dkk„Susan Sontag pisała o sztuce i polityce, feminizmie i homoseksualizmie, sławie i stylu, medycynie i narkotykach, radykalizmie i faszyzmie oraz freudyzmie, komunizmie i amerykanizmie – jej dzieła stały się kluczem do zrozumienia współczesnej kultury. Benjamin Moser analizuje dorobek Sontag, ukazując geniusz jej twórczości, radykalnej myśli i społecznego aktywizmu oraz sięga głębiej, poza publiczny wizerunek, i ujawnia nieznane prywatne oblicze pisarki. Snując tę fascynującą opowieść, wykorzystuje setki wywiadów przeprowadzonych od Maui po Sztokholm i od Londynu po Sarajewo oraz przedstawia blisko sto fotografii.”

„Sontag. Życie i twórczość” Benjamina Mosera to „książka oparta na zamkniętych dla świata rodzinnych archiwach i świadectwach osób, które nigdy wcześniej nie mówiły o Susan Sontag, jak na przykład jej życiowa partnerka i światowej sławy fotografka Annie Leibovitz.” Jury Nagrody Pulitzera stwierdziło natomiast, że „To dzieło podparte wielką pewnością siebie, jednocześnie wzniosłe i finezyjne, w którym uchwycone zostały geniusz i człowieczeństwo pisarki wraz z jej nałogami, seksualnymi dwuznacznościami oraz chwiejnymi fascynacjami.”

Benjamin Moser pisząc biografię Susan Sontag nie szukał tanich sensacji z jej życia – skupił się na rozwoju intelektualnym Sontag, jej dochodzeniu do świadomości społeczno-politycznej oraz poszukiwaniu własnej seksualności. Za sprawą Mosera czytelnik poznaje nietuzinkową osobowość – opiniotwórczą kobietę mającą wpływ na rozwój kultury, wyznaczającą nowe trendy w myśleniu i interpretowaniu otaczającej ją rzeczywistości. Ta silna, autorytatywna kobieta przez jednych była kochana, inni szczerze jej nienawidzili. Życie nie rozpieszczało Susan. Matka alkoholiczka, śmierć ojca, wczesna inicjacja seksualna, ślub i macierzyństwo w bardzo młodym wieku, rozwód, choroby nowotworowe – to wszystko odcisnęło piętno na jej życiu osobistym, jej obroną przed życiem stały się poszukiwania intelektualne, a życiowym credo rozdział ciała od umysłu – oczywiście z korzyścią dla umysłu.

Sierpniowa dyskusja na temat książki Benjamina Mosera udowodniła, że Susan Sontag w pełni zasłużyła na miano jednej z najwybitniejszych intelektualistek XX wieku, a sam autor na przyznanie prestiżowej Nagrody Pulitzera 2020 w kategorii biografia przyznanej przez jury działające na Uniwersytecie Columbia w Stanach Zjednoczonych.

Jeżeli lubicie biografie to na waszej liście lektur nie może zabraknąć pozycji Benjamina Mosera „Sontag. Życie i twórczość”. :)

DKK dyskusyjny klub książki plakat