Wernisaż wystawy Józefa WilkoniaW dniach 1.07 - 31.08.2021 w Zagłebiowskiej Mediatece zagościła wyjątkowa wystawa ilustracji autorstwa jednego z najwybitniejszych polskich ilustratorów – Józefa Wilkonia. Wernisaż wystawy „Józef Wilkoń – ilustracje naszego dzieciństwa” odbył się w poniedziałek 5 lipca 2021 o godz. 12.30 w Galerii „Pod Świetlikiem” Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11). 

 

 

 Wernisaż wystawy Józefa Wilkonia  Wernisaż wystawy Józefa Wilkonia  Wernisaż wystawy Józefa Wilkonia  Wernisaż wystawy Józefa Wilkonia
 Wernisaż wystawy Józefa Wilkonia  Wernisaż wystawy Józefa Wilkonia  Wernisaż wystawy Józefa Wilkonia  Wernisaż wystawy Józefa Wilkonia
 Wernisaż wystawy Józefa Wilkonia  Wernisaż wystawy Józefa Wilkonia  Wernisaż wystawy Józefa Wilkonia  Wernisaż wystawy Józefa Wilkonia
 Wernisaż wystawy Józefa Wilkonia  Wernisaż wystawy Józefa Wilkonia  Wernisaż wystawy Józefa Wilkonia  

 

 

 

Wystawa przygotowana we współpracy z partnerem projektu – Fundacją ARKA im. Józefa Wilkonia - uwzględniała reprodukcje najpiękniejszych prac legendy Polskiej Szkoły Ilustracji – Józefa Wilkonia, który osobiście dokonał selekcji swych prac. Wernisażowi towarzyszyła prezentacja multimedialna o Artyście. Ponadto, już wkrótce powstanie film z „wirtualnym zwiedzaniem” wystawy, który będzie dostępny bezpłatnie na kanale YouTube MBP.

Józef Wilkoń - Ilustrator, malarz, rzeźbiarz, twórca plakatów i scenografii teatralnych. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom 1955) oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim (dyplom 1954). Zilustrował ponad 200 książek dla dzieci i dorosłych w kraju i za granicą oraz sam napisał teksty do kilkunastu książek dla dzieci. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień m.in. Deutsche Jugendliteraturpreis (1964), Nagrodę Państwową za Twórczość dla dzieci (1974) oraz Nagrodę Ministra Kultury za całokształt Twórczości w 2005 r. W 2010 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz otrzymał Złote Berło Fundacji Kultury Polskiej.

Wystawiał w wielu galeriach i muzeach świata. Od Centrum Pompidou (1989) poprzez Narodową Galerię Zachęta w 2006 roku, gdzie jego wystawa osiągnęła rekordową frekwencję, po Japonię i Koreę Południową. Jego prace znajdują się w licznych muzeach m.in. Muzeum Ilustracji w Moulin we Francji, w Museum of Picture Books w Oshima, Chihiro Art Museum w Azumino, Koruisaua w Japonii oraz w Muzeum Literatury i Bibliotece Narodowej w Warszawie. W swoich kolekcjach jego dzieła posiadają galerie i kolekcjonerzy z pięciu kontynentów.

Napisana i zilustrowana przez niego książka „Psie życie” została uznana w Polsce za najpiękniejszą książkę roku 2011 oraz nagrodzona Brązowym Medalem w pięćdziesiątym jubileuszowym konkursie Best Designed Books from all over the World International Competition 2013. W 2014 roku otrzymał nagrodę Pary Prezydenckiej za wybitne osiągnięcia w twórczości dla dzieci i młodzieży. Z okazji jubileuszów 80- i 85-lecia otrzymał Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W roku 2016 został uznany Człowiekiem Roku przez Magazyn Literacki Książka. W 2019 roku Jego Królewska Mość Król Hiszpanii Filip VI przyznał Józefowi Wilkoniowi Krzyż Komandorski Orderu Izabeli Katolickiej za wkład w rozkwit kultury hiszpańskiej. (źródło: www.fundacjawilkonia.pl)

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.