W Galerii „Pod Świetlikiem” Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11 w Sosnowcu) przez całe wakacje prezentowana będzie pokonkursowa wystawa ekologicznych plakatów wykonanych przez dzieci z całej Polski. Twórcy plakatów, uczestnicy konkursu „Słowem i obrazem – walczymy o lepszy świat!”,  mogli wybierać spośród czterech tematów tj.: szkodliwość wypalania traw, ochrona zagrożonych gatunków, znaczenie pszczół dla życia na Ziemi, smog i jego wpływ na środowisko. Wystawę będzie można zwiedzać do 31 sierpnia 2024, w godzinach otwarcia placówki. Wstęp wolny. A poniżej przedstawiamy listę laureatów - serdecznie gratulujemy i po odbiór nagród zapraszamy 31 sierpnia 2024 o godz. 11.00 (Na śmiecenie w imię mody – nie dajemy naszej zgody! – Wielki Finał Akcji Letniej - Ogród Zagłębiowskiej Mediateki).

Znamy zwycięzcę czwartej edycji "Wojen grafików" w Bibliosferze. W tym roku do bitwy stanęli Stella Kostyła–Lachawczak i Paweł Pytel. Zgodnie z formułą, jest to projekt  mający na celu pokazanie, jak różne mogą być spojrzenia dwójki artystów na wybrany temat – tym razem był nim TANIEC. Grafik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu oraz lokalni artyści podejmują formułę „bitwy” na swoje prace. Podczas prawie dwóch miesięcy trwania wystawy zwiedzający głosowali na grafikę, która najbardziej do nich przemówiła. Wygrała praca nr 7, która zdobyła 32 głosy, a drugie miejsce ex equo zajęły grafiki nr 4 i 10 - każda zebrała po 24 głosy. Autorką prac nr 7 i 10 jest Stella Kostyła–Lachawczak, a pracy nr 4 Paweł Pytel. Zwyciężczynią bitwy jest więc Stella. W głosowaniu wzięło udział prawie 150 osób. Jednak najważniejszy podczas "Wojen grafików" jest zawsze cel charytatywny - tym razem prosiliśmy o wsparcie zbiórki dla 11-letniego chłopca. Joshua walczy z guzem mózgu – glejakiem wysokiej złośliwości (WHO IV) prawego płata skroniowego. Pieniądze ze sprzedaży grafik zasilą konto chłopca na siepomaga.pl/walka-joshua.

Słowem i obrazem konkurs plastycznyMiejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu – organizator akcji letniej „Jestem EKO z biblioteką – lato 2024” – zaprasza dzieci w wieku 6-12 lat do udziału w ogólnopolskim konkursie plastycznym polegającym na stworzeniu plakatu łączącego mocne, chwytliwe i kreatywne hasło bądź slogan z wyrazistą warstwą plastyczną. Twórcy plakatów mogą wybierać spośród czterech tematów tj.: szkodliwość wypalania traw, ochrona zagrożonych gatunków, znaczenie pszczół dla życia na Ziemi, smog i jego wpływ na środowisko. Najciekawsze prace zostaną pokazane podczas pokonkursowej wystawy, prezentowanej przez całe wakacje w Galerii „Pod świetlikiem” Zagłębiowskiej Mediateki. Regulamin i kartę zgłoszeniową można znaleźć na stronie www.biblioteka.sosnowiec.pl Atrakcyjne nagrody czekają!

KONKURSY LATO 2024 EKOMiejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu – organizator akcji „Jestem EKO z BIBLIOTEKĄ – lato 2024” – serdecznie zaprasza do udziału w trzech wyjątkowych konkursach dla dzieci – plastycznych, literackich i drużynowych – do wyboru – do koloru! Wszystkie szczegóły, regulaminy i karty zgłoszeniowe znaleźć można na stronie: www.biblioteka.sosnowiec.pl Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody – książki, gry, zabawki, gadżety, bilety do Kina Helios, vouchery do laserowego centrum Laserhouse Sosnowiec i do parku trampolin JumpMax w Sosnowcu. Życzymy świetnej zabawy! Termin zgłoszeń – 20 sierpnia 2024. Program całej akcji letniej dostępny tutaj - KLIK.

Po raz czwarty młodzież zmierzyła się z klasykami. Konkurs na interpretację klasycznego utworu literackiego #KLASYKODNOWA zakończony. Jury miało trudny orzech do zgryzienia, bo w tym roku prace konkursowe dotknęły nie tylko recytacji i śpiewu, ale też animacji. Pierwsze miejsce otrzymali Artur Kurzyk, Michał Jamontt, Jakub Ptak, Szymon Mońka i Mateusz Gros za rapowaną "Moją piosnkę [II]" Cypriana Kamila Norwida. Drugie miejsce zajął Konstanty Knop za teatralną wersję wiersza "Okulary" Juliana Tuwima. Trzecie miejsce na podium zajęli Franciszek Mieszczanin i Dominik Geisler za animowaną wersję Bitwy pod Grunwaldem na podstawie "Krzyżaków" Henryka Sienkiewicza. Wyróżnienie otrzymali Emilia Baran za interpretację wiersza "Spóźniony słowik" Juliana Tuwima i Sonia Imiolczyk za animowaną wersję "W pustyni i w puszczy" Henryka Sienkiewicza. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy!!! Zwycięskie filmiki już wkrótce będzie można oglądać na kanale YT Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu.

Konkurs recytatorski pszczołyZapraszamy uczniów szkół podstawowych z terenu Sosnowca do udziału w konkursie recytatorskim „M(i)odne wierszowanie”, organizowanym z okazji obchodów Światowego Dnia Pszczoły. Odbędzie się on w dniu 21 maja 2024 r. o godzinie 10.00 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11, poziom 0). W tym dniu każdy z uczestników recytuje jeden, dowolnie wybrany wiersz o tematyce wiosennej. Mile widziane i dodatkowo punktowane będą wiersze z motywem pszczół. Konkurs odbędzie się w trzech kategoriach wiekowych. Zgłoszenia uczestników dokonuje nauczyciel, wybierając maksymalnie 2 uczniów z każdej kategorii wiekowej. Dokonuje tego, dostarczając kartę zgłoszenia nauczyciela oraz uczestnika konkursu do siedziby Zagłębiowskiej Mediateki lub mailowo w terminie 15 kwietnia – 10 maja 2024 r. Szczegóły oraz karty zgłoszenia dostępne w regulaminie konkursu.