ojczyzna moralnie czysta

Francuski pisarz i filozof Michel de Montaigne uważał, że "nie masz naturalniejszej wiedzy, jak żądza poznania". Ta myśl idealnie obrazuje polskie społeczeństwo w najnowszej książce Bartosza Żurawieckiego "Ojczyzna moralnie czysta. Początki HIV w Polsce". Autor zagłębia się w historię choroby, robi szczegółowy research tematu i opowiada nam o początkach "zarazy" w naszym kraju. Żurawiecki przytacza wypowiedzi lekarzy, którzy od połowy lat 80-tych zmagali się z wirusem, rozmawia z chorymi i dziennikarzami, którzy zajmowali się tematem HIV/AIDS w tamtych latach. A wesoło na tym polu nie było - społeczny ostracyzm wobec nosicieli wirusa, lokalne ataki i pobicia narkomanów i homoseksualistów, protesty w miastach i miasteczkach, stygmatyzacja służby zdrowia.

Polski sposób reagowania na zjawiska nowe zawsze związany jest z niewiedzą, niestety często też z niechęcią do zmiany tego stanu. Lepiej powtarzać wyssane z palca brednie, niż przyjąć niewygodną wiedzę. Bo mogłoby się wtedy okazać, że z wirusem HIV można żyć, a siedzenie na tej samej ławce w parku nie spowoduje u nas zakażenia. Autor wykonał kawał dobrej dziennikarskiej roboty - reportaż jest szczegółową analizą zjawiska masowej histerii w latach 80-tych i 90-tych w Polsce. Okazuje się niestety, że Polacy nadal niewiele wiedzą o wirusie HIV. Szacuje się, że co druga zakażona osoba w Polsce żyje w nieświadomości, zarażając jednocześnie innych. Obecnie, lawinowo rośnie liczba zakażeń wirusem w naszym kraju — to ok. 90 proc. rok do roku.
P.S. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego, od wdrożenia badań w 1985 roku do 31 grudnia 2022 roku zakażenie HIV stwierdzono u 30 092 osób. Ogółem odnotowano 4 013 zachorowań na AIDS. W połowie roku 2023 leczeniem w Polsce objętych było ok. 19 045 pacjentów, w tym 178 dzieci.

K. Pluta