80. urodziny Boba Dylana

17 czerwca 2021 o godz. 18.00 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki w Sosnowcu odbyło się literacko-muzyczne wydarzenie pn. „Zaśpiewam Ci piosenkę o starym człowieku: Bob Dylan - 80. urodziny” odbywające się w ramach cyklicznego przedsięwzięcia artystycznego Przestrzeń Słowa. Impreza składała się z dwóch części: spotkania z wybitnymi znawcami twórczości Dylana, fundamentalnymi postaciami świata literackiego: tłumaczem, dziennikarzem, autorem książek i muzykiem Filipem Łobodzińskim oraz poetą, krytykiem literackim i tłumaczem Jerzym Jarniewiczem. Rozmowę poprowadził Szymon Kloska. W drugiej części wydarzenia licznie zebrana publiczność mogła emocjonować się koncertem grupy dylan.pl.

Przedsięwzięcie łączyło w sobie dwa rocznicowe wątki: 80 urodziny Boba Dylana oraz 3 urodziny Zagłębiowskiej Mediateki. Z owego jubileuszowego sprzężenia powstało wydarzenie spektakularne, fascynujące, z rozmachem traktujące wielowymiarową i wielowątkową postać oraz twórczość Dylana.

Dyskusji - z udziałem Jerzego Jarniewicza, Filipa Łobodzińskiego i Szymona Kloski – towarzyszyły wizualizacje fotografii artysty, okładek jego płyt oraz mało znanych, artystycznych prac plastycznych songwritera. Jednak głównym atutem rozmowy okazało się rewelacyjne połączenie przebogatej wiedzy poszczególnych występujących, ich inteligencji, znawstwa oraz niezwykłej pasji, z jaką opowiadali o artyście. Syntetyczna opowieść o Dylanie przypominała urokliwą balladę o człowieku, który stworzył podwaliny pod tradycję amerykańskiego songwritingu, nadając piosence status artystycznego, skończonego dzieła. Z drugiej strony obraz Dylana wyłaniający się z dyskusji nakreślony został w sposób, który z wielką dozą wiarygodności prezentował portret człowieka wewnętrznie skłóconego, pełnego sprzeczności, niepokojów,  blasków i ceni.

Koncert grupy dylan.pl okazał się z kolei emanacją wirtuozerii grania, wizjonerskiego podejścia do kanonicznych utworów Dylana, którym dylan.pl nadał nową energię, własny koloryt i swobodną, bardzo osobistą interpretację.

„Zaśpiewam Ci piosenkę o starym człowieku. Bob Dylan – 80 urodziny” okazało się wydarzeniem ze wszech miar udanym, a liczne entuzjastyczne opinie zasłyszane od publiczności oraz fakt, iż wejściówki na imprezę rozeszły się błyskawicznie, utwierdziły jedynie organizatorów, iż festiwalowy cykl „Przestrzeń Słowa” okazał się ważną i potrzebną inicjatywą stanowiącą celną odpowiedź na zapotrzebowania mieszkańców naszego regionu.

80. urodziny Boba Dylana  80. urodziny Boba Dylana  80. urodziny Boba Dylana  80. urodziny Boba Dylana
 80. urodziny Boba Dylana  80. urodziny Boba Dylana

Czym jest Przestrzeń Słowa?

Przestrzeń Słowa jest interdyscyplinarnym, międzynarodowym festiwalowym cyklem wydarzeń literacko-muzycznych poszerzonych o działania wizualne, happeningowe, filmowe oraz edukacyjne. Całość programu składa się z  cyklu comiesięcznych wydarzeń oraz październikowego festiwalu przebiegającego pn. Głośna Przestrzeń Słowa.

Pierwsza edycja Przestrzeni Słowa odbywa się pod hasłem Bliskość. Przedsięwzięcie zostało pomyślane jako nowatorski, międzynarodowy cykl ponad dwudziestu wydarzeń artystycznych, który ma na celu wykreowanie istotnych i atrakcyjnych narracji dotyczących kultury i współczesnego świata. Gośćmi Festiwalu będą ważni dla kultury współczesnej polscy oraz zagraniczni pisarze, poeci, muzycy, eseiści, dziennikarze oraz artyści wizualni i happenerzy. W najbliższych miesiącach pojawi się m.in. jeden z czołowych europejskich pisarzy Jurij Andruchowycz (Ukraina), autor legendarnego „Trainspotting” Irvine Welsh (Szkocja), doskonały arabski poeta Hatif Janabi (Irak),  oraz wielu cenionych polskich twórców, eseistów i dziennikarzy m.in Tomasz Różycki, Wojciech Bonowicz, Artur Rojek,  Jerzy Jarniewicz, zespoły Karbido i dylan.pl oraz wielu innych.

Honorowy patronat nad Przestrzenią Słowa objęli: Prezydent Miasta Sosnowca – Arkadiusz Chęciński i Rektor Uniwersytetu Śląskiego – prof. Ryszard Koziołek.

Patronat medialny objęli: „Dwójka – Polskie Radio”, „Gazeta Wyborcza”, „Dziennik Zachodni” , „ArtPapier”, „Magazyn Wizje”, „Twoje Zagłębie”, „Kurier Miejski”, „Śląsk”, silesiakultura.pl, sosnowiec.pl, sosnowiecki.pl, coigdzie.pl.