Poranki kiedy wracamy do domówZagłębiowska Mediateka miała przyjemność zorganizować przedpremierowy pokaz filmu krótkometrażowego „Poranki kiedy wracamy do domów”. Po seansie odbyło się spotkanie z twórcami – Kolektywem Kuzyni. Wydarzenie miało miejsce w piątek 13 stycznia 2023 roku o godz. 18.00 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11 w Sosnowcu.

 

 Poranki kiedy wracamy do domów  Poranki kiedy wracamy do domów  Poranki kiedy wracamy do domów  Poranki kiedy wracamy do domów
 Poranki kiedy wracamy do domów  Poranki kiedy wracamy do domów   

 

 

 

 

„Poranki, kiedy wracamy do domów” są krótkometrażowym filmowym dziełem stworzonym przez enigmatyczny Kolektyw Kuzyni. Kto kryje się za tą nazwą? Nazwiska twórców zapewne wiele Wam nie rozjaśnią, ale oczywiście, nie tylko dla porządku, muszą się pojawić: Bartosz Piątek (reżyseria), Tymoteusz Piątek (pomysł historii, narracja), Piotr Grudniak (zdjęcia, dźwięk, montaż, oświetlenie) Marcin Grudniak (obok trzech wspomnianych twórców – współautor scenariusza).

Uważna lektura nazwisk twórców filmu oraz nazwa Kolektywu błyskawicznie kierują naszą uwagę na rodzinny charakter przedsięwzięcia. Dodajmy, iż żaden z twórców nie ukończył szkoły filmowej - mamy więc do czynienia z dziełem w pełni amatorskim, debiutem kilku młodych ludzi, którzy zapragnęli opowiedzieć wizualnym językiem ważną (swoją?) historię.

Nie dziwi więc fakt, iż podczas obcowania z filmem, momentalnie wyczuwamy, iż „Poranki…” zrodzone zostały z pasji. Ów żar młodzieńczego artystycznego spełnienia, oraz artystyczna szczerość (ze wszystkimi swoimi blaskami i cieniami) przebija z niemalże każdego kadru. Sugerując się emocjonalnymi podziękowaniami twórców umieszczonymi w końcowych napisach filmu, można wnioskować, iż ta uniwersalna opowieść o pokoleniu poszukującym sensu życia i wartości, o młodzieńczych depresjach, samobójczych myślach, rozpaczy i pustce, stworzona została nie tylko kamerą i kolejnymi zmontowanymi ujęciami, lecz spisem osobistych doświadczeń, diariuszem własnych ran, które dzięki tej filmowej, autoterapeutycznej opowieści, zaczynają się goić i zabliźniać. Medytacja na temat umiejętności czerpania nauki z granicznych i traumatycznych momentów naszego życia, tęsknota za powrotem do utraconego świata, ciekawa narracja zbudowana z zapętlonych, nakładających się na siebie czasowych perspektyw, powodują iż mamy do czynienia z artystyczną opowieścią, która uruchamia w nas proces aktywnego współodczuwania, powodując empatię i współczucie.              

 

Wszystkich zainteresowanych otrzymywaniem regularnych informacji o ofercie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu zachęcamy do zapisania się do newslettera za pośrednictwem strony www.biblioteka.sosnowiec.pl i śledzenia nas w mediach społecznościowych (Facebook, YouTube, Instagram, Twitter, TikTok).