DSC02667

25 marca 2022 o godz. 18.00 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11) odbyła się  inauguracja 2. edycji festiwalowego cyklu Przestrzeń Słowa. Na scenie Mediateki pojawił się  wówczas legendarny muzyk Wojciechem Waglewski, wieloletni frontman grupy Voo Voo, członek zespołów Osjan oraz Morawski Waglewski Nowicki i Hołdys. Spotkanie poprowadził znakomity dziennikarz muzyczny Piotr Metz, autor książki „Voo Voo. Dzień Dobry Wieczór”, w której zapisał fascynującą historię jednego z największych fenomenów polskiej muzyki ostatnich kilku dekad.

            Spotkanie stanowiło niezbity dowód jak niezwykłą siłę posiada dynamiczna opowieść, która toczona jest przez wybitne osobowości świata kultury. Spotkanie pełne lekkości i dowcipu, a jednocześnie skupiające się się kluczowych zagadnieniach współczesnego świata oraz na licznych wątkach muzycznej działalności Waglewskiego na przestrzeni ostatnich kilku dekad, porwało licznie zgromadzoną publiczność, która entuzjastycznie reagowała na dwógłos prowadzony między Piotrem Metzem i Wojciechem Waglewskim.   

            2. edycja międzynarodowego i interdyscyplinarnego festiwalowego cyklu Przestrzeń Słowa będzie trwała do marca do listopada 2022 i obejmowała będzie comiesięczne wielowątkowe wydarzenia oraz październikowy Festiwal Przestrzeń Słowa (21-30 października).

            Honorowy patronat nad Przestrzenią Słowa 2022 objęli: Prezydent Miasta Sosnowca – Arkadiusz Chęciński i Rektor Uniwersytetu Śląskiego – prof. Ryszard Koziołek. Partnerem przedsięwzięcia jest Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Patronat medialny objęli: Dwójka – Polskie Radio, Gazeta Wyborcza, Telewizja TVS, Dziennik Zachodni, ArtPapier, Magazyn Wizje, Kurier Miejski, Miesięcznik Śląsk, silesiakultura.pl, sosnowiec.pl, sosnowiecki.pl.

 

 

  

Wojciech Waglewski (ur. 1953) – polski muzyk, gitarzysta, kompozytor i producent muzyczny. Studiował socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutował w latach 60. w zespole Fatum, potem związał się z grupą Zbigniewa Hołdysa Rh- oraz z zespołem Zen. W latach 70. występował z zespołem Nirwana, Bemibem, pracował także z takimi muzykami, jak Michał Urbaniak, Urszula Sipińska, Ewa Bem, Zbigniew Wodecki. W 1979 r. znalazł się w składzie grupy Osjan, która inspirowała się filozofią wschodnią. Niedługo potem powstała grupa Morawski Waglewski Nowicki i Hołdys. W roku 1985 narodziło się Voo Voo (nazwa zespołu jest transkrypcją inicjałów Waglewskiego), jeden z najoryginalniejszych zespołów polskiej sceny rockowej w historii, który w swojej muzyce, ze świetnym skutkiem połączył rock z jazzem i folkiem różnych rejonów świata. Każda z płyt Voo Voo okazała się niezwykłą muzyczną podróżą ku różnym zakątkom świata rocka, jednocześnie często przekraczając rockowe granice. Waglewski jest twórcą projektu Męskie Granie. Jest laureatem  Paszportu Polityki za działalność kompozytorską i producencką oraz za umiejętność łączenia muzyki różnych kultur.  W 1991 r. Wojciech Waglewski wydał solowy album „Gra-Żonie”, dedykowany swojej małżonce, Grażynie. Para ma dwóch synów, również muzyków: Bartosza, znanego jako Fisz oraz Piotra, czyli Emade.

Piotr Metz (ur. 1957) - radiowiec. Posiadacz zbyt dużej ilości płyt The Beatles i vintage'owego sprzętu audio oraz barki na Wiśle i pocztówki od Johna Lennona. Kiedyś naczelny "Machiny", szef muzyczny MTV Polska i autor biografii Voo Voo. Pracował w prawie wszystkich radiach w Polsce, nadawał z BBC. Rozmawiał z Madonną, Mickiem Jaggerem, Prince'm (u niego w domu), Markiem Knopflerem, Jimmim Pagem i Paulem McCartney'em. Autor książki „Voo Voo. Dzień Dobry Wieczór”. Interesuje go głównie to co będzie, a nie to co było. Mieszka w Krakowie. 

 

 Fotogaleria ze spotkania z Wojciechem Waglewskim  Fotogaleria ze spotkania z Wojciechem Waglewskim  Fotogaleria ze spotkania z Wojciechem Waglewskim  Fotogaleria ze spotkania z Wojciechem Waglewskim
 Fotogaleria ze spotkania z Wojciechem Waglewskim  Fotogaleria ze spotkania z Wojciechem Waglewskim  Fotogaleria ze spotkania z Wojciechem Waglewskim  Fotogaleria ze spotkania z Wojciechem Waglewskim
 

 

2. edycja międzynarodowego i interdyscyplinarnego festiwalowego cyklu Przestrzeń Słowa będzie trwała do marca do listopada 2022 i obejmowała będzie comiesięczne wielowątkowe wydarzenia oraz październikowy Festiwal Przestrzeń Słowa (21-30 października). W kolejnych miesiącach organizatorzy planują szereg pasjonujących wydarzeń, w których wezmą udział znakomici goście. W kwietniu odbędzie się koncert Kierszenbaum połączony ze spotkaniem z prozaikiem, a zarazem muzykiem Kirszenbaum Jakubem M. Wiśniewskim, w kolejnych miesiącach pojawi się m.in. David Diop - laureat jednej z najbardziej prestiżowych literackich nagród świata Booker Prize (2021), Michael Kruger (Niemcy), Rod Mengham (Anglia), jeden z czołowych współczesnych polskich poetów Andrzej Sosnowski, który wystąpi w porywającym spektaklu muzycznym z grupą Chain Smokers i wiele, wiele innych.             

Honorowy patronat nad Przestrzenią Słowa 2022 objęli: Prezydent Miasta Sosnowca – Arkadiusz Chęciński i Rektor Uniwersytetu Śląskiego – prof. Ryszard Koziołek.

Partnerem przedsięwzięcia jest Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Patronat medialny objęli: Dwójka – Polskie Radio, Gazeta Wyborcza, Telewizja TVS, Dziennik Zachodni, ArtPapier, Magazyn Wizje, Kurier Miejski, Miesięcznik Śląsk, silesiakultura.pl, sosnowiec.pl, sosnowiecki.pl.