Roma Ligocka w MediateceW ramach tegorocznej, osiemnastej, edycji Sosnowieckich Dni Literatury czytelnicy mogli oddać głosy na osobę, którą chcieliby gościć w Zagłębiowskiej Mediatece w ramach akcji „Sosnowieckie Dni Literatury na BIS”. Po przeliczeniu głosów, okazało się, że pierwsze miejsce zdobyła Roma Ligocka! Spotkanie z Pisarką odbyło się 20 czerwca 2022 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11. Rozmowę poprowadziła Marta Fox.

Roma Ligocka w Mediatece  Roma Ligocka w Mediatece  Roma Ligocka w Mediatece  Roma Ligocka w Mediatece
 Roma Ligocka w Mediatece

Roma Ligocka - Malarka i pisarka. Wielokrotnie nagradzana, przez wiele lat pracowała jako kostiumolog i scenograf w licznych europejskich teatrach, operach, także w filmie i telewizji. Jej malarstwo prezentowane było w Polsce, Niemczech, Ameryce, Anglii, Szwajcarii, Austrii. Wiele jej prac znajduje się w zbiorach prywatnych w Polsce, Francji, Anglii, Izraelu, Danii, Niemczech, Włoszech i USA. W połowie lat 60. debiutowała jako dramaturg na deskach Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie. Pochodzi z żydowskiej rodziny Abrahamenów mieszkającej od wielu pokoleń w Krakowie. Wraz z najbliższymi przeżyła likwidację getta krakowskiego – schowana w kryjówce pod sklepem z farbami. Pod przybranym nazwiskiem wraz z matką została ukryta przez polską rodzinę. W jednej z postaci filmu „Lista Schindlera” Stevena Spielberga – dziewczynce w czerwonym płaszczyku – odnalazła siebie.

Publikacje:

• Dziewczynka w czerwonym płaszczyku (2001)
  • Kobieta w podróży (2002)
  • Tylko ja sama (2005)
  • Znajoma z lustra (2006)
  • Wszystko z miłości (2007)
  • Czułość i obojętność (2009)
  • Róża (2010)
  • Księżyc nad Taorminą (2011)
  • Dobre dziecko (2012)
  • Wolna miłość (2013)
  • Droga Romo (2014)
  • Radość życia (2017)
  • Siła rzeczy (2021)

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Wszystkich zainteresowanych otrzymywaniem regularnych informacji o ofercie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu zachęcamy do zapisania się do newslettera za pośrednictwem strony www.biblioteka.sosnowiec.pl i śledzenia nas w mediach społecznościowych (Facebook, YouTube, Instagram, Twitter, TikTok).