Wreszcie, po dodatkowym tygodniu oczekiwania, możemy ogłosić wyniki konkursu "Fantastyka2022: Wschód i Zachód". Zanim to jednak nastąpi, chciałbym – w swoim własnym imieniu, jako przewodniczący Jury i koordynator projektu "Fantastyka2022" – podzielić się z Wami wrażeniami z konkursu. Po pierwsze, i najważniejsze, odzew na konkurs przerósł nasze oczekiwania. Ci z Was, którzy przesyłali opowiadania w okolicach daty końcowej, wiedzą o tym doskonale, bo zapchana skrzynka pocztowa „sypała” błędami. Stało się tak dlatego, że PONAD połowa z nadesłanych 82 opowiadań pojawiła się na skrzynce na mniej niż 48 godzin przed końcem konkursu. Gaszenie tego pożaru było frustrujące, ale robiłem to z uśmiechem na ustach. Cieszy mnie, że konkurs dotarł do fanów fantastyki i spotkał się z takim odzewem.

Po drugie – poziom. Byłem, i wciąż jestem, szczerze zdziwiony jak trudnym wyborem było wybranie najlepszych tekstów. Poziom był szalenie wyrównany i wskazanie zwycięzców wcale nie było łatwe. Toczyły się zażarte dyskusje dotyczące tego, kto powinien wygrać, na którym miejscu znaleźć się na podium. Posłużę się wyświechtanym już nieco powiedzonkiem – „osiągnęliśmy dobry kompromis, ostatecznie nikt nie jest w pełni zadowolony!”.

Po trzecie - różnorodność. Konkretniej zaś, różnorodność tematyczna i stylistyczna. To szczerze niesamowite, jak bardzo różnią się od siebie prace kierowane tą samą myślą przewodnią. Mieliśmy teksty filozoficzne, dystopijne, humorystyczne czy przygodowe. Ich bohaterami bywali ludzie, mityczne bestie, duchy, a raz nawet wirusy. Tematyka zaś rozciągała się od poszukiwań nowego mieszkania po narodziny nowych gwiazd. No szerzej się już po prostu nie da!

Efekt jest taki, że jurorzy musieli stworzyć swoje tzw. shortlisty najlepszych opowiadań. Dlaczego o tym piszę? Bo opowiadania, których tytuły za chwilę poznacie, znalazły się na większości, a nie na wszystkich z nich. Tak bardzo wyrównany był to konkurs.

Zatem, przedstawiam Wam poniżej najlepszych spośród Was. Obiekty zazdrości i rywali na drodze do pisarskiej chwały:

 

I miejsce: Magdalena Surma – „New Earth Online”

II miejsce: Olga Zegartowska – „Dziewczyna z Wangfujing”

III miejsce: Kamila Szmigiel – „Przyczajony złodziej, ukryty smok”

 

Dziękuję i pozdrawiam wszystkich serdecznie,

Patryk Maciocha – kustosz Zagłębiowskiej Mediateki w Sosnowcu, koordynator projektu Fantastyka2022