"Znaszli ten kraj" - wernisażStowarzyszenie Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego i Zagłębiowska Mediateka w dn. 17 listopada 2022 zaprosiły do udziału w finale XIII Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literacko-Plastycznego „Znaszli ten kraj”. W programie finału znalazło się: ogłoszenie wyników i rozdanie nagród, prezentacja wystawy pokonkursowej i katalogu, oprawa artystyczna i poczęstunek. Ekspozycja w Pasażu Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11 w Sosnowcu) potrwa od 7 do 30 listopada 2022, w godzinach otwarcia placówki. Wstęp wolny.

"Znaszli ten kraj" - wernisaż  "Znaszli ten kraj" - wernisaż  "Znaszli ten kraj" - wernisaż  "Znaszli ten kraj" - wernisaż

Ogólnopolski Konkurs Literacko-Plastyczny "Znaszli ten kraj" organizowany jest po raz XIII przez Stowarzyszenie Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego we współpracy z Zagłębiowską Mediateką w Sosnowcu. Celem konkursu jest ukazanie piękna kraju  wyrażonego w formie literackiej i przedstawionego w obrazie fotograficznym, malowanym, haftowanym oraz dla upamiętnienia 120. rocznicy nadania praw miejskich dla Sosnowca. Konkurs ma charakter otwarty i biorą w nim udział zarówno dorośli, jak i młodzież do lat 18. Konkurs ma za zadanie propagować postawy  patriotyczne, rozwijać inwencję twórczą oraz zainteresować działalnością artystyczną różne grupy społeczne. Trwałym rezultatem jest katalog pokonkursowy, w którym zamieszczane są prace literackie i plastyczne wszystkich uczestników konkursu wybrane przez jury. Na wystawie w Zagłębiowskiej Mediatece prezentowane będą obrazy nagrodzone i wyróżnione.

Patronem honorowym konkursu jest Prezydent Miasta Sosnowca – Arkadiusz Chęciński.