Drodzy Czytelnicy - przypominamy o procedurach obsługi obowiązujących w naszych placówkach:

Procedura obsługi czytelników w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. G. Daniłowskiego w Sosnowcu podczas stanu epidemii w Polsce:

1. W czasie trwania stanu epidemii Miejska Biblioteka Publiczna im. G. Daniłowskiego świadczy usługi w ograniczonym zakresie.
  2. Godziny otwarcia dla czytelników Zagłębiowskiej Mediateki i filii bibliotecznych pozostają bez zmian.
  3. W soboty otwarte dla czytelników są: Zagłębiowska Mediateka, w godz. 8.00 - 15.00; Filia 1 Środula, w godz. 10.00 - 15.00; Filia nr 2 Rudna IV, w godz. 10.00 - 15.00; Filia 15 Mec, w godz. 10.00 - 15.00.
  4. Prowadzona pozostaje działalność czytelni naukowej, prasy i Internetu w Zagłębiowskiej Mediatece. Czytelnicy mają do dyspozycji 6 stanowisk, umożliwiających korzystanie z prasy i księgozbioru czytelni oraz 2 stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu. Czytelnik może korzystać ze stanowiska komputerowego przez maksymalnie 1 godzinę w danym dniu. Nie udostępnia się słuchawek. Na terenie czytelni obowiązuje nakaz noszenia maseczki oraz rękawiczek ochronnych dostępnych w pomieszczeniu.
  5. Do odwołania pozostają zamknięte czytelnie naukowe, czytelnie internetowe i czytelnie prasy na terenie filii bibliotecznych, a w Zagłębiowskiej Mediatece pozostaje zamknięta agenda multimedialna dla dzieci.
  6. Biblioteka pośredniczy w usłudze LEGIMI (wypożyczenia e-booków). Zarejestrowani Czytelnicy mogą odbierać bezpłatne kody za pośrednictwem poczty elektronicznej. Aby otrzymać kod czytelnik musi wysłać e-mail na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i poprosić o kod dyżurującego bibliotekarza. W e-mailu należy podać ID Czytelnika. Po weryfikacji zostanie wysłany e-mail z kodem. Pobrany kod jest ważny przez 30 dni od dnia aktywacji. Liczba kodów jest ograniczona.
  7. Zagłębiowska Mediateka świadczy bezpłatną usługę „Skan na e-mail”. Zamówienia należy składać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Przygotowywane są skany wybranego materiału z zasobów bibliotecznych do 20 stron (możliwość negocjacji w uzasadnionych przypadkach).
  8. Czytelnicy mają możliwość korzystania z Pokoju Pracy Indywidualnej oraz Strefy Kinomana (po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej lub osobistej w Multimediach dla Dorosłych).
  9. Działalność kulturalna Biblioteki będzie prowadzona zarówno w formie online za pośrednictwem platform: Facebook, YouTube, Instagram i Twitter oraz w formie tradycyjnej z zachowaniem ścisłego reżimu sanitarnego. Zajęcia oraz imprezy dla dzieci odbywające się w MBP zostają odwołane.
  10. Preferowane jest zamawianie materiałów bibliotecznych online za pomocą katalogu bibliotecznego.
  11. W Zagłębiowskiej Mediatece można zamówić materiały biblioteczne na telefon pod numerem 574 480 779. Zamówienie dotyczy tylko zbiorów Mediateki. Zamówione materiały biblioteczne należy odebrać w Wypożyczalni dla dorosłych.
  12. Wstrzymane są wszystkie rezerwacje materiałów bibliotecznych.
  13. Do Zagłębiowskiej Mediateki i wszystkich placówek bibliotecznych na terenie miasta należy wchodzić pojedynczo.
  14. Zgodnie z rozporządzeniem w lokalach bibliotecznych może przebywać 1 osoba na 15 m2. Liczba osób przebywających jednocześnie w bibliotece uzależniona jest od powierzchni danego lokalu.
  15. Dopuszcza się dwie 15 minutowe przerwy w ciągu dnia przeznaczone na dezynfekcję i wietrzenie pomieszczeń.
  16. Czytelnicy obsługiwani będą z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
  17. Bibliotekarze podczas obsługi czytelników są zabezpieczeni w maseczki i rękawiczki ochronne, ponadto stosują płyn do dezynfekcji rąk i płyn do dezynfekcji powierzchni lad bibliotecznych, stolików czytelnianych, myszek, klawiatur i ekranów komputerów.
  18. Czytelnicy oczekujący na zewnątrz placówki oraz będący we wnętrzach Biblioteki zobowiązani są do utrzymania dystansu minimum 1,5 m.
  19. Na terenie Biblioteki należy poruszać się w jednorazowych rękawiczkach oraz w maseczkach ochronnych zakrywających usta i nos.
  20. Czytelnik bez obowiązkowej maseczki ochronnej nie zostanie wpuszczony do Biblioteki.
  21. Zużyte rękawiczki należy wrzucić do wyznaczonego pojemnika.
  22. Poza kolejnością obsługiwane będą kobiety w widocznej ciąży, osoby ze stwierdzoną niepełnosprawnością.
  23. W Zagłębiowskiej Mediatece preferowane jest korzystanie z książkomatu (książki i audiobooki).
  24. Wszystkie zbiory biblioteczne po zwrocie przez Czytelników podlegają 3-dniowej kwarantannie.
  25. Po zakończeniu 3-dniowej kwarantanny zbiory biblioteczne wracają na półkę gotowe do ponownego wypożyczenia.