Michał Witkowski gościem Mediateki W piątek 17 lutego 2023  Zagłębiowska Mediateka zorganizowała spotkanie z pisarzem, felietonistą - Michałem Witkowskim, promujące książkę "Tango". Spotkanie odbyło się w Auli Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11 w Sosnowcu). Rozmowę poprowadził Bartłomiej Majzel. Dzięki współpracy ze Studencką Księgarnią Językową z Sosnowca, uczestnicy spotkania mieli możliwość zakupienia książek Autora i zdobycia cennego autografu.

Michał Witkowski gościem Mediateki  Michał Witkowski gościem Mediateki  Michał Witkowski gościem Mediateki  Michał Witkowski gościem Mediateki
 Michał Witkowski gościem Mediateki  Michał Witkowski gościem Mediateki

Michał Witkowski – ur. 17 stycznia 1975 roku we Wrocławiu. Polski pisarz, felietonista, a także aktor niezawodowy.

Kariera pisarska Michała Witkowskiego rozpoczęła się od tomiku „Zgorszenia wstają od stołów” wydanego w 1997 roku. Oficjalnie jednak pierwszą książką pisarza jest zbiór opowiadań „Copyright” wydany w 2001 roku. Popularność Witkowskiego wzrosła po wydaniu powieści „Lubiewo”. Zyskała ona status bestselleru i stała się kultowa wśród odbiorców młodego pokolenia. Prawdziwą sławę przyniosła mu jednak dopiero wydana w 2011 powieść kryminalna „Drwal”. W 2014 ukazał się kolejny kryminał „Zbrodniarz i dziewczyna”, a w 2015 powieść „Fynf und cfancyś” ukazująca środowisko męskich prostytutek. W 2022 roku na rynku pojawiła się najnowsza publikacja Witkowskiego – czarny kryminał retro „Tango”.

Witkowski jest jednym z niewielu pisarzy młodego pokolenia, który stworzył swój charakterystyczny styl określany mianem witkowszczyzny. Jego podstawowymi wyznacznikami są przede wszystkim przesadność w opisie świata, ironia, groteska, jak również cynizm, który stanowi swoistą grę z czytelnikiem. Jego utwory przetłumaczono na 30 języków. Witkowski jest recenzentem wielu artykułów, robi także karierę w show biznesie, prowadząc w latach 2014-2015 blog modowy „Fashion Pathology”, występując w popularnych serialach i programach telewizyjnych, regularnie pojawiając się na głośnych wydarzeniach medialnych.

Autor jest laureatem Nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Nagrody Literackiej Gdynia, Paszportu Polityki oraz finalistą Nagrody Literackiej Nike 2006.

Autor m.in.:

• Zgorszeni wstają od stołów /1997/