Zdjęcie ze spotkania z Magdaleną BoczkowskąWe wtorek 29 września 2020 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki odbyło się spotkanie promujące książkę „Stacherski. Niecierpliwe serce” – pierwszą biografię pochodzącego z Sosnowca żołnierza i poety, por. Wacława Stacherskiego. Rozmowę z autorką książki, Magdaleną Boczkowską, poprowadził Bartłomiej Majzel. Uczestnicy spotkania mieli możliwość zakupu książki i zdobycia cennego autografu.

Retransmisja spotkania na YT - KLIK.

Zdjęcia ze spotkania z Magdaleną Boczkowską  Zdjęcia ze spotkania z Magdaleną Boczkowską  Zdjęcia ze spotkania z Magdaleną Boczkowską  Zdjęcia ze spotkania z Magdaleną Boczkowską

Stacherski był szefem okręgu śląskiego Armii Krajowej, autorem tomiku „Non omnis moriar”. W marcu 1944 roku wpadł w zasadzkę zastawioną przez konfidentów gestapo. Trafił do więzienia w Mysłowicach, a w końcu do „bloku śmierci” w KL Auschwitz-Birkenau. Z obozu słał do rodziny porażające w swej wymowie grypsy, w których przemycił także kilka wierszy. Poświęconą mu wystawę oglądać można w Galerii pod Świetlikiem Zagłębiowskiej Mediateki do końca września.

Magdalena Boczkowska – doktor nauk humanistycznych, krytyk literacki i menedżer kultury. Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Współpracownik miesięcznika „Twórczość”. Starszy kustosz Zagłębiowskiej Mediateki / MBP w Sosnowcu.

Publikacje:

• Codzienność, wyobraźnia, metafizyka. Poezja na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim po roku 1989 (2010)
  • W centrum literatury, na marginesie życia. O twórczości Kazimierza Ratonia (2011)
  • Miniatury. Szkice subiektywne (2015)
  • Stacherski. Niecierpliwe serce (2020)

Wszystkich zainteresowanych otrzymywaniem regularnych informacji o ofercie Miejskiej Biblioteki Publiczne w Sosnowcu zachęcamy do zapisania się do newslettera za pośrednictwem strony www.biblioteka.sosnowiec.pl i śledzenia nas w mediach społecznościowych (Facebook, YouTube, Instagram, Twitter).