zbieranie kosci

Mieszkańcy miasteczka położonego nad Zatoką Meksykańską szykują się na nadejście huraganu. Nie wiedzą jeszcze, że będzie to Katrina, która przyniesie za sobą spustoszenie i pochłonie wiele ofiar. Czternastoletnia Esch mieszka razem z braćmi i ojcem w rozpadającej się chatce nazywanej Glinianką. Matka zmarła przy porodzie kilka lat temu, przez co ojciec – pogrążający się w coraz większym alkoholizmie – nie zajmuje się wychowaniem dzieci. Na dziewczynę spada więc obowiązek prowadzenia domu. Esch jest zamkniętą w sobie nastolatką. Dorasta wśród braci, którzy są dla niej wsparciem w trudnych chwilach, jednak w głębi duszy pozostaje bardzo samotna. Gdy zachodzi w ciążę z jednym z kolegów braci, jest przerażona i nie do końca świadoma swojego stanu. Stara się ukrywać wstydliwy sekret jak najdłużej.

W tych trudnych dniach na rodzeństwo spada również obowiązek zabezpieczenia domu przed huraganem i zrobienie zapasów żywności. Jesmyn Ward w powieści "Zbieranie kości" przedstawia nam 12 dni z życia tej biednej rodziny: samotność dzieci, utracone więzi, walkę o byt, a także wzajemną pomoc. Autorka ukazuje również szereg konfliktów narastających wśród lokalnej społeczności, które swój kulminacyjny punkt osiągają w momencie, kiedy Katrina dociera nad zatokę. "Zbieranie kości" to smutna powieść o nastolatce, która zachodzi w ciążę, o alkoholiku, który próbuje być ojcem, o chłopaku, który kocha swojego psa, jednocześnie wystawiając go do walk psów oraz o nastolatku, który chce zostać gwiazdą koszykówki. To książka o sile, jaką daje rodzina, ale też o skutkach, jakie pozostawia w psychice taki kataklizm jak huragan Katrina. Pomimo wszechobecnego smutku jest to powieść wybitna.

B. Zwolak