złote piachy

Większości z nas Bułgaria kojarzy się głównie z wakacjami, gorącym piaskiem czarnomorskich plaż, rakiją i muzyką. Gorący klimat, dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna i niskie ceny sprawiają, że kraj ten powrócił ostatnio do czołówki najchętniej wybieranych miejsc na urlop. Należy jednak pamiętać, że Bułgaria to nie tylko nadmorskie kurorty, ale przede wszystkim kraj posiadający burzliwą historię, która odcisnęła swoje piętno nie tylko na jego mieszkańcach, ale również kulturze i tradycjach. Jeśli ktoś chciałby poznać Bułgarię z innej, mniej komercyjnej strony, powinien sięgnąć po książkę Sylwii Siedleckiej "Złote piachy", która stanowi swego rodzaju kompendium wiedzy o tym kraju.

W 9 rozdziałach autorka przedstawia czytelnikom Bułgarię na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, począwszy od komunizmu, poprzez okres transformacji, aż do teraźniejszości. Etapy transformacji opisuje przez pryzmat ważnych dla Bułgarów miejsc i postaci. I tak, w książce Siedleckiej odnajdziemy m.in. historię Ludmiły Żiwkowej - córki komunistycznego dyktatora Teodora Żiwkowa, dzięki której Bułgaria przeżyła tzw. "drugi złoty wiek", poznamy twórcę Buzłudży - futurystycznego budynku określanego również symbolem socjalizmu w Bułgarii, czy historię bułgarskiej jasnowidzki i znachorki Baby Wangi, której przypisuje się przepowiednie dotyczące śmierci Józefa Stalina, zatopienia okrętu podwodnego Kursk, czy zamachu na WTC z 2011 roku. "Złote piachy" to lektura obowiązkowa zarówno dla osób zainteresowanych historią i kulturą Bułgarii, jak i dla tych, którzy znają Bułgarię jedynie z wakacyjnych wyjazdów.

J. Plata-Malik