Storczyki wystawaMiejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu - Filia nr 2 – Rudna IV serdecznie zaprasza na wystawę fotografii autorstwa Justyny Soski „Storczyki Polski” (14 maja – 29 czerwca 2024). Wystawa prezentowana będzie w siedzibie biblioteki przy ul. Gospodarczej 32 w Sosnowcu. Wstęp wolny.  

Storczyki kojarzą się z egzotycznymi kwiatami sprzedawanymi w sklepach lub z okazami, które możemy podziwiać jedynie w palmiarniach i ogrodach botanicznych. W Polsce mamy jednak aż 46 naturalnie występujących gatunków storczyków o równie pięknych, egzotycznie wyglądających kwiatach, intensywnych barwach, czy wymyślnych kształtach okwiatu. Większość naszych gatunków storczyków należy do roślin zagrożonych wyginięciem, a ich rozmieszczenie w naszym kraju jest nierównomierne. Regiony, w których liczniej występują te kwiaty to Karpaty i Sudety, pas wyżyn oraz północna część naszego kraju. Zapraszamy do obejrzenia wystawy fotografii wybranych gatunków storczyków. Zdjęcia zostały wykonane na terenie województw: śląskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego. Wierzymy, że po obejrzeniu wystawy, w trakcie spacerów po lesie lub łące, baczniej będą Państwo zwracać uwagę na napotkane kwiaty. Pamiętajmy, że wszystkie nasze storczyki podlegają na obszarze całego kraju ścisłej ochronie - nie wolno ich zrywać i niszczyć ich siedlisk!

Justyna Soska obserwuje przyrodę od prawie 20 lat, jednak fotografią przyrodniczą zajmuje się zaledwie od lat kilku. Jej ulubionymi motywami są rośliny, w tym kwiaty oraz owady i krajobrazy. W fotografii szuka ciekawych kompozycji, estetycznie dobranych kolorów, pięknie układających się cieni i świateł. Zwraca uwagę na detale, koło których inni przechodzą obojętnie. Na co dzień zajmuje się inwentaryzacją przyrodniczą i monitoringiem oraz edukacją przyrodniczą – prowadzi zajęcia o ptakach, które są jej pasją od ponad 20 lat.  

Wystawa prezentowana będzie w Filii nr 2 - Rudna IV Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu (ul. Gospodarcza 32) w terminie 14 maja – 29 czerwca 2024 r.

 

Wszystkich zainteresowanych otrzymywaniem regularnych informacji o ofercie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu zachęcamy do zapisania się do newslettera za pośrednictwem strony www.biblioteka.sosnowiec.pl i śledzenia nas w mediach społecznościowych (Facebook, YouTube, Instagram, Twitter, TikTok).