Spotkanie autorskie ze Stefanią Lazar w Auli Zagłębiowskiej MediatekiZagłębiowska Mediateka zorganizowała 27 września 2021 spotkanie ze Stefanią Lazar promujące jej najnowszą książkę „W poszukiwaniu Lebensraumu. Zagłębie Dąbrowskie w nazistowskich planach przestrzennych 1939–1944” wydaną przez Muzeum Saturn w Czeladzi. Książka ta jest pierwszą publikacją dotyczącą niezbadanego dotychczas aspektu II wojny światowej, jaką było planowanie przestrzenne, w tym przede wszystkim projektowanie budowy wielkiego miasta w Zagłębiu Dąbrowskim. Spotkanie i prelekcja - organizowane w ramach działalności Dyskusyjnego Klubu Książki - odbyły się w Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11.

 Spotkanie autorskie ze Stefanią Lazar w Auli Zagłębiowskiej Mediateki - zdjęcia autorki oraz czytelników czekających na autografy  Spotkanie autorskie ze Stefanią Lazar w Auli Zagłębiowskiej Mediateki - zdjęcia autorki oraz czytelników czekających na autografy  Spotkanie autorskie ze Stefanią Lazar w Auli Zagłębiowskiej Mediateki - zdjęcia autorki oraz czytelników czekających na autografy  Spotkanie autorskie ze Stefanią Lazar w Auli Zagłębiowskiej Mediateki - zdjęcia autorki oraz czytelników czekających na autografy
 Spotkanie autorskie ze Stefanią Lazar w Auli Zagłębiowskiej Mediateki - zdjęcia autorki oraz czytelników czekających na autografy    

Promowana książka stanowi naukową analizę nieznanych dotąd materiałów archiwalnych, złożonych przede wszystkim z map, planów i projektów architektonicznych, zakładających wzniesienie nowego ośrodka miejskiego na terenie okupowanego powiatu będzińskiego. Publikacja, została wzbogacona licznymi archiwalnymi, niepublikowanymi dotąd fotografiami oraz projektami zagospodarowania przestrzennego wykonanymi przez narodowosocjalistyczny aparat administracyjny.

Stefania Lazar – historyk, historyk sztuki, muzealnik. Autorka i współautorka publikacji z zakresu historii regionalnej m.in. „Architektura Będzina 1918–1939. Budynki użyteczności publicznej”, „Osiedle patronackie Piaski. Historia i architektura”, „Kopalnia i osiedle robotnicze Saturn. Historia, architektura, ludzie”. Kustosz Muzeum Saturn w Czeladzi. W 2019 roku odznaczona orderem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Wśród jej zainteresowań badawczych znajdują się m.in. architektura dwudziestolecia międzywojennego, koncepcje przeobrażeń miast zagłębiowskich w czasie okupacji, jak i w okresie powojennym.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu Dyskusyjnych Klubów Książki, realizowanego we współpracy z Biblioteką Śląską, Instytutem Książki i Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Wszystkich zainteresowanych otrzymywaniem regularnych informacji o ofercie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu zachęcamy do zapisania się do newslettera za pośrednictwem strony www.biblioteka.sosnowiec.pl i śledzenia nas w mediach społecznościowych (Facebook, YouTube, Instagram, Twitter).