obywatel

Czy demokracja jest w Polsce zagrożona? A co z prawami mniejszości i dyskryminacją? Czy przetrwają niezależne sądy? Skąd tyle podziałów wśród Polaków? Na te i inne, ważne dla każdego Polaka pytania odpowiada Adam Bodnar, były Rzecznik Praw Obywatelskich, w szczerej rozmowie z Bartoszem Bartosikiem. Jego kadencja jako rzecznika przypadła na bardzo ciekawe i różnorodne w naszym kraju czasy. Bodnar w tej rozmowie rzeczowo i bez agresji wyjaśnia i tłumaczy. Wytyka wady transformacji ustrojowej, przypomina zasady demokracji, ubolewa nad niewydolnością sądów i utratą niezależności sędziów, mówi o błędach władzy (nie tylko obecnej), ale chwali też za trafne decyzje np. nowe programy społeczne. Książka-wywiad "Obywatel PL" podzielona jest na kilka rozdziałów, a każdy z nich ma temat przewodni.

Szczególnie bliski jest mi rozdział o bohaterach i strachach transformacji. Bodnar z nadzieją mówi w nim o sędziach, którzy zrozumieli, że powinni zbliżyć się do obywateli. Coraz dłuższa staje się też lista sędziów niepokornych, tworzona przez Ewę Siedlecką, którzy zrozumieli, na czym polega ich rola w demokratycznym państwie. Kolejny interesujący rozdział dotyczy bezpieczeństwa. I nie chodzi o tak nagłaśniane zbrojenia, a klimat. Bo na zmiany mentalne i realne w kwestii klimatu nie mamy już czasu. Książka "Obywatel PL" to nie jest wywiad z Rzecznikiem Praw Obywatelskich o piastowanym urzędzie i załatwianych sprawach. To książka o nowoczesnym człowieku, który dostrzega zagrożenia współczesnego świata i zwyczajnie się martwi. To także obraz skromnego człowieka, który marzy o społecznym dialogu, by dyskusja znów była dyskusją, a jej uczestnicy szanowali odmienne poglądy swoich rozmówców. A na koniec anegdota prosto z życia... Jarosław Gwizdak, były sędzia RP i prezes Sądu Rejonowego Katowice–Zachód wspomina wspólne zwiedzanie z Adamem Bodnarem wystawy „Zajawka”, dotyczącej dekady śląskiego hip-hopu, w Muzeum Śląskim. Uważa, że Adam Bodnar zna się na hip-hopie niemal tak samo, jak na prawie, a jednym z najważniejszych momentów jego zawodowego życia było spotkanie z tysiącami uczestników 23. edycji Przystanku Woodstock jako gość Akademii Sztuk Przepięknych. Do udziału w tym spotkaniu zaprosił go Adam Bodnar.

K. Pluta