Planeta słów - fotoDruga odsłona Przestrzeni Słowa, która odbyła się online dnia 8 kwietnia 2021 roku w Auli Zagłębiowskiej Mediateki dedykowana została współczesnej polskiej poezji. Wydarzenie zatytułowane Planeta Słów, w którym udział wzięli Kamila Janiak, Tomasz Bąk, Szczepan Kopyt oraz prowadząca spotkanie Anna Kałuża, stanowiło spotkanie „topowych” poetów młodego pokolenia, podczas którego autorzy w sposób jednoznaczny dowiedli jakim bogactwem dykcji i języków posługuje się współczesna polska poezja, a jednocześnie dali świadectwo w jakim stopniu bywa oryginalna i unikatowa.

Poeci reprezentowali bardzo odmienne strategie, krańcowo różne modele językowej wyobraźni i nieprzystające do siebie podejście do tradycji literackich. Niezależnie od tego posiadali coś bardzo tożsamego – silne zakorzenienie w rzeczywistości i realiach XXI wieku. Ich poezja pozbawiona romantycznego zadęcia i pozy, wyrastała wprost z języka współczesnej popkultury, języka ekonomi, kolokwializmów i młodzieżowego slangu.

Wszyscy występujący tego dnia poeci cieszą się wielka popularnością czytelników i uznaniem krytyki (liczne prestiżowe nagrody i nominacje) uchodząc za gwiazdy młodoliterackiej sceny poetyckiej. Nic dziwnego, ich twórczość zasługuje bowiem na miano „papierka lakmusowego” naszych czasów. Bywa szorstka, obcesowa i prowokacyjna, niesie jednak ze sobą prawdę tego czasu, niemożliwą czułość, podskórny smutek i rozczarowanie, które stają się adekwatne nie tylko do młodego wieku poszczególnych poetów, ile nade wszystko do czasu pękania i kruszenia się znanego nam dotąd świata, który na naszych oczach, z bezpiecznego uniwersum zmienia się w przestrzeń wielkich migracji i klimatycznej katastrofy, odradzających się nacjonalizmów, wojen kulturowych i pandemii.  

Na gruzach odchodzącego świata, trzeba jednak stworzyć nową jakość, nowy świat  poszukujący swej formuły, nowych wyzwań i wartości. Trzeba stworzyć nową humanistyczna wizję  wymagającą nowego języka, którym udałoby się uchwycić jej istotę, dokonać analitycznego opisu, spisać rejestr strat i nadziei. Janiak, Bąk i Kopyt stoją w pierwszym rzędzie tych, którzy podejmują rękawicę, aby zmierzyć się z tym wyjątkowo niewdzięcznym zadaniem. A że robią to z wirtuozerią, mocno i dosadnie, a jednocześnie z dystansem do własnego języka i jego mocy kształtowania rzeczywistości, posługując się często kategorią gry, pastiszu i groteski, przeto udaje im się oddać melancholię traconego czasu, w poszukiwaniu którego nie udaje się już nikt. Ta wiarygodna poezja przy swej pesymistycznym nucie opisu rzeczywistości, daje jednak nadzieję na stworzenie przestrzeni komunikacji, w którym wiersz staje się pretekstem do szczerej i uczciwej rozmowy.             

Bartłomiej Majzel       

Retransmisja spotkania już wkrótce dostępna będzie na kanale YouTube Bublioteki.

 

Planeta słów - foto

Honorowy patronat nad Przestrzenią Słowa objęli: Prezydent Miasta Sosnowca – Arkadiusz Chęciński, Rektor Uniwersytetu Śląskiego – prof. Ryszard Koziołek.

Patronat medialny objęli: Dwójka – Polskie Radio, Gazeta Wyborcza, Dziennik Zachodni, ArtPapier, Magazyn Wizje, Twoje Zagłębie, Kurier Miejski, Śląsk, silesiakultura.pl, sosnowiec.pl, sosnowiecki.pl, coigdzie.pl.