Wernisaż wystawy fotografii M. ŚliwińskiegoWe wtorek 4 kwietnia 2023 w Zagłębiowskiej Mediatece odbył się wernisaż wystawy fotograficznej Marka ŚliwińskiegoFOTOAQUASFERY”. O oprawę muzyczną wernisażu zadbał duet skrzypcowo-gitarowy KSMicroband. Wystawa eksponowana będzie do 30 kwietnia 2023, w godzinach otwarcia placówki.

Wernisaż wystawy fotografii M. Śliwińskiego  Wernisaż wystawy fotografii M. Śliwińskiego  Wernisaż wystawy fotografii M. Śliwińskiego  Wernisaż wystawy fotografii M. Śliwińskiego

Według wybitnego przedstawiciela jońskiej filozofii przyrody Talesa z Miletu, woda jest początkiem wszystkiego, jest pierwszą substancją. Tworzy ona środowisko życia, dominuje w krajobrazie, w którym szuka swojego miejsca, jest żywiołem bardzo twórczym i życiodajnym. Stanowi podstawowy składnik wszechrzeczy. Dla taoistów woda jest żywicielką pielęgnującą wszystko wokół siebie, nadaje formę otaczającemu ją chaosowi. Ma moc oczyszczającą; rzeźbiąc powierzchnię ziemi potrafi usunąć zbędne elementy i zbudować pejzaże dalekie od rzeczywistości. Jest tłem dla wycinków krajobrazów, które niełatwo dostrzec w realnym świecie. Wykorzystując medium, jakim jest fotografia, w moich pracach staram się pokazać tęsknotę za ciszą, harmonią i równowagą między chaosem a spokojem. FOTOAQUASFERY są fragmentami obrazów, które kreuję przez pryzmat pogoni za często nieistniejącym,  wyestetyzowanym miejscem, fragmentami  obrazów porządkujących bezładną epigeosferę. Czasami traktuję to jak zabawę wyobraźnią, a zarazem chcę  pokazać bardzo  osobiste spojrzenie na otaczającą nas przestrzeń.

Prezentowane prace są części długoterminowego, otwartego projektu FOTOGEOSFERY, który rozpocząłem w 2018 roku. Obejmuje on obszar moich zainteresowań zarówno twórczych, jak i zawodowych dotyczących czterech podstawowych sfer naszej planety (hydrosfery, litosfery, atmosfery i biosfery), a także agresywnej antropopresji, która w środowisku naturalnym zatacza coraz szersze kręgi.

Marek Śliwiński

Marek Śliwiński – rocznik ’63, mieszkaniec Chorzowa. Geograf, pedagog, absolwent Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików (Okręg Śląski), członek Komisji Fotografii Krajoznawczej PTTK w Chorzowie, Instruktor Fotografii Krajoznawczej. Organizator i juror konkursów fotograficznych. Współautor innowacji pedagogicznych o tematyce fotograficznej. Laureat i zwycięzca ogólnopolskich konkursów fotograficznych. Miłośnik minimalistycznych czarno-białych kadrów, bardzo długich ekspozycji i szarych pełnych filtrów.