Środula plakat ZMZagłębiowska Mediateka oraz Teatr Zagłębia zapraszają serdecznie na wystawę fotograficzną "Środula - miejsca pamięci". Na wystawie zaprezentowano niezwykłą historię tej dzielnicy Sosnowca. Z dokumentów, zdjęć i filmów wyłania się bowiem obraz Środuli jako miejsca wielokrotnie niszczonego i stwarzanego od nowa, miejsca palimpsestu. Żadna inna sosnowiecka dzielnica nie przeszła tak drastycznych przeobrażeń. Fotografie zostały udostępnione dzięki uprzejmości mieszkańców Sosnowca. Na wystawie - dzięki współpracy z Muzeum w Sosnowcu - Pałacem Schoena - zaprezentowane zostaną także materiały z planu filmowego "Muru" (1982).

Wystawę będzie można oglądać w Pasażu Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11, od 23 stycznia do 28 lutego 2023, w godzinach otwarcia placówki. Finisaż wystawy odbędzie się w dn. 28 lutego 2023 o godz. 18.00.

Wystawa wpisana jest w plan ogólnomiejskich działań przywracających pamięć o różnorodnej kulturze sosnowieckich Żydów, które rozpoczęły się wraz z premierą spektaklu „Środula. Krajobraz Mausa” Igi Gańczarczyk w reżyserii Remigiusza Brzyka w Teatrze Zagłębia. Najważniejszym celem planowanych działań jest upamiętnienie 80. rocznicy likwidacji bliźniaczych gett w Sosnowcu i Będzinie, która przypada na początek sierpnia 2023 roku.

 

Wszystkich zainteresowanych otrzymywaniem regularnych informacji o ofercie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu zachęcamy do zapisania się do newslettera za pośrednictwem strony www.biblioteka.sosnowiec.pl i śledzenia nas w mediach społecznościowych (Facebook, YouTube, Instagram, Twitter, TikTok).