Zdjęcie z Narodowego Czytania 2020Za nami kolejna edycja Narodowego Czytania - ogólnopolskiej akcji czytelniczej, której patronuje Para Prezydencka RP, a naszym sosnowieckim obchodom także Pan Prezydent Arkadiusz Chęciński. W tym roku główne spotkanie odbyło się w malowniczym Ogrodzie Zagłębiowskiej Mediateki, w sobotę 5 września 2020. Piękna słoneczna pogoda, smaczny malinowy poczęstunek przygotowany przez partnera - Niekawiarnię, i pozytywny nastrój towarzyszący zaproszonym gościom sprawiły, że atmosfera była naprawdę fantastyczna - jak na "Balladynę" przystało.

Oprócz znakomitych odczytań fragmentów tekstu Juliusza Słowackiego, mieliśmy okazję usłyszeć i zobaczyć kilka scen dramatu w rewelacyjnej interpretacji pracowników Zagłębiowskiej Mediateki (Koleżanki - jesteście najlepsze!).

Zanim zaprosimy Państwa do fotogalerii, pragniemy serdecznie podziękować wszystkim obecnym podczas sobotniego spotkania - władzom miasta, politykom, działaczom, bibliotekarzom, poetom, artystom, członkom DKK, sympatykom biblioteki. Bez Was, nie byłoby Narodowego Czytania!

RETRANSMISJA - KLIK.

Galeria zdjęć z Narodowego czytania 2020 w Mediatece  Galeria zdjęć z Narodowego czytania 2020 w Mediatece

Filia nr 3 - Klimontów

Tegoroczne spotkanie w klimontowskiej bibliotece było wyjątkowe nie tylko ze względu na reżim sanitarny spowodowany pandemią, ale też przez zmianę podejścia do inicjatywy. Samo czytanie nie wystarczy, aby poczuć wyjątkowość dramatu Juliusza Słowackiego "Balladyna". Dlatego po zapoznaniu się z obszernymi fragmentami tekstu, zagłębiliśmy się w interpretację i analizę dzieła. Ta swoista lekcja została zakończona wnioskiem o ponadczasowości utworu i przypieczętowana krótkim przedstawieniem, mającym na celu ukazanie jego aktualności w dzisiejszych czasach.

Zdjęcia z Narodowego Czytania w Klimontowie  Zdjęcia z Narodowego Czytania w Klimontowie  Zdjęcia z Narodowego Czytania w Klimontowie  Zdjęcia z Narodowego Czytania w Klimontowie

Filia nr 10 i Filia nr 11 oraz MDK "Kazimierz"

5 września 2020 w Muszelce w Parku im. Jacka Kuronia odbyło się Narodowe Czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego zorganizowane przez, Filie MBP w Sosnowcu nr 10 w Kazimierzu Górniczym i nr 11 w Ostrowach Górniczych oraz Miejski Dom Kultury „Kazimierz”. Zanim odczytano fragment utworu Słowackiego, dr Tomasz Pawlik pokrótce przedstawił historię powstania „Balladyny” oraz jej charakterystykę i stosunek wobec innych utworów romantyzmu. Wybrane fragmenty "Balladyny" zostały odczytane przez uczestników spotkania, na zakończenie którego każdy miał przyjemność skosztować świeżutkich malin będących znaczącym nawiązaniem do lektury. Oprócz tego, każdy z obecnych otrzymał wydruk skanu fragmentu rękopisu dramatu Słowackiego, którego całość dostępna jest w zbiorach biblioteki cyfrowej Polona. Spotkanie przebiegło w miłej, a zarazem podniosłej atmosferze. Dziękujemy serdecznie wszystkim za obecność.

Zdjęcia z Narodowego Czytania w Muszelce  Zdjęcia z Narodowego Czytania w Muszelce  Zdjęcia z Narodowego Czytania w Muszelce