Zdjęcie ze spotkania z Jackiem CyganemMiejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu zorganizowała spotkanie autorskie z Jackiem Cyganem – pochodzącym z Sosnowca autorem tekstów piosenek, poetą, prozaikiem, osobowością medialną. Spotkanie promujące książkę„Odnawiam dusze. Piosenki, ludzie, czas”, prowadzone przez Magdalenę Boczkowską, odbyło się 1 października 2020 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11. Wstęp był możliwy tylko z bezpłatną wejściówką. Uczestnicy spotkania mieli możliwość zakupu najnowszej książki Autora i zdobycia cennego autografu.

Rozmowa retransmitowana na kanale YouTube - KLIK.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu Dyskusyjnych  Klubów Książki, realizowanego we współpracy z Biblioteką Śląską, Instytutem Książki i Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zdjęcia ze spotkania z Jackiem Cyganem  Zdjęcia ze spotkania z Jackiem Cyganem  Zdjęcia ze spotkania z Jackiem Cyganem  Zdjęcia ze spotkania z Jackiem Cyganem

Jacek Cygan – ur. 6 lipca 1950 r. w Sosnowcu. Autor tekstów piosenek, poeta, scenarzysta, organizator festiwali muzycznych, juror i osobowość telewizyjna. Ukończył Szkołę Podstawową nr 15 oraz Liceum im. Emilii Plater w Sosnowcu. Od 1968 r. mieszka w Warszawie. W 1974 r. założył z Jerzym Filarem grupę "Nasza Basia Kochana", z którą zdobył I nagrodę na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Od lat 70-tych XX wieku współpracuje z najważniejszymi kompozytorami i wokalistami polskiej muzyki rozrywkowej. Stworzył ponad 1300 tekstów piosenek m.in. dla takich wykonawców jak: Ewa Bem, Edyta Górniak, Grzegorz Turnau czy Maryla Rodowicz – wiele z nich okazało się wielkimi przebojami. W latach 80-tych XX wieku zaangażował się również w rozwój muzyki dziecięcej – w emitowanym przez 10 lat programie telewizyjnym "Dyskoteka Pana Jacka" promował młodych wokalistów. W latach 2002-2005 był jurorem w popularnym programie muzycznym "Idol". W roku 2013 Jacek Cygan został Odznaczony Srebrnym Medalem – „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Orderem Uśmiechu. Od 2014 roku honorowy obywatel Sosnowca.

Twórczość literacka:

Drobiazgi liryczne (1995)
Ambulanza (2005)
Klezmer – Opowieść o życiu Leopolda Kozłowskiego-Kleinmana (2009)
Pies w tunelu (2011)
Życie jest piosenką (2014)
Przeznaczenie, traf, przypadek (2016)
Boskie błędy (2017)
Odnawiam dusze. Piosenki, ludzie, czas (2019)

Wszystkich zainteresowanych otrzymywaniem regularnych informacji o ofercie Miejskiej Biblioteki Publiczne w Sosnowcu zachęcamy do zapisania się do newslettera za pośrednictwem strony www.biblioteka.sosnowiec.pl i śledzenia nas w mediach społecznościowych (Facebook, YouTube, Instagram, Twitter).