Recital Lidii GrychtołównyMiejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu i Towarzystwo Muzyczne im. Ignacego Jana Paderewskiego w Sosnowcu miały zaszczyt zorganizować recital fortepianowy Prof. Lidii Grychtołówny, który odbył się we wtorek  22 czerwca 2021 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11. W programie: nadanie Artystce honorowego członkostwa Towarzystwa Muzycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Sosnowcu. Prowadzenie: Elżbieta Konieczna.

 

 Recital Lidii Grychtołówny  Recital Lidii Grychtołówny  Recital Lidii Grychtołówny  Recital Lidii Grychtołówny
 Recital Lidii Grychtołówny  Recital Lidii Grychtołówny  Recital Lidii Grychtołówny  Recital Lidii Grychtołówny
 Recital Lidii Grychtołówny  Recital Lidii Grychtołówny  Recital Lidii Grychtołówny  

 

 

 

Lidia Grychtołówna (ur. 1928) – polska pianistka i pedagog. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła u Wandy Chmielowskiej w wieku 6 lat. W czasie okupacji niemieckiej, jako młoda dziewczyna uczęszczała na tajne komplety u Państwa Janiny i Zdzisława Polańskich w Sosnowcu. W latach 1945-51 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach uzyskując dyplom z najwyższym odznaczeniem. Studia kontynuowała w latach 1951-55 w klasie mistrzowskiej w Krakowie i Warszawie. Jest laureatką czterech międzynarodowych konkursów: w 1955 zdobyła VII nagrodę na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, w 1956 - III nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Roberta Schumanna w Berlinie, w 1959 - nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Rio de Janeiro.

Koncertowała w prawie wszystkich krajach Europy i Ameryki Południowej oraz w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, na Kubie, w Australii, Tajlandii, Chinach i Japonii, pod batutą takich dyrygentów, jak Constantin Silvestri, William Steinberg, Hiroyuki Iwaki i Antoni Wit. Brała udział w międzynarodowych festiwalach muzycznych, m.in. w Bergen, Atenach, Sorrento, Taorminie, Warszawie. Ma bardzo szeroki repertuar, sięgający od muzyki baroku do klasyków XX wieku.

Dokonała wielu nagrań radiowych i telewizyjnych. Dla prestiżowych wytwórni płytowych (Polskie Nagrania, Philips, Deutsche Grammophon) zarejestrowała dzieła Beethovena, Chopina, Schumanna, Mozarta, Liszta, Rachmaninowa i Skriabina.

Otrzymała wiele nagród i odznaczeń, m.in. Złoty Medal Miasta Mediolanu (1969),  Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1971), Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1980), Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2005).

W 2017 roku wystąpiła w II Liceum Ogólnokształcącym im. Emilii Plater w Sosnowcu z okazji 25-lecia sprowadzenia ciała Ignacego Jana Paderewskiego do Polski. W 2018 roku brała udział w inauguracji działalności Towarzystwa Muzycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Sosnowcu.

 

Wszystkich zainteresowanych otrzymywaniem regularnych informacji o ofercie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu zachęcamy do zapisania się do newslettera za pośrednictwem strony www.biblioteka.sosnowiec.pl i śledzenia nas w mediach społecznościowych (Facebook, YouTube, Instagram, Twitter).