Wernisaż wystawyW ramach obchodów Października jako Miesiąca Świadomości Raka Piersi, Agnieszka Krzemińska i Karina Wojtusiak zorganizowały wystawę prac fotografii autorstwa Radosława Czapli pt. „To nie bajka. To prawdziwe historie”. Wystawa powstała w partnerstwie z Fundacją Gram Kibicuję Pomagam, Stowarzyszeniem Kolorowe Damy, Zagłębiowską Mediateką i pracownią drukFineArt.pl. Wyjątkowe prace fotograficzne są prezentowane w Galerii „Pod Świetlikiem” Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11 w Sosnowcu od 6 do 31 października 2022 w godzinach otwarcia placówki. W czwartek 6 października 2022 odbył się wernisaż wystawy.

Wśród uczestników wernisażu znaleźli się znakomici goście, przede wszystkim Panie Amazonki, które przyjechały do nas z całego województwa oraz Autor prezentowanych zdjęć - Pan Radosław Czapla.

Wernisaż wystawy  Wernisaż wystawy  Wernisaż wystawy  Wernisaż wystawy

Celem wystawy jest skłonienie do refleksji, zachęta do badań i profilaktyki. Wystawa w połączeniu z historiami bohaterek zdjęć ma wymiar edukacyjny i społeczny. Zachęta do badań i tym samym chęć pomocy, to osobiste cele Organizatorek wystawy.

Od Organizatorek:

„Na fotografiach można zobaczyć kobiety, które starły się z chorobą, a teraz aktywnie działają, by walczyć z nowotworem oraz wspierają inne osoby w podobnej sytuacji. Pod zdjęciami znajdują się kody QR, które można zeskanować, aby posłuchać prawdziwych historii bohaterek wystawy i uzyskać przydatne informacje. Walka z rakiem to wiele wątków, takich jak kobiecość, cielesność, wiara, nadzieja, osamotnienie, niezrozumienie, pokora, pewność siebie itd. Choroba to zawsze pytania „czemu ja?”, „jak to będzie?”, momenty zwątpienia i mobilizacji, momenty odsunięcia się od bliskich i osamotnienia oraz momenty, gdy wsparcie przyjmujemy i walczymy dla nas i naszych bliskich. Jeszcze więcej można usłyszeć w historiach opowiedzianych przez bohaterki. Łączy je to samo przesłanie - najważniejsze to szybkie wykrycie choroby i wsparcie bliskich.

Zdjęcia zostały wykonane w krótkim czasie od powstania pomysłu – 1-2 tygodnie, podczas jednej sesji fotograficznej, a następnie wystawa została powiększona o zdjęcia kolejnych sześciu pań. Przed zdjęciami fotograf nie wiedział, kto stanie przed obiektywem. By połączyć zdjęcia różnych osób podczas jednej szybkiej sesji w spójną całość, fotograf zdecydował się na wykonanie zdjęć w oparciu o styl malarski. W tym celu przez 5 dni przygotowywał własnoręcznie malowane brązowe tło, a zdjęcia wykonał z użyciem jednej lampy studyjnej wydobywając malarski charakter fotografii. Makijaż do zdjęć stworzyła Julia Gorczyńska”.

O autorze:

Radosław Czapla od początku swojej działalności zawodowej zaangażowany jest w projekty społeczne. Od lat współpracuje z wieloma organizacjami, fundacjami i stowarzyszeniami na Śląsku. Przez ponad dekadę pracował jako psychoterapeuta z młodzieżą w ośrodku terapii „Dom Nadziei”. Obecnie prowadzi własną firmę, aktywnie działa z Fundacją Gram Kibicuję Pomagam oraz od lat współpracuje ze Stowarzyszeniem GTW Gliwice. Z wykształcenia pedagog specjalny, ale również plastyk o specjalności fotografia artystyczna, absolwent Wrocławskiej Szkoły Fotografii. Ma za sobą liczne wystawy fotograficzne i wyróżnienia.

Więcej informacji można uzyskać na stronach:

www.radoslawczapla.pl

www.drukfineart.pl