Piotr Metz w Mediatece - foto21 kwietnia 2021 odbyła się trzecia odsłona „Przestrzeni Słowa”, podczas której wystąpił legendarny radiowiec Piotr Metz. Spotkanie poprowadzone przez Bartłomieja Majzla, z uwagi na wciąż podtrzymywane obostrzenia sanitarne, odbyło się w trybie online w formie transmisji na żywo (retransmisję udostępnimy już wkrótce na naszym kanale YouTube).

Piotr Metz jest w świecie polskiej muzyki postacią, która towarzyszy, począwszy od lat 80., dynamicznym przemianom polskiej sceny muzycznej, technologii i mediów – zarówno radia, ale także rozwojowi mediów cyfrowych, prasy drukowanej oraz nowym trendom komunikacji wizualnej. Metz przez ponad 20 lat pracy muzycznego dziennikarza pracował nie tylko w niezliczonych stacjach radiowych (m.in. RMF, Polskie Radio Trójka oraz Dwójka), ale także był szefem MTV Polska oraz redaktorem naczelnym miesięcznika „Machina”, był też dyrektorem Sopot Festival, ma także własne studio nagraniowe, bywa producentem i pisarzem. Jest więc postacią funkcjonującą w wielu obszarach muzycznej przestrzeni, nie tylko tej związanej z pracą dziennikarską. Choć bez wątpienia jego podstawową aktywnością, która przyniosła mu największy rozgłos, pozostaje praca radiowego dziennikarza muzycznego. Dlatego rozmowa z dziennikarzem koncentrowała się w znacznym stopniu na naturze radia, jego specyfice, unikatowości jego natury oraz dynamicznych zmianach, którym zostało poddane przez ostatnie dekady.

Jako, iż tegoroczna odsłona „Przestrzeni Słowa” odbywa się pod hasłem „Bliskość” liczne wątki spotkania dotyczyły metod nawiązywania emocjonalnej bliskości podczas radiowych rozmów z „muzycznymi gwiazdami”. Piotr Metz jest bowiem mistrzem przeprowadzania wywiadów. Ma zresztą w dorobku wiele wywiadów przeprowadzonych z najznakomitszymi muzykami XX i XXI wieku – Madonną, Princem, Mickiem Jaggerem, Markiem Knopflerem, Jimmim Pagem, Paulem McCartney'em, Stingiem oraz wieloma innymi kluczowymi artystami naszych czasów.

Ponad godzinna rozmowa o istocie muzyki, jej intensywności, o radiu, bliskości, upływie czasu oraz wspomnieniach, emocjach i rozczarowaniach przerodziła się w pewnym momencie w niezwykłą gawędę o roli wzruszenia oraz o sile muzyki w życiu człowieka. Piotr Metz jak na „rasowego” dziennikarza przystało, odpowiadał na poszczególne pytania w sposób zajmujący i ciekawy, kreśląc mapę najistotniejszych priorytetów oraz wartości, które niezależnie od zmieniających się czasów, pozostają niezmienne, trwałe i kluczowe dla każdego dziennikarza przy kreowaniu istotnych narracji o kulturze i współczesnym świecie.

Piotr Metz w Mediatece - foto

Honorowy patronat nad Przestrzenią Słowa objęli: Prezydent Miasta Sosnowca – Arkadiusz Chęciński, Rektor Uniwersytetu Śląskiego – prof. Ryszard Koziołek.

Patronat medialny objęli: Dwójka – Polskie Radio, Gazeta Wyborcza, Dziennik Zachodni, ArtPapier, Magazyn Wizje, Twoje Zagłębie, Kurier Miejski, Śląsk, silesiakultura.pl, sosnowiec.pl, sosnowiecki.pl, coigdzie.pl.