Po drugiej stronie dnia„Po drugiej stronie dnia” to projekt, który powstał, by zwrócić uwagę na szczególną grupę ludzi – tych, którzy doświadczyli kryzysów psychicznych. Scenariusz filmu oparto na relacjach byłych pacjentów Szpitala im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie. Pokaz tego wyjątkowego dzieła oraz spotkanie z twórcami odbyły się w poniedziałek 26 czerwca 2023 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11 w Sosnowcu.

Po drugiej stronie dnia  Po drugiej stronie dnia  Po drugiej stronie dnia  Po drugiej stronie dnia
 Po drugiej stronie dnia  Po drugiej stronie dnia

Macieja Sikorskiego, twórcę filmu, zainspirowała wystawa „Uważaj na Głowę”, którą w latach 2015-2016 przygotowały w Szpitalu im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie osoby z doświadczeniem kryzysów psychicznych. Wystawa miała na celu ułatwienie zrozumienia ich samych i ich problemów, a także ich sytuacji po opuszczeniu szpitala. Twórcy wystawy opowiedzieli o swoim chorowaniu, leczeniu i trudnym procesie zdrowienia. Film jest artystyczną interpretacją tej uniwersalnej opowieści.

Scenariusz został oparty na motywach „Boskiej komedii” Dantego - wędrówki przez „piekło” choroby i „czyściec” leczenia ku „światłu” zdrowienia. Teksty nie są jednak zaczerpnięte od Dantego, ale z prawdziwych opowieści o chorowaniu, leczeniu i zdrowieniu oraz wierszy poetów „z tamtej strony dnia”, jak niekiedy nazywa się autorów mających za sobą doświadczenie kryzysu psychicznego. Na zaproszenie twórcy filmu odpowiedzieli m.in. gwiazda opery Rafał Siwek i znakomity aktor Michał Koterski, współtwórcy wystawy „Uważaj na głowę” - Mateusz Biernat i Paweł Podgórski oraz aktorzy Teatru EXIT (osoby z niepełnosprawnościami).

Film od momentu swojego powstania prezentowany jest wyłącznie na pokazach, którym towarzyszy spotkanie i rozmowa z twórcami. Prezentacje filmu odbywają się w miejscach, gdzie temat filmu może być pogłębiony spotkaniem z grupami ludzi, dla których przedstawiane treści mogą być potrzebne. Były to m.in. placówki zajmujące się pomocą osobom w kryzysach - Centra Zdrowia Psychicznego, Dom Pod Fontanną w Warszawie, Szpital im. dr Babińskiego w Krakowie, również na uniwersytetach i w liceach.

Pokazy mają zawsze na celu dwie rzeczy – wskazanie możliwości uzyskania pomocy dla osób potrzebujących i wzbudzenie empatii i zrozumienia u osób nie mających takich doświadczeń. Film prezentowany był na Węgrzech, w przygotowaniu są także wersje językowe: włoska, niemiecka i szwedzka.

Trailer: KLIK

Więcej o projekcie: KLIK

Wszystkich zainteresowanych otrzymywaniem regularnych informacji o ofercie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu zachęcamy do zapisania się do newslettera za pośrednictwem strony www.biblioteka.sosnowiec.pl i śledzenia nas w mediach społecznościowych (Facebook, YouTube, Instagram, Twitter, TikTok).