Zdjęcie laureatów konkursu Teatr jednego aktora20 października 2020 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki w Sosnowcu odbył się finał konkursu „Teatr jednego aktora”, adresowanego do młodzieży ze szkół ponadpodstawowych województwa śląskiego. Do rywalizacji przystąpiły  4 osoby.  Zadaniem uczestników było zaprezentowanie monodramu, przygotowanego na podstawie opublikowanego dzieła literackiego. Ten rodzaj artystycznej wypowiedzi, dającej artyście nieograniczoną wolność twórczą, umożliwiający niepowtarzalne, bardzo osobiste spotkanie artysty z widzem, jest  jednocześnie niezwykle trudnym egzaminem dla początkującego aktora.

Jury oceniło więc nie tylko dobór tekstu oraz zastosowane środki wyrazu, ale także potencjał emocjonalnego, estetycznego oraz intelektualnego oddziaływania na widza. Młodzi artyści z powodzeniem sprostali temu wyzwaniu i zaprezentowali szerokie spektrum swoich umiejętności, wywołując w widzach dreszczyk emocji, wzruszenie, a czasami także rozbawienie. Znakomicie oddali niepokoje egzystencjonalne młodego pokolenia, lęki, frustracje, rozczarowanie otaczającą ich rzeczywistością i obawę o przyszłość.

Jury miało bardzo trudne zadanie. Uczestnicy zaprezentowali niezwykle wysoki poziom artystyczny. Po burzliwych dyskusjach jury uzgodniło werdykt i postanowiło przyznać następujące nagrody:

I miejsce – Piotr Lebelt za monodram „Żaby umierają na poważnie”

II miejsce – Anna Dawal za monodram „Kobieta pryncypialna”

III miejsce – Zuzanna Ciołczyk za monodram „Przekleństwo Millhaven”

Wyróżnienie – Sara Solorz za monodram „Niech żyje bal”

Jury postanowiło także wyróżnić dwóch opiekunów, którzy przygotowali uczniów do występu: Bożenę Kowalik oraz Jacka Bajera.

Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Zdjęcia z finału konkursu Teatr jednego aktora  Zdjęcia z finału konkursu Teatr jednego aktora  Zdjęcia z finału konkursu Teatr jednego aktora  Zdjęcia z finału konkursu Teatr jednego aktora

Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna im. Gustawa Daniłowskiego w Sosnowcu

Partnerzy wydarzenia: Polski Teatr Tańca w Poznaniu, Teatr Zagłębia w Sosnowcu, Biblioteka Śląska w Katowicach, Stowarzyszenie Twórców Sztuki „Passionis”, Fundacja „Dr Clown” – Oddział Sosnowiec, Centrum Informacji Miejskiej w Sosnowcu, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5 z oddziałami integracyjnymi i specjalnymi w Sosnowcu.

Patron honorowy: Prezydent Miasta Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Patronat medialny: Czasopismo samorządowe Sosnowca „Kurier Miejski”, Miesięcznik społeczno-kulturalny „Śląsk”, Radio eM, kwartalnik teatralny "nietak!t" oraz portale internetowe: Sosnowiec.pl, Sosnowiecki.pl, SielsiaKultura.pl, WiadomościZagłębia.pl, TwojeZagłębie.pl, coigdzie.pl, e-teatr.pl, terazteatr.pl.

Logo ministerstwa kultury

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Wszystkich zainteresowanych otrzymywaniem regularnych informacji o ofercie Miejskiej Biblioteki Publiczne w Sosnowcu zachęcamy do zapisania się do newslettera za pośrednictwem strony www.biblioteka.sosnowiec.pl i śledzenia nas w mediach społecznościowych (Facebook, YouTube, Instagram, Twitter).