Spotkanie z Hatifem Janabim

14 września 2021 w Zagłębiowskiej Mediatece odbyła się szósta odsłona Przestrzeni Słowa, w ramach której odbyło się spotkanie z Hatifem Janabim, wybitnym irackim poetą, tłumaczem i eseistą. Spotkaniu towarzyszyła prezentacja fragmentów wierszy Hatifa Janabiego oraz pokaz zdjęć z prywatnego archiwum autora.

 

 

 

 

 

 

 

 

 Spotkanie z Hatifem Janabim  Spotkanie z Hatifem Janabim  Spotkanie z Hatifem Janabim  

Dynamiczna i fascynująca rozmowa z poetą rozpoczęła się od eksplorowania pasjonujących wątków biograficznych gościa. Janabi w niezwykły sposób opowiadał o losach poety, który w latach 70. zmuszony był uciekać przed reżimem Saddama Husajna z rodzinnego Iraku. Jego wędrówka do Polski, pierwsze dni w nieznanym kraju, narodziny silnej więzi z polskim środowiskiem literackim stały się kanwą opowieści wygnańca, który niespodziewanie na drugim krańcu świata zbudował swój nowy dom. Dom z cegieł, ale także dom ze słów, z języka, z emocji i z nowych przyjaźni. Ten ostatni wątek wydaje się być jednym z najbardziej niezwykłych kart jego historii. Janabi nie tylko bowiem szybko został przyjęty do polskiego Pen Clubu, uznany i doceniony jako twórca i tłumacz, ale także wszedł w silne i przyjazne relacje z takim tuzami polskiej literatury jak Artur Międzyrzecki, Julia Hartwig, Ryszard Kapuściński, Tadeusz Różewicz, Wisława Szymborska, Zbigniew Herbert i wielu innych.

Druga część spotkania dotyczyła nade wszystko poetyckiej twórczości Hatifa Janabiego, jego drogi twórczej oraz niełatwego współistnienia w dwóch językach, dwóch światach oraz dwóch kulturach. Owa między kulturowa pogłębiająca się przepaść między kulturą angloamerykańską, a arabską, stała się przyczynkiem do refleksji nad współczesnym światem, w którym ignorancja, niewiedza i brak chęci zrozumienia odmiennej kultury, doprowadzają do nieodwracalnych procesów narastania niechęci i wrogości. Końcowa część rozmowy dotyczyła nade wszystko roli Hatifa Janabiego jako tłumacza, który stał się wielkim propagatorem polskiej literatury w świecie arabskim. W ostatnim czasie Janabi przetłumaczył na arabski m.in. ponad tysiąc stronicową antologię polskiej poezji pt. „Pięć wieków polskiej poezji - od Kochanowskiego do 2020”, „Hymn o perle” Czesława Miłosza oraz „Solaris” Stanisława Lema. Wcześniej Autor tłumaczył m.in. Kapuścińskiego, Wojaczka, Iwaszkiewicza, Szymborskiej, Tokarczuk i wielu innych ważnych polskich autorów.

Chyba najbardziej wzruszającym momentem spotkania były słowa Hatifa Janabiego odnoszące się do roli Polski w jego życiu, o tym w jakim stopniu został ukształtowany przez naszą kulturę, tutejsze przyjaźnie i język. Intymna rozmowa z poetą, jego otwartość, ciepło oraz urok osobisty, a także lektura jego doskonałych wierszy sprawiła, iż zgromadzona publiczność mogła poczuć, ze wszelkie granice wytyczane w nienaturalny sposób przez polityków i kulturowych demagogów są tak naprawdę czymś spłaszczającym i degenerującym naszą rzeczywistość. Wystarczy odejść od geopolitycznych meta narracji schodząc na poziom międzyludzkich relacji, by przekonać się w jaki sposób przystają do siebie, zaskakująco liczne, uniwersalne wartości dzielone przez obie pozornie tak odległe od siebie kultury.                                                  

 

Czym jest Przestrzeń Słowa?

Przestrzeń Słowa jest interdyscyplinarnym, międzynarodowym festiwalowym cyklem wydarzeń literacko-muzycznych poszerzonych o działania wizualne, happeningowe, filmowe oraz edukacyjne. Całość programu składa się z cyklu comiesięcznych wydarzeń oraz październikowego festiwalu (22-30 października 2021).

Pierwsza, tegoroczna, edycja Przestrzeni Słowa odbywa się pod hasłem Bliskość. Przedsięwzięcie zostało pomyślane jako nowatorski, międzynarodowy cykl ponad dwudziestu wydarzeń artystycznych, który ma na celu wykreowanie istotnych i atrakcyjnych narracji dotyczących kultury i współczesnego świata. Gośćmi Festiwalu będą ważni dla kultury współczesnej polscy oraz zagraniczni pisarze, poeci, muzycy, eseiści, dziennikarze oraz artyści wizualni i happenerzy.

Dotychczas, podczas tegorocznych wydarzeń Przestrzeni Słowa wystąpili m.in. Piotr Metz, Filip Łobodziński, Jerzy Jarniewicz, Przemysław Czapliński, Tomasz Bąk, Wojciech Brzoska i inni. Odbyły się także koncerty zespołu dylan.pl oraz trio Brzoska/Marciniak/Markiewicz.

W najbliższych tygodniach odbędzie się październikowy Festiwal Przestrzeń Słowa oraz listopadowy finał tegorocznej odsłony Przestrzeni Słowa, a w ramach wspomnianych wydarzeń pojawi się m.in. jeden z czołowych europejskich pisarzy Jurij Andruchowycz (Ukraina), autor legendarnego „Trainspotting” Irvine Welsh (Szkocja), doskonała poetka Chulud Szaraf (Syria) oraz wielu cenionych polskich twórców, eseistów i dziennikarzy m.in. Artur Rojek, Tomasz Różycki, Agnieszka Obszańska, Wojciech Bonowicz, Jerzy Jarniewicz, Renata Senktas, Mariusz Grzebalski, Filip Zawada oraz zespół Karbido.

 

Honorowy patronat nad Przestrzenią Słowa objęli: Prezydent Miasta Sosnowca – Arkadiusz Chęciński i Rektor Uniwersytetu Śląskiego – prof. Ryszard Koziołek.

Partnerem przedsięwzięcia jest Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Kraków Miasto Literatury UNESCO.

 

Nasi Patroni medialni:

Dwojkawyborcza

artpapierlogo 300x93Wizje Dziennik Zachodniunnamed402 

1b7838f8beee540e81e6a590ef8d4336a sosnowieckisosnowiectzco i gdzie

 

W przypadku zmiany obostrzeń sanitarnych wydarzenie odbędzie się na online na kanale YouTube Biblioteki.

 

Wszystkich zainteresowanych otrzymywaniem regularnych informacji o ofercie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu zachęcamy do zapisania się do newslettera za pośrednictwem strony www.biblioteka.sosnowiec.pl i śledzenia nas w mediach społecznościowych (Facebook, YouTube, Instagram, Twitter).