Manewry miłosne koncertZagłębiowska Mediateka i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Zarząd Oddziału w Katowicach mieli zaszczyt zaprosić na wielki finał karnawałowych pokazów starych polskich komedii - koncert „Manewry miłosne, czyli powróćmy jak za dawnych lat”! W piątek 1 marca 2024 o godz. 18.00 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11) wybrzmiały takie przeboje jak np.: Całuję Twoją dłoń madame, Umówiłem się z nią na dziewiątą, Spostrzegłem dzisiaj pierwszy siwy włos, Bo to się zwykle tak zaczyna, Jestem w niebie, W małym kinie. Tuż przed koncertem odbyła się premiera klipu stworzonego z okazji Dnia Kobiet przez MBP w Sosnowcu i Centrum Handlowe Plejada Sosnowiec "#zerwijmyzestereotypami". Klip jest także częścią akcji promującej rozpoczynającą się już 6 marca 2024 trzecią edycję projektu "Mediateka jest Kobietą".

Recital oparty był na piosenkach z repertuaru Eugeniusza Bodo oraz Andrzeja Boguckiego i Mieczysława Fogga. Okraszone ciekawym komentarzem przeboje zabrały nas w zaczarowany świat lat 20-tych i 30-tych XX w., gdzie w zadymionej kawiarni można było wypić lampkę koniaku, porozmawiać o poezji albo się… zakochać. Licznie zgromadzeni widzowie przenieśli się w magiczny czas poprzedniej epoki, gdzie uczucia znaczyły więcej niż dzisiaj, mężczyźni obdarowywali damy kwiatami, a kobiety pozwalały skraść sobie pocałunek.

Wokaliście, Jarosławowi Tyranowi, towarzyszyli muzycy Akademii Muzycznej w Katowicach występujący pod nazwą – RETRO BAND.

Jarosław Tyran – aktor dramatyczny i musicalowy, związany przez wiele lat z Teatrem Muzycznym w Gliwicach, Teatrem Zagłębia w Sosnowcu oraz Miejskim Teatrem w Gdyni. Od 3 sezonów związany jest także z prywatnym Teatrem Moich Marzeń.

Dofinansowano ze środków Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Manewry  Manewry  Manewry  Manewry
 Manewry  Manewry

A dwa dni przed finałowym koncertem, podczas ostatniego seansu w ramach cyklu "Stare polskie komedie", nasza najmłodsza widzka Matylda, która nie opuściła ani jednego filmowego wieczoru, odebrała pamiątkowego misia, ubranego - oczywiście - w stylu przedwojennego kina.

Matylda  Matylda

Wszystkich zainteresowanych otrzymywaniem regularnych informacji o ofercie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu zachęcamy do zapisania się do newslettera za pośrednictwem strony www.biblioteka.sosnowiec.pl i śledzenia nas w mediach społecznościowych (Facebook, YouTube, Instagram, Twitter, TikTok).