We wrześniu 2019, w wybranych bibliotekach w całej Polsce, ruszyła akcja skierowana do najmłodszego czytelnika, organizowana w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Inicjatorem oraz koordynatorem akcji jest Instytut Książki.  W tym roku dołączyła do niej również nasza sosnowiecka biblioteka.

Są takie wydarzenia i rytuały w życiu dziecka, które nie tylko pozostają na długo w pamięci, ale mają też istotny wpływ na jego dorosłe życie. Chcielibyśmy, aby jednym z tych ważnych doświadczeń w dzieciństwie były pierwsze wizyty w bibliotece. Mamy nadzieję, że nasza inicjatywa zachęci najmłodszych czytelników do regularnego odwiedzania placówek MBP oraz wspólnego, rodzinnego czytania wypożyczanych książek.
Zachęcamy rodziców oraz dzieci urodzone w latach 2013-2016 do przyłączenia się do kampanii. Mogą w niej wziąć udział zarówno dzieci zapisane już do biblioteki, jak i te które dopiero to uczynią.

Jak to działa?
•    Zgłaszając chęć przyłączenia się do akcji dzieci otrzymują Kartę Małego Czytelnika.
•    Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę.
•    Po zebraniu dziesięciu naklejek malec zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.
•    W momencie przyłączenia się do zabawy mali czytelnicy otrzymują również wyprawkę, w której znajdą książkę, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych.
•    W wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny. Można do niego przystąpić w Zagłębiowskiej Mediatece oraz w każdej z naszych filii. Ilość wyprawek jest jednak ograniczona - decyduje kolejność zgłoszeń.