Dzień Głośnego Czytania29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to ustanowiono w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Data nie jest przypadkowa, ponieważ tego dnia, czyli 29 września urodziła się autorka książek dla dzieci i młodzieży – Janina Porazińska, a właśnie najmłodszym dedykowany jest ten dzień. Celem tego święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Ogólnopolski Dzień Głośnego czytania obchodzony jest m.in. w szkołach, bibliotekach, instytucjach kultury.  W rolę czytających wcielają się nauczyciele, bibliotekarze, starsi koledzy, znani aktorzy. Z tej okazji Filia nr 2 zorganizowała konkurs głośnego czytania. Uczestnikami konkursu byli uczniowie z klas III – VIII SP nr 45. Jury oceniało uczniów pod kątem płynności czytania, dykcji oraz rozumienia czytanego tekstu. Zainteresowanie konkursem było ogromne, a poziom występów uczestników bardzo wysoki. Aby wyłonić zwycięzców, potrzebna była dogrywka. Na najlepszych czekały nagrody.

Dzień Głośnego Czytania  Dzień Głośnego Czytania  Dzień Głośnego Czytania  Dzień Głośnego Czytania
 Dzień Głośnego Czytania  Dzień Głośnego Czytania