Zgodnie z Zarządzeniem nr 21/2024 Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Gustawa Daniłowskiego w Sosnowcu w sprawie zmiany godzin otwarcia Filii nr 5 - Walcownia informujemy, że dnia 21 czerwca 2024 roku (piątek) placówka będzie działać w skróconych godzinach, czyli w godz.: 11.00-16.00. Za utrudnienia przepraszamy.

Z ogromną przyjemnością informujemy, że nasza pracownia STEM Kindloteka działająca w Zagłębiowskiej Mediatece otrzymała minigrant w wysokości 2000 zł – w konkursie pn. „Lokalne inicjatywy edukacyjne” – w programie Amazon STEM Kindloteka. Dzięki dofinansowaniu, już w czerwcu, zaprosimy Państwa na STEM-owe godziny w Mediatece dla Małych i Dużych. Szczegóły wkrótce.

Z przyjemnością informujemy o wynikach konkursu literackiego „Na tropach Gangu Wypchanego Krokodyla”, zorganizowanego w ramach projektu „Teraz książka!”, finansowanego ze środków Urzędu Miasta w Sosnowcu. Wskazanie finalistów okazało się bardzo trudnym zadaniem, ponieważ w konkursie wzięło udział około 50 uczestników. Wiele prac prezentowało bardzo wysoki poziom artystyczny, dużo z nich obfitowało w wiele nieoczywistych wątków i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Uczestnicy wykazali się niezwykłą wyobraźnią  oraz kreatywnością, stawiając przed jury konkursowym niełatwe zadanie. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za tak liczny udział w konkursie, a laureatom gratulujemy wygranej! Ze zwycięzcami będziemy kontaktować się indywidualnie, w celu uzgodnienia terminu i sposobu przekazania nagrody. Wyniki konkursu prezentujemy poniżej:

DAISYCzy wiecie, że poza audiobookami dla szerokiej publiczności, mamy też takie przystosowane specjalnie dla osób niewidomych i niedowidzących? Dzięki współpracy z Fundacją Klucz regularnie otrzymujemy audiobooki przeznaczone specjalnie dla nich. W naszym katalogu możecie je rozpoznać po słowie "Daisy" w polu tematu. Dlaczego o tym mówimy? To proste - pliki w formacie DAISY są od podstaw zaprojektowane z myślą o takich właśnie osobach. Zawierają dodatkowe metadane i struktury, które ułatwiają nawigację i dostępność treści dla osób z zaburzeniami wzroku. Co w praktyce oznacza, że każdy może zanurzyć się w historie opowiadane przez znakomitych autorów, a czytane przez pierwszorzędnych lektorów. Zapraszamy. (źródło grafiki: https://pl.freepik.com/autor/photoroyalty)

Drodzy Czytelnicy, uprzejmie informujemy, że Filia nr 19 - Milowice (ul. K.K. Baczyńskiego 12), od poniedziałku 15 kwietnia 2024 będzie czynna po zakończonym skontrum (inwentaryzacja zbiorów). Serdecznie zapraszamy!

MBP w Sosnowcu ponownie może się pochwalić ogromnym sukcesem. Zgłoszone do konkursów grantowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekty: „20. Sosnowieckie Dni Literatury”, „Jestem EKO z BIBLIOTEKĄ - lato 2024", 4. edycja "Festiwalu Przestrzeń Słowa" oraz "10. Sosnowiecka Jesień Teatralna - 10 teatrów na 10-lecie", otrzymały dofinansowania opiewające na niebagatelne kwoty: 31 780 zł, 37 500 zł, 43 700 zł, 37 436 zł. Dzięki otrzymanym dofinansowaniom, w maju odbędzie się jubileuszowa - dwudziesta! - edycja imprezy poświęconej polskiej literaturze. W wakacje Biblioteka zorganizuje kolejną niezwykle bogatą programowo akcję letnią dla dzieci i młodzieży. Tym razem tematyka akcji krążyć będzie wokół ekologii. W październiku po raz czwarty Zagłębiowska Mediateka będzie gospodarzem międzynarodowego festiwalu literacko-muzycznego, a w listopadzie ponownie przeniesiemy się w świat teatru, organizując liczne koncerty, spektakle, konkursy i spotkania z ciekawymi ludźmi.