DSC08443Wernisaż wystawy „Wojny grafików - Part 4”, który odbędzie się 4 kwietnia 2024 o godz. 17.00 w siedzibie biblioteki przy ul. Kalinowej (pawilon). Tym razem do boju staną Stella Kostyła-Lachawczak, plastyczka i graficzka MBP w Sosnowcu oraz Paweł Pytel, grafik, na co dzień związany z Sosnowieckim Centrum Sztuki – Zamek Sielecki. Wystawa potrwa od 4 kwietnia do 31 maja 2024.

Zmagania grafików odbywają się już po raz czwarty. Jest to projekt mający na celu pokazanie, jak różne mogą być spojrzenia dwójki artystów na wybrany temat – w tym roku motywem, do którego odniosą się graficy jest TANIEC. Grafik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu oraz lokalni artyści podejmują formułę „bitwy” na swoje prace. Podczas prawie dwóch miesięcy trwania wystawy zwiedzający głosują na grafikę, która najbardziej do nich przemówiła. Wygrywa autor grafiki, która zbierze najwięcej głosów.

Wojny grafików w przeciwieństwie do Gwiezdnych wojen, nie będą zmaganiami dobra ze złem. Rola Lorda Vadera nie zostanie obsadzona. Świetlny miecz nie będzie dziesiątkował szeregów rycerzy Jedi. Stella Kostyła–Lachawczak i Paweł Pytel wcielą się za to w role sobie najbliższe – opowiadaczy historii, tancerzy, którzy w swoich pracach – jak to w tańcu - oddają złożoność świata, jego ulotność oraz zatracanie się w ruchu, w świetle, w rytmie, w geście zapełniającym pustkę i brak.

Nadrzędnym celem akcji jest promocja i wsparcie zbiórki charytatywnej, na którą Autorzy przeznaczą całą kwotę zebrana ze sprzedaży plakatów podczas trwania wystawy (od 4 kwietnia do 31 maja 2024)
W tej edycji prosimy o wsparcie zbiórki 11letniego chłopca - Joshua walczy z guzem mózgu – glejakiem wysokiej złośliwości (WHO IV) prawego płata skroniowego. Zachęcamy do pomocy! ➡ undefined

Uczestnicy zmagań:

Stella Kostyła–Lachawczak

Artystka, malarka, ilustratorka. Ukończyła studia na kierunku malarstwo ścienne na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom obroniła w 2021 roku, obecnie mieszka i tworzy w Sosnowcu. Ma na swoim koncie wystawy indywidualne i zbiorowe. Jej działalność skupia się na malarstwie abstrakcyjnym i ilustracjach cyfrowych, stworzyła też kilka wielkoformatowych murali. Pracuje jako plastyczka, graficzka i specjalistka od social mediów w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sosnowcu.

Paweł Pytel

Absolwent grafiki w Wyższej Szkole Technologii Informatycznych oraz socjologii na Uniwersytecie Śląskim. Na co dzień związany z Sosnowieckim Centrum Sztuki – Zamkiem Sieleckim. W swojej pracy projektanta współpracuje z podmiotami związanymi z kulturą oraz z przedsiębiorstwami komercyjnymi. Uważa, że: „W projektowaniu najważniejsze jest zrozumienie kontekstu. Istotne, aby wszystkie elementy projektu znalazły swoje uzasadnienie. Cenię jasną komunikację i dobrą typografię. Moje podejście do projektowania charakteryzuje interdyscyplinarność”.

gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1

Wszystkich zainteresowanych otrzymywaniem regularnych informacji o ofercie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu zachęcamy do zapisania się do newslettera za pośrednictwem strony www.biblioteka.sosnowiec.pl i śledzenia nas w mediach społecznościowych (Facebook, YouTube, Instagram, Twitter, TikTok).