AndrzejkiAndrzejki to wspaniała okazja do dobrej zabawy, a jednocześnie źródło szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Dzieci często zastanawiają się, co ich w życiu spotka, planują i marzą. Z niecierpliwością oczekują na ten niezwykły, inny niż wszystkie dzień – dzień tajemniczych wróżb i czarów, połączonych z zabawą.

 

Filia nr 20 - Stary Sosnowiec

Taką właśnie okazję do zabawy w magię mieli uczniowie z klasy III a, którzy 24.11.2023 r. uczestniczyli w imprezie pod hasłem: „Magiczny wieczór w bibliotece – andrzejkowe wróżby” , zorganizowanej wspólnie z biblioteką szkolną ze Szkoły Podstawowej nr 27 w Sosnowcu. Na otwarcie zabawy dzieci obejrzały prezentację multimedialną „Zwyczaje andrzejkowe”, następnie bibliotekarz szkolny przeczytał książkę pt. : ”Jak można pozbyć się pająka”. Po serii różnego typu wróżb i zabaw andrzejkowych, wspólną zabawę uwieńczyła dyskoteka andrzejkowa i słodki poczęstunek, gdzie przy muzyce największych hitów dzieci wraz z opiekunami zakończyły przemiły wieczór.

 Andrzejki Andrzejki Andrzejki Andrzejki
 Andrzejki Andrzejki Andrzejki Andrzejki
 Andrzejki Andrzejki Andrzejki Andrzejki
 Andrzejki Andrzejki Andrzejki Andrzejki
 Andrzejki Andrzejki Andrzejki Andrzejki

Filia nr 2 - Rudna IV

Z okazji Andrzejek odwiedziły nas dzieci  z kl. II SP nr 45. Podczas zajęć brały udział w andrzejkowej numerologii, losowały zawód, który będą wykonywać w przyszłości, rzucały „szalonymi pinezkami”, które układały się w literki i przepowiadały przyszłość. Uczniowie wbijali również pinezkę w serduszko, aby dowiedzieć się jak będzie miała na imię ich miłość. W międzyczasie wzięli udział w zgadywaniu zagadek andrzejkowych oraz poznali historie pochodzenia Andrzejek. Na koniec kolorowali własne świece adwentowe.

 Rudna Rudna Rudna Rudna
 Rudna    

Filia nr 17 - Pogoń

O andrzejkach napisano już wiele, a jednak są one nadal doskonałą okazją, aby na zajęciach bibliotecznych powspominać dawne tradycje i obyczaje, związane ze świętem wróżb i starej magii. Dziś to okazja zwłaszcza dla najmłodszych do podróży w świat, o którym niewielu już pamięta. Bo czym jest wróżba? To działania przy pomocy specjalnych rytuałów, przedmiotów i tradycyjnych technik, mające na celu przepowiedzenie przyszłości. Współcześnie tradycyjne wróżby ogranicza się często do lania wosku przez ucho od klucza, a na przepowiednie losu patrzy z przymrużeniem oka. Ale andrzejki to nadal wróżby, magia, dobra zabawa i radosny taniec, ale przede wszystkim okazja do oderwania się od codziennych zajęć i wspólnego spędzenia czasu. My wspólnie z uczniami ze SP nr 3 w Sosnowcu świętowaliśmy ten dzień w atmosferze zabawy, śmiechu i zaskakujących przepowiedni dotyczących przyszłości.

 Filia nr 17 - Pogoń Filia nr 17 - Pogoń Filia nr 17 - Pogoń Filia nr 17 - Pogoń
 Filia nr 17 - Pogoń Filia nr 17 - Pogoń Filia nr 17 - Pogoń Filia nr 17 - Pogoń
 Filia nr 17 - Pogoń Filia nr 17 - Pogoń