biblioteki znów otwarte plakatDrodzy Czytelnicy, od poniedziałku 30 listopada 2020 ponownie zapraszamy do naszych placówek na terenie Sosnowca. Poniżej zamieszczamy spis obowiązujących procedur oraz zarządzenie Dyrektora MBP.

Procedura obsługi czytelników w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. G. Daniłowskiego w Sosnowcu podczas stanu epidemii w Polsce

1. Miejska Biblioteka Publiczna im. Gustawa Daniłowskiego wznawia działalność na podstawie § 10 ust. 22 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 listopada 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
  2. W czasie trwania stanu epidemii Miejska Biblioteka Publiczna im. G. Daniłowskiego świadczy usługi w ograniczonym zakresie.
  3. Godziny otwarcia dla czytelników Zagłębiowskiej Mediateki i filii bibliotecznych pozostają bez zmian.
  4. W soboty (od grudnia 2020 r.) otwarte dla czytelników będą:
    Zagłębiowska Mediateka, w godz. 8.00 - 15.00
    Filia 1 Środula, w godz. 10.00 - 15.00
    Filia nr 2 Rudna IV, w godz. 10.00 - 15.00
    Filia 15 Mec, w godz. 10.00 - 15.00
  5. Wznowiona zostaje działalność czytelni naukowej, prasy i Internetu w Zagłębiowskiej Mediatece. Czytelnicy mają do dyspozycji 6 stanowisk, umożliwiających korzystanie z prasy i księgozbioru czytelni oraz 2 stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu. Czytelnik może korzystać ze stanowiska komputerowego przez maksymalnie 1 godzinę w danym dniu. Nie udostępnia się słuchawek. Na terenie czytelni obowiązuje nakaz noszenia maseczki/przyłbicy oraz rękawiczek ochronnych dostępnych w pomieszczeniu.
  6. Do odwołania pozostają zamknięte czytelnie naukowe, czytelnie internetowe i czytelnie prasy na terenie filii bibliotecznych, a w Zagłębiowskiej Mediatece pozostaje zamknięta agenda multimedialna dla dzieci.
  7. Biblioteka pośredniczy w usłudze LEGIMI (wypożyczenia e-booków). Zarejestrowani Czytelnicy mogą odbierać bezpłatne kody za pośrednictwem poczty elektronicznej. Aby otrzymać kod czytelnik musi wysłać e-mail na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i poprosić o kod dyżurującego bibliotekarza. W e-mailu należy podać ID Czytelnika. Po weryfikacji zostanie wysłany e-mail z kodem. Pobrany kod jest ważny przez 30 dni od dnia aktywacji. Liczba kodów jest ograniczona.
  8. Zagłębiowska Mediateka świadczy bezpłatną usługę „Skan na e-mail”. Zamówienia należy składać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Przygotowywane są skany  wybranego materiału z zasobów bibliotecznych do 20 stron (możliwość negocjacji w uzasadnionych przypadkach).
  9. Działalność kulturalna Biblioteki będzie kontynuowana w formie online za pośrednictwem platform: Facebook, YouTube, Instagram i Twitter. Zajęcia oraz imprezy dla dzieci odbywające się w MBP zostają odwołane.
  10. Preferowane jest zamawianie materiałów bibliotecznych online za pomocą katalogu bibliotecznego www.integro.biblioteka.sosnowiec.pl/catalog
  11. W Zagłębiowskiej Mediatece można zamówić materiały biblioteczne na telefon pod numerem 574 480 779. Zamówienie dotyczy tylko zbiorów Mediateki. Zamówione materiały biblioteczne należy odebrać w Wypożyczalni dla dorosłych lub za pomocą książkomatu.
  12. Czytelnik, który nie ma jeszcze konta w bibliotece, a chce korzystać z książkomatów, może założyć konto online. Należy zarejestrować się poprzez e-katalog dostępny na naszej stronie www.biblioteka.sosnowiec.pl. Po wypełnieniu deklaracji koniecznie należy poinformować o tym bibliotekarza. Można zadzwonić: 534 868 481 lub wysłać maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i poczekać na instrukcje dalszego postępowania.
  13. Wstrzymane są wszystkie rezerwacje materiałów bibliotecznych.
  14. Do Zagłębiowskiej Mediateki i wszystkich placówek bibliotecznych na terenie miasta należy wchodzić pojedynczo.
  15. Zgodnie z Rozporządzeniem w lokalach bibliotecznych może przebywać 1 osoba na 15 m2. Liczba osób przebywających jednocześnie w bibliotece uzależniona jest od powierzchni danego lokalu.
  16. Dopuszcza się dwie 15-minutowe przerwy w ciągu dnia przeznaczone na dezynfekcję i wietrzenie pomieszczeń.
  17. Czytelnicy obsługiwani będą z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
  18. Bibliotekarze podczas obsługi czytelników są zabezpieczeni w przesłony ochronne, w maseczki/przyłbice i rękawiczki ochronne, ponadto stosują płyn do dezynfekcji rąk i płyn do dezynfekcji powierzchni lad bibliotecznych, stolików czytelnianych, myszek, klawiatur i ekranów komputerów.
  19. Czytelnicy oczekujący na zewnątrz placówki oraz będący we wnętrzach Biblioteki zobowiązani są do utrzymania dystansu minimum 1,5 m.
  20. Na terenie Biblioteki należy poruszać się w jednorazowych rękawiczkach oraz w maseczkach ochronnych/chustach zakrywających usta i nos.
  21. Czytelnik bez obowiązkowej maseczki ochronnej lub chusty nie zostanie wpuszczony do Biblioteki.
  22. Zużyte rękawiczki należy wrzucić do wyznaczonego pojemnika.
  23. Poza kolejnością obsługiwane będą kobiety w widocznej ciąży, osoby ze stwierdzoną niepełnosprawnością.
  24. W Zagłębiowskiej Mediatece preferowane jest korzystanie z książkomatu (książki i audiobooki).
  25. Wszystkie zbiory biblioteczne po zwrocie przez Czytelników podlegają 3-dniowej kwarantannie.
  26. Po zakończeniu 3-dniowej kwarantanny zbiory biblioteczne wracają na półkę gotowe do ponownego wypożyczenia.

Zarządzenie w wersji pdf.