dr h. c. inż. Bolesław Ciepiela (1931-2021)

Z głębokim smutkiem żegnamy dra h. c. inż. Bolesława Ciepielę —  niestrudzonego regionalistę, miłośnika historii i kultury ziemi zagłębiowskiej oraz członka Stowarzyszenia Autorów Polskich, związanego długoletnią przyjaźnią z Miejską Biblioteką Publiczną w Sosnowcu.

Bolesław Ciepiela był absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W latach 1955-1985 pracował w KWK „Grodziec” w Grodźcu (dzielnica Będzina) na różnych stanowiskach kierowniczych. Przez 12 lat był czynnym ratownikiem górniczym. Uzyskał kolejne stopnie górnicze, począwszy od inżyniera stopnia III, II i I. Będąc już na emeryturze, w 2004 r, otrzymał stopień dyrektora górniczego I stopnia, a w 2013 r. generalnego honorowego dyrektora górniczego. Był rzeczoznawcą w Zespole Rzeczoznawców przy Zarządzie Głównym SITG w zakresie aerologii górniczej. Był autorem, współautorem i redaktorem pięćdziesięciu książek (monografii, albumów, encyklopedii o historii miast Zagłębia Dąbrowskiego, przemysłu górniczego i cementowego oraz walk niepodległościowych). Autorem 100 artykułów w czasopismach naukowo-technicznych oraz ok. 900 artykułów popularnonaukowych w prasie zagłębiowskiej. Publikował m.in. w „Wiadomościach Górniczych”, „Przeglądzie Górniczym”, „Bezpieczeństwie Pracy w Górnictwie”, „Wspólnych Sprawach” (biuletynie Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa) oraz innych periodykach. Był również wieloletnim prezesem Stowarzyszenia Autorów Polskich w Będzinie i Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa „Zagłębie” (oddziału w Będzinie), wiceprezesem Klubu Kronikarzy im. Jana Przemszy-Zielińskiego. Członkiem Komandorii Zagłębiowskiej Stowarzyszenia Orderu św. Stanisława w Polsce oraz m.in. Towarzystwa Miłośników Będzina, Towarzystwa Przyjaciół Łagiszy, Naczelnej Organizacji Technicznej w Katowicach. Odznaczony wieloma nagrodami, odznaczeniami, orderami regionalnymi i państwowymi, w tym m.in. za działalność publicystyczną, literacką, społeczną. Są wśród nich: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Srebrny Krzyż Zasługi, Zasłużony Działacz Kultury, Odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Bolesław Ciepiela zmarł dnia 26 listopada  2021 roku, przeżywszy 90 lat. Msza żałobna odprawiona zostanie w Kaplicy na Cmentarzu w Grodźcu w dniu 9 grudnia 2021 roku o godzinie 12.00.

Dyrekcja oraz zespół pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Gustawa Daniłowskiego w Sosnowcu składają Rodzinie Zmarłego wyrazy głębokiego współczucia.