Spotkanie z Hatifem JanabimPo wakacyjnej przerwie, z nowymi siłami i pomysłami, powraca Przestrzeń Słowa! 14 września 2021 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11) w Sosnowcu odbyło się spotkanie z Hatifem Janabim, pochodzącym z Iraku niezwykłym poetą, tłumaczem i eseistą. Prowadzenie – Bartłomiej Majzel.

 

 

 

 

 

 

 

 

Konferencja fotoZa nami konferencja naukowa „Strefy KON/TAKTU – Strefy KON/FLIKTU jako narzędzie rozpoznawania współczesnej rzeczywistości kulturowej”, podczas której z różnych perspektyw przyjrzeliśmy się tematowi pogranicza – w wymiarze lokalnym i globalnym, artystycznym i naukowym. Przed Teatrem Zagłębia jeszcze nikt nie zajął się tym tematem w sposób łączący ze sobą świat nauki i sztuki. Partnerem konferencji była Zagłębiowska Mediateka.

Seanse w OgrodzieSeanse w Ogrodzie, nowy filmowy projekt Zagłębiowskiej Mediateki w Sosnowcu, zakończył swój pierwszy sezon pokazów w plenerze 3 września 2021. Podczas finałowego seansu widzowie zobaczyli uznany przez krytyków i nagradzany film Małgorzaty Szumowskiej „Body/Ciało”, doskonale podsumowujący wszystkie dotychczasowe pokazy, które odbywały się w co drugi piątek, przez cały okres wiosenno-letni 2021. Kino Małgorzaty Szumowskiej to idealny przykład nowoczesnego polskiego kina – odważnego, aktualnego i autorskiego – a takie właśnie filmy znalazły się w repertuarze Seansów w Ogrodzie.

AKCJA FOTOGALERIA"Akcja-ilustracja, czyli kreatywne lato z biblioteką" niestety już za nami. Dzieci wróciły do przedszkoli i szkół, a my - by nieco osłodzić im wrześniowe trudy - przygotowaliśmy małe upominki, dzięki którym może choć na chwilkę powrócą myślami do błogich wakacyjnych chwil. Przed Wami e-book, przedstawiający efekty pracy uczestników warsztatów "Chodnikowe arcydzieła" - ZOBACZ. Ale to nie wszystko - na naszym YouTubie znajdziecie wideotutorial Antka Andrysiaka, który zwyciężył w konkursie„Zrób to sam… i pokaż jak to robisz” - ZOBACZ. Fajne?

Giełda Winyli - wrzesień 2021W niedzielę 5 września 2021 Zagłębiowską Mediatekę już po raz dwunasty zalało morze muzyki! Na Zagłębiowskiej Giełdzie Winyli nie zabrakło różnego rodzaju winyli, płyt CD oraz kaset magnetofonowych. Różnorodność gatunków muzycznych zgromadzona na stoiskach wystawców zadowoliła - mamy nadzieję - wszystkich odwiedzających nas melomanów. Można było oglądać, rozmawiać, szperać, wymieniać i kupować!

Narodowe Czytanie 2021Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu miała po raz kolejny zaszcyt zaprosić Czytelników do udziału w tegorocznej edycji ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, która odbyła się w sobotę 4 września 2021 w Ogrodzie Zagłębiowskiej Mediateki, Bibliotece Młodzieżowej i Filiach nr 3, 4, 7, 10, 11 i 15. Podczas jubileuszowej edycji, uczestnicy wspólnie odczytali fragmenty „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Wśród gości nie zabrakło m.in.: Posła Mateusza Bochenka, Senator Joanny Sekuły, Prezydenta Sosnowca - Arkadiusza Chęcińskiego, Przewodniczącej Rady Miejskiej Ewy Szoty, Radnego Bartosza Górskiego, poetów, aktorów - Beaty Deutschman, Przemysława Kani, Dariusza Niebudka, członków DKK, sympatyków Biblioteki, pracowników Zagłębiowskiej Mediateki.

Patronat honorowy - Prezydent Miasta Sosnowca - Arkadiusz Chęciński.