mądre żony

Korea Południowa cieszy się obecnie w Polsce coraz większym zainteresowaniem. Jest to związane z rosnącą popularnością południowokoreańskiej kultury masowej, przede wszystkim muzyki (K-popu), seriali (K-dramas) i filmów, a także sztuki kulinarnej czy gier online. Nic więc dziwnego, że na rynku pojawiają się kolejne publikacje poruszające tematy związane właśnie z tym niewielkim państwem. Małgorzata Sidz w reportażu "Mądre matki, dobre żony. Kobiety w Korei Południowej" stara się pokazać, jak na przestrzeni wieków zmieniała się sytuacja kobiet w Korei, czego obecnie wymaga od nich otoczenie i jaki jest ich status społeczny. Aby tego dokonać, analizuje różne aspekty życia, sięgając do czasów dynastii Joseon i prezentując role społeczne, jakie na przestrzeni wieków przyjmowały Koreanki. Autorka analizuje również, z jakimi wyzwaniami muszą mierzyć się kobiety mieszkające współcześnie w Korei Południowej, szczególnie w kontekście takich rozległych problemów jak nierówność płci, dominacja tradycyjnych wartości czy patriarchalne wychowanie.

Reportaż Sidz jest zapisem rozmów z Koreankami, które przez pryzmat własnych doświadczeń opowiadają o współczesnym życiu koreańskich kobiet, odwołując się również do kultury, historii czy religii. Poznajemy zatem opowieści żon i matek, które porzucając marzenia i rezygnując poniekąd z własnych potrzeb, starają się odnaleźć w narzuconych im z góry rolach. Książka "Mądre matki, dobre żony. Kobiety w Korei Południowej" skupia się przede wszystkim na tematyce ściśle związanej z kobietami, w poszczególnych rozdziałach nawiązując dodatkowo do kwestii politycznych, społecznych czy popkulturowych. Ciekawy przerywnik stanowią również wplecione do reportażu opisy potraw i ciekawostki związane z koreańską kulturą jedzenia i serwowania dań. Jeśli ktoś chciałby poznać Koreę widzianą z perspektywy kobiet i przeczytać historie życia kilku wybranych przez Sidz bohaterek, to "Mądre matki, dobre żony. Kobiety w Korei Południowej" jest książką dla niego.

J. Plata-Malik