Akcja Żonkile 2024W ramach tegorocznej Akcji Żonkile organizowanej od lat przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin z okazji rocznicy powstania w getcie warszawskim, w naszej Bibliotece odbył się szereg zajęć dedykowanych różnym grupom wiekowym. Odbyły się zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży (m.in. robienie papierowych żonkili - symbolu akcji, wspólne czytanie bajki, pokaz fragmentów filmu "Zdążyć przed panem Bogiem" w reżyserii Artura Mikulskiego) i spotkanie regionalne dla dorosłych (opowieść o Władysławie Szpilmanie).

W Akcji Żonkile wzięli również udział uczniowie klasy IV ze Sportowej Szkoły Podstawowej nr 17 w Sosnowcu. Wprowadzenie do zajęć stanowiły fragmenty książki pt. „Wszystkie moje mamy” autorstwa Renaty Piątkowskiej. Następnie uczniowie poznali postacie, które w różny sposób uczestniczyły w wojennych zawirowaniach. Obejrzeli również kilka filmików dotyczących II wojny światowej i powstania w getcie. Finałem spotkania było wykonanie przez uczniów symbolicznych papierowych żonkili.

żonkile  żonkile  żonkile  żonkile

Dzieci wysłuchały wzruszającej opowieści Zofii Staneckiej „Pamięć drobinek”, która tematyką nawiązywała do smutnych wydarzeń z 19 kwietnia 1943 roku. W swoim opowiadaniu autorka chciała uświadomić młodemu czytelnikowi, że bardzo ważne jest, aby opowiadać o traumatycznych przeżyciach i wydarzeniach, bo tylko w ten sposób historia przetrwa, a kolejne pokolenia będą pamiętały.

Akcja Żonkile 2024  Akcja Żonkile 2024  Akcja Żonkile 2024  Akcja Żonkile 2024
 Akcja Żonkile 2024  Akcja Żonkile 2024