Spotkanie z Hatifem JanabimPo wakacyjnej przerwie, z nowymi siłami i pomysłami, powraca Przestrzeń Słowa! 14 września 2021 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11) w Sosnowcu odbyło się spotkanie z Hatifem Janabim, pochodzącym z Iraku niezwykłym poetą, tłumaczem i eseistą. Prowadzenie – Bartłomiej Majzel.

Spotkanie z Hatifem Janabim  Spotkanie z Hatifem Janabim  Spotkanie z Hatifem Janabim

Hatif Janabi jest artystą posiadającym niezwykły i fascynujący życiorys, w którym jak w soczewce skupia się złożoność współczesnego świata, tęsknot i cierpienia. Jest Irakijczykiem zakorzenionym w Polsce. Uciekinierem z totalitarnego świata, piewcą tolerancji i obrońcą uciśnionych. Jego dorobek pisarski może doprawdy oszałamiać. Przyjaźnił się z Ryszardem Kapuścińskim, a legendarny syryjski poeta Adonis, kilka lat temu, zgodził się przyjechać do Polski, tylko pod warunkiem, że spotkanie z nim poprowadzi Hatif Janabi. Dzięki znakomitym wierszom jest pomnikową postacią współczesnej poezji, będąc jednocześnie wielkim propagatorem poezji polskiej w świecie arabskim.

Hatif Janabi (ur. 1952 r), dwujęzyczny arabsko-polski poeta, pisarz, eseista, teatrolog, tłumacz. Urodził się w Iraku, który opuścił w sierpniu 1976 roku z powodu prześladowań. Ukończył Arabistykę w Uniwersytecie Bagdadzkim. Pod koniec lat 70. otrzymał tytuł magistra filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 80. pracował na Uniwersytecie Tizi-Ouzu w Algierii, a w 90. był Visiting Profesor w Indiana University w Bloomington, USA. Autor kilkadziesiąt tomów poezji, opracowań krytycznych i przekładów, głównie z literatury polskiej. Jest członkiem Polskiego PEN CLUBU. Laureat wielu nagród m.in. Nagrody im. Witolda Hulewicza za całokształt twórczości (2003) oraz Medalu Homera - European Medal of Poetry and Art (2019). Tłumaczył utwory ponad siedemdziesięciu polskich poetów i pisarzy m.in.: Mickiewicza, Słowackiego,  Gałczyńskiego, Lema, Miłosza, Różewicza, Herberta, Tokarczuk i wielu innych. W ostatnim czasie opublikował kilkusetstronicową antologię „Pięć wieków poezji polskiej od Kochanowskiego do 2020” (Al Mada Publishing House, Bagdad-Bejrut). Jego poezja była tłumaczona m.in. na angielski, chiński, czeski, francuski, hiszpański, grecki, kurdyjski, niemiecki, perski, rosyjski i słowacki.

Czym jest Przestrzeń Słowa?

Przestrzeń Słowa jest interdyscyplinarnym, międzynarodowym festiwalowym cyklem wydarzeń literacko-muzycznych poszerzonych o działania wizualne, happeningowe, filmowe oraz edukacyjne. Całość programu składa się z cyklu comiesięcznych wydarzeń oraz październikowego festiwalu (22-30 października 2021).

Pierwsza, tegoroczna, edycja Przestrzeni Słowa odbywa się pod hasłem Bliskość. Przedsięwzięcie zostało pomyślane jako nowatorski, międzynarodowy cykl ponad dwudziestu wydarzeń artystycznych, który ma na celu wykreowanie istotnych i atrakcyjnych narracji dotyczących kultury i współczesnego świata. Gośćmi Festiwalu będą ważni dla kultury współczesnej polscy oraz zagraniczni pisarze, poeci, muzycy, eseiści, dziennikarze oraz artyści wizualni i happenerzy.

Dotychczas, podczas tegorocznych wydarzeń Przestrzeni Słowa wystąpili m.in. Piotr Metz, Filip Łobodziński, Jerzy Jarniewicz, Przemysław Czapliński, Tomasz Bąk, Wojciech Brzoska i inni. Odbyły się także koncerty zespołu dylan.pl oraz trio Brzoska/Marciniak/Markiewicz.

W najbliższych tygodniach odbędzie się październikowy Festiwal Przestrzeń Słowa oraz listopadowy finał tegorocznej odsłony Przestrzeni Słowa, a w ramach wspomnianych wydarzeń pojawi się m.in. jeden z czołowych europejskich pisarzy Jurij Andruchowycz (Ukraina), autor legendarnego „Trainspotting” Irvine Welsh (Szkocja), doskonała poetka Chulud Szaraf (Syria) oraz wielu cenionych polskich twórców, eseistów i dziennikarzy m.in. Artur Rojek, Tomasz Różycki, Agnieszka Obszańska, Wojciech Bonowicz, Jerzy Jarniewicz, Renata Senktas, Mariusz Grzebalski, Filip Zawada oraz zespół Karbido.

Honorowy patronat nad Przestrzenią Słowa objęli: Prezydent Miasta Sosnowca – Arkadiusz Chęciński i Rektor Uniwersytetu Śląskiego – prof. Ryszard Koziołek.

Partnerem przedsięwzięcia jest Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Nasi Patroni medialni:

Dwojkawyborcza

artpapierlogo 300x93Wizje Dziennik Zachodniunnamed402

1b7838f8beee540e81e6a590ef8d4336a sosnowieckisosnowiectzco i gdzie

W przypadku zmiany obostrzeń sanitarnych wydarzenie odbędzie się na online na kanale YouTube Biblioteki.

Wszystkich zainteresowanych otrzymywaniem regularnych informacji o ofercie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu zachęcamy do zapisania się do newslettera za pośrednictwem strony www.biblioteka.sosnowiec.pl i śledzenia nas w mediach społecznościowych (Facebook, YouTube, Instagram, Twitter).