ego Pottera z lokalnej biblioteki i przepisaniu całej powieści na swój komputer, aby mógł ją czytać po oddaniu do biblioteki. Debiutował w 2015 roku tomikiem poezji „Kalfsvlies”, za który otrzymał nagrodę za najlepszy debiutancki tomik poetycki opublikowany w języku holenderskim. Marieke Lucas obwołano wtedy nową gwiazdą literatury holenderskiej. „Niepokój przychodzi o zmierzchu” – częściowo autobiograficzna powieść, poświęcona rodzinnej tragedii – ukazała się w 2018 roku i stała się bestsellerem – w Holandii sprzedano 55 000 egzemplarzy. Książkę przetłumaczono na wiele języków w tym: polski, angielski, hiszpański, koreański, chiński i arabski. W 2019 roku powieść nagrodzono holenderską nagrodą za debiut prozatorski – ANV Debutantenprijs, a w 2020 roku angielski przekład otrzymał wspomnianą wcześniej International Booker Prize. Oprócz pisania Rijneveld pracuje na farmie i zajmuje się hodowlą krów. Mieszka w Utrechcie. Identyfikuje się jako osoba niebinarna, dlatego oprócz nadanego imienia żeńskiego – Marieke, nosi też drugie imię męskie – Lucas, które wyłącznie stosuje od 2023 roku na okładkach nowych wydań książek. Polskie wydanie książki „Niepokój przychodzi o zmierzchu” ukazało się w 2021 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego, natomiast w roku 2022 roku (w tym samym wydawnictwie) ukazała się kolejna powieść Rijneveld – porównywana do „Lolity” Nabokova – „Mój mały zwierzaku”, w której 49-letni weterynarz opisuje swoją miłość do 14-letniej dziewczyny.

Tematyka powieści Rijnevelda nie jest łatwa – jednak niewątpliwie Autor obdarzony jest fenomenalną wrażliwością, potrafi w piękny, poetycki sposób opisać najbardziej obrzydliwe przywary ludzi, ma łatwość współodczuwania razem z kreowanymi przez siebie bohaterami. Marieke Lucas pisze wprost o sprawach, do których żadna osoba nie jest w stanie się przyznać – nawet przed samą sobą. „Niepokój przychodzi o zmierzchu” traktuje o stracie, samotności, dojrzewaniu, seksualności dzieci, potrzebie miłości, rozmowy i wsparcia ze strony rodziców/dorosłych. Nie bez znaczenia jest też kwestia ortodoksyjnej religijności. Bezsprzecznym jest fakt, że omawiany na styczniowym spotkaniu „Niepokój przychodzi o zmierzchu” wywarł ogromne wrażenie na członkach DKK. Jedni poczuli się zniesmaczeni zawartością i szczerością powieści, drudzy zachwycili się literackim kunsztem i śmiałością narracji. Wszyscy natomiast szczerze współczuli dziesięciolatce, skrytej za czerwoną kurtką – będącą jej jedyną ochroną przed traumą spowodowaną śmiercią brata, światem i chorobami, będącą jej jedynym powiernikiem i strażnikiem kawałków siebie i świata. Autor bezceremonialnie przedstawia nam nagą prawdę o holenderskiej wsi i konserwatywnym protestantyzmie, o stracie – której podołać nie mogą nawet dorośli.

Tę książkę musicie koniecznie przeczytać! Nawet jeżeli nie będzie się Wam podobać, to pewne jest, że długo nie pozbędziecie się jej ze swoich myśli i serca. „Niepokój przychodzi o zmierzchu” – tego się nie da zapomnieć: szokująco dobra klasyka (Max Porter), elektryzująca (The Times), olśniewająca (Observer), emocjonująca (Independent), cudownie dzika (Guardian), WYJĄTKOWA (Financial Times).

Niepokój przychodzi o zmierzchu  Niepokój przychodzi o zmierzchu  Niepokój przychodzi o zmierzchu  Niepokój przychodzi o zmierzchu